"Уолстрийт Джърнъл": Америка е на ръба - в страх, че изборите вървят към лош финал
Опитът за убийство на Тръмп последва ескалацията на агресивната реторика в политиката
Гледката как Доналд Тръмп бързо напуска сцената на предизборния митинг с кръв от опита за убийство по бузата си, шокира американската общественост. Обществото и без това беше настръхнало заради поредицата от заплашителни обрати в политиката.
Фактите за нападението срещу Тръмп по време на предизборно събитие в Бътлър, Пенсилвания, са неясни. Той заяви, че е невредим - куршумът е пронизал горната част на дясното му ухо. Но стрелбата по бившия и потенциално бъдещ президент засили усещането, че тазгодишните президентски избори вървят към неприятен финал. В това вярват и много американци.
Нация, която едва се е възстановила от насилствения завършек на изборите през 2020 г., когато на 6 януари 2021 г. при безредици в Капитолия бяха убити няколко души. Вследствие на това [американците] бяха разтърсени от още няколко каскадни сътресения [в политическата система].
Председателят на Камарата на представителите бе подложен на импийчмънт. Бившият президент Тръмп е обвинен четири пъти по криминални обвинения, и едва след това получи одобрението на своята партия да заеме отново Белия дом.
Президентският дебат само преди две седмици разкри, че способността на главнокомандващия Джо Байдън да изразява мисли и да си спомня думи значително се е влошила.
Сега Америка осъзнава, че политическото насилие се е случило в момент, когато страната е на прага на избора на следващия си президент.
Въпреки че мотивите на нападателя на Тръмп са неизвестни - според официалните власти той е мъртъв. Непосредственият въпрос е дали самите политически лидери не са подготвили почвата за този и други инциденти, подхранвайки политическата поляризация, и дали ще предприемат мерки за успокояване на ситуацията.
Гражданските дебати, които сега обикновено се наричат политически битки, доведоха страната до ново ниво на партийно недоверие, като близо две трети от представителите на всяка партия смятат, че представителите на другата партия са неморални, нечестни и повърхностни хора, установи изследователският център Pew Research Center.
"Това е най-трудната ситуация в живота ми" - посочва Чък Блейкли, монтажник на мрамор и плочки от Бътлър, Пенсилвания. Блейкли чул стрелбата в събота вечерта и се отправил със сина си към полицейската блокада близо до мястото на митинга на Тръмп.
След това Блейкли чул Тръмп да говори по микрофона. По време на митинга той е бил в дома на свой приятел. "Не разбирам как се е случило. Това е лоша новина за всички. Оттук нататък ще става само по-лошо", казва Блейкли-младши, който работи като машинист и също като баща си се определя като независим избирател.
Самият Тръмп редовно използва пресилена, а понякога и агресивна реторика, за да разпали гняв срещу Байдън и да укрепи лоялността сред поддръжниците си. Той е предупреждавал за "потенциална смърт и разрушения", ако му бъде повдигнато обвинение в престъпления, и се е изказвал, че оправдано би преследвал политическите си опоненти, ако се върне на власт.
Той отдавна нарича поддръжниците си "патриоти", сякаш опонентите му не са такива. Американците почти свикнаха с хиперболите в твърденията му, че "розовокоси комунисти" превземат училищата и че неговата по-строга гранична политика е необходима, "за да не допуснем чужди, мразещи християните комунисти, марксисти и социалисти в Америка".
Някои републиканци смятат, че реториката на демократите е виновна за [инцидента]. Сенаторът от Охайо Джей Ди Ванс, който може да бъде кандидатът на Тръмп за вицепрезидент, хвърли вината за инцидента със стрелбата в събота върху президента Байдън.
"Основното послание на кампанията на Байдън е, че президентът Доналд Тръмп е авторитарен фашист, който трябва да бъде спрян на всяка цена", написа той в социалната медийна платформа X. - Тази реторика доведе директно до опита за убийство на президента Тръмп".
Опасността от разногласията е очевидна. За примери на политическо насилие американците няма нужда да се връщат назад към 1968 г., когато са убити Робърт Кенеди, тогава кандидат за президент, и Мартин Лутър Кинг-младши.
В края на 2018 г., малко преди предварителните избори, мъж от Флорида изпрати бомби по пощата на известни критици на президента Тръмп, включително на бившия президент Барак Обама, Хилари Клинтън, бившия сенатор Камала Харис и други.
Две години по-късно шестима души бяха арестувани за заговор за отвличане на демократичния губернатор на Мичиган Гретхен Уитмър и обвиняването ѝ в държавна измяна преди президентските избори същата година.
Полицията на Капитолия констатира увеличаване на броя на заплахите срещу членове на Конгреса. През 2017 г. въоръжен мъж, критикуващ бившия президент Тръмп и политиката на републиканците, откри огън по конгресмени републиканци на бейзболна тренировка, като простреля четирима души и рани тежко представителя на републиканците Стив Скалийз от Луизиана.
След нападението срещу съпруга на бившата председателка на Камарата на представителите Нанси Пелоси през 2022 г. полицията на Капитолия засили охраната на ръководството на Конгреса, позовавайки се на "спорния политически климат".
Съдиите и прокурорите също са обект на атаки. По данни на Маршалската служба на САЩ броят на заплахите срещу федерални съдии се е удвоил от 2021 г. насам и е достигнал 457 през финансовата година, приключваща през септември 2023 г. През 2022 г. мъж от Калифорния е арестуван пред дома на съдия Брет Кавано с куфар и раница, в които според съдебните документи е имало пистолет и боеприпаси, както и лост и тиксо.
Многобройни социологически проучвания показват, че американците са разочаровани от последните политически събития. Две трети от анкетираните от Pew Research Center казват, че политиката ги изтощава. Почти девет от десет смятат, че републиканците и демократите се интересуват повече от борбата помежду си, отколкото от решаването на проблемите. Перспективата за политическо насилие със сигурност ще разочарова американците още повече.
"Мисля, че много хора просто искат да се върнат към начина, по който нещата бяха преди", казва Бил Бейли, привърженик на Тръмп от Гранд Хейвън, Мичиган. "Хората искат да върнат нормалността в живота си. През последните осем години беше лудост", подчертава той.
Плочкаджията Блейкли пък казва, че в този труден момент го окуражава фактът, че според него американците са най-стабилните хора на земята. "Утре ще бъде просто поредният ден. И в понеделник също ще поставям плочки", казва той.