Уенди Шърман - "сребърната лисица" срещу руснаци, китайци, иранци
Дипломацията е нейната страст, не се отказва и уверено гони успеха в преговорите - до сделка
72-годишната Уенди Шърман, един от най-влиятелните дипломати в света, е известна като "Сребърната лисица" заради стоманеносивата коса и хитрия си стил на водене на преговори и постигането на сделки. Заместник-държавният секретар на САЩ по политическите въпроси стана известна в последно време с тежката мисия да води преговорите между САЩ и Русия в Европа.
Но, не само. Това, което остана встрани от светлината на прожекторите, е, че Шърман прекара четири години в посредничество на историческото ядрено споразумение с Иран като водещ преговарящ от страна на САЩ.
Но ролята си на "първа ракета" на САЩ в преговорите с Москва Шърман пое миналия юли, когато бе натоварена да ръководи американската делегация по време на срещите с руските официални представители в рамките на Стратегическия диалог за стабилност със стремеж да "да положи основите за бъдещи мерки за контрол на оръжията и намаляване на риска", както обяви тогава Държавният департамент.
Залогът е голям, винаги е бил, и Шърман е в стихията си
Надеждите са Шърман да разсее напрегнатите ситуации чрез преговори, и както отбелязват наблюдателите - тя има опита да се справя с трудни задачи.
При президента Бил Клинтън се опита да изработи споразумение със севернокорейците, което да спре усилията им за създаване на ядрени оръжия, припомня BBC.
През 2011 г. Шърман пое водещата роля в ядрените преговори на американския екип с Иран, докато президентът Барак Обама беше на поста. В крайна сметка тя помогна за сключването на ядрената сделка между Иран и групата "5+1" - САЩ, Обединеното кралство, Франция, Китай, Русия и Германия - през 2015 г.
През това време Шърман говори за това как да бъдеш жена не е пречка за нейния напредък в стаята за преговори, въпреки че Ислямска република Иран има строги правила за взаимодействието между мъжете и жените.
Когато седях срещу иранците, аз бях Съединените американски щати и може би като жена мога да кажа някои неща, които не ми се струват толкова трудни, но когато стана твърда, това прави голямо впечатление, защото е неочаквано, споделя тя.
Шърман получи прякора си именно от иранците, които започнаха да я наричат "Лисицата" заради сложния й подход към преговорите. Колегите й от Държавния департамент прегърнаха прякора, а по време на преговорите носеха тениски с надпис "Сребърна лисица".
Същите тези нейни колеги казват, че гледат с възхищение, а понякога и със страх, докато тя участва в международните дискусии.
"Тя е бърза", казва Джеймс Джефри, бивш посланик на САЩ в Турция, който е наблюдавал Шърман по време на работата й като дипломат. "И действа много интензивно", цитира го BBC.
Уенди Шърман пристига на закрит брифинг за Сирия пред членове на Сената и Камарата на представителите на САЩ на 5 септември 2013 г. а одобри резолюция за удар в Сирия. Комисията по външни отношения на Сената вече е одобрила резолюция за удар в Сирия
Снимка: Getty ImagesКак социалният работник Уенди Шърман стана дипломат от класа
Уенди Шърман развива дипломатическите си умения по необичаен начин. След като учи в Училището по социални дейности към Университета на Мериленд, тя помага на деца в Балтимор, които се нуждаят от приемна грижа. Като работеща по различни случаи през 80-те години на миналия век, тя изпитва разочарование в усилията си да спаси малтретирани жени и деца, така че се нагърбва с усилията да промени системата. Назначена е за директор на държавна служба за закрила на децата, където си създава репутация на политически активист.
Няколко години по-късно - през 1990 г., Уенди Шърман се присъединява към администрацията на Клинтън, като става първата жена заместник-секретар по политическите въпроси. Ръководи усилията на администрацията да получи през Конгреса финансиране за бившите вече социалистически страни в Източна Европа.
Уенди Шърман вярва, че натрупаният професионален опит като социален работник, й е полезен, за да се бори с президента на Русия Владимир Путин.
"Само наполовина се шегувам, че тези специфични умения (придобити в работата й с малтретирани хора и бедни общности) са били много ефективни както при диктатори, така и при членове на Конгреса", каза веднъж жената, водеща американската делегация в преговорите с Русия. "Това наистина помага да се разберат междуличностните отношения и това как хората мислят и какво чувстват, какви групи интереси ги водят", цитира нейно изказване The Times.
Дипломатическата атака на Шърман: Бяхме съвсем ясни, че...
За седмица в средата на миналия месец Шърман разговаря три пъти с руските официални лица: първо с руска делегация, водена от заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков в Женева. Разговаря отново с руснаците на срещата им с НАТО в Брюксел, и във Виена - на срещата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. И трите срещи не постигнаха напредък, поради неотстъпчивостта и на двете страни. "Бяхме твърди", каза Шърман пред репортери след разговорите в Женева, като даде да се разбере, че тя и нейната делегация са се противопоставили на руснаците.
Предизвикателството продължава и за двете страни. Рябков определи срещата със Шърман като полезна и насърчителна.
Най-важното, което и двете страни признаха, че са постигнали, беше, че в трудните, дълги и много професионални, много конкретни разговори нищо не е било премълчано, дори най-острите противоречия.
На брифинг в Държавния департамент от преди месец, след нейните преговори с Русия, Шърман споделя стратегията си на едновременно мека, но и категорична дипломация. Ето цитати от нейното изявление - според съобщението на Държавния департамент:
"Русия твърди, че тази криза е свързана с националната й отбрана, с военни учения, оръжейни системи и споразумения за сигурност. Ако това е вярно, има конкретни и реципрочни стъпки, които можем да предприемем, за да увеличим прозрачността, да намалим рисковете, да подобрим комуникацията и да засилим контрола върху въоръженията. Ние казахме на руснаците, че Съединените щати са готови да обсъдят тези въпроси в координация с нашите съюзници и партньори, ако те, руснаците, са готови."
Заместник държавният секретар на САЩ Уенди Шърман, вляво в центъра, се срещна с китайския външен министър Ван И, 26 юли 2021 г.
Снимка: AP/БТА"Наистина е това, което казах преди: върнете войските в казармите или ни кажете какви учения продължават и каква е тяхната цел. Това изобщо не е ясно. Обикновено човек не изпраща 100 000 войници на границата само за упражнения. Това е доста необикновено и всичко е на границата с Украйна. Толкова ясно, че имаше за цел да изпрати решаващо послание. Както каза генерал Мингъс, който беше с нас в тази делегация, ние можем да видим какво правят те, точно както те могат да видят какво правим ние. Така че не е мистерия това, че виждаме техните войски на границата. Знаеха, че ще го видим. Те знаеха, че това ще ни разтревожи и със сигурност има основателна причина."
И продължава...
"Дадохме много ясно да се разбере, че е много трудно да има конструктивна, продуктивна и успешна дипломация без деескалация, защото ескалацията очевидно увеличава напрежението и не създава най-добрата среда за реални преговори, до които не стигнахме днес (при срещата в Женева - б.а.)... Така че, ще видим дали всъщност Русия разбира, че най-добрият начин да продължи дипломацията е да намалят това напрежение и да деескалират. Ще видим колко сериозни са."
"Категорични сме, че една страна не може да променя границите на друга със сила, или да диктува условията на външната политика на друга държава, или да забрани на друга страна да избира своите собствени съюзи. Това са основни принципи на международната система и са принципи, с които Русия се е съгласявала много пъти през годините.
Бяхме ясни тогава, категорични сме и сега, че Съединените щати ще приветстват истинския напредък чрез дипломация. Ние също така потвърдихме увереността си, че истинският напредък може да се осъществи само в атмосфера на деескалация, а не на ескалация. Ако Русия остане на масата и предприеме конкретни стъпки за деескалация на напрежението, ние вярваме, че можем да постигнем напредък. Но ако Русия се отклони от дипломатическия път, ще е съвсем очевидно, че те изобщо не са вземали дипломацията насериозно.
Дадохме да се разбере, че ако Русия нахлуе в Украйна, ще плати значителна цена, ще търпи и последствия, далеч отвъд тези, пред които се изправи през 2014 г. Президентът Байдън каза това на президента Путин в телефонния им разговор (от 30 декември 2021 г.), а аз казах това ясно на заместник-министъра на външните работи Рябков. Русия трябва да направи сериозен избор."
Опасенията на Шърман
"Всичко показва, че руският президент Владимир Путин "в даден момент ще използва военна сила, може би до средата на февруари", каза на 26 януари Уенди Шърман. "Нямам представа дали той е взел окончателното решение, но със сигурност виждаме всички индикации, че той ще използва военна сила някъде (може би между) сега и средата на февруари." Все пак Шърман отбеляза, че Зимните олимпийски игри в Пекин започват на 4 февруари (вече започнаха) и "вероятно президентът Си Дзинпин няма да е в екстаз, ако Путин избере този момент да нахлуе в Украйна".
Американският заместник-държавен секретар Уенди Шърман от централата на НАТО в Брюксел
Снимка: БТА/АРСъвсем наскоро Уенди Шърман потвърди ангажираността на САЩ и НАТО към черноморския флаг на алианса. Това тя направи в разговори с българския премиер Кирил Петков и румънския външен министър Богдан Ауреску.
Двете черноморски страни получиха благодарности за ролята си като надежден съюзник в НАТО с "оглед на ескалиращите действия на Русия спрямо Украйна". Разбира се, Румъния отиде "по-напред" от нас в отношенията си със САЩ, след като се съгласи да приеме американски войници на своя територия.
Връщайки се назад във времето, ще отбележим, че на 20 септември 2013 г. една от срещите във Вашингтон на тогавашния министър на външните работи на България Кристиан Вигенин е била с Уенди Шърман - заместник-държавен секретар по политическите въпроси.
Усилията на Шърман на дипломатическото поле не спират. Поддържа постоянни контакти с партньорите на САЩ в Европа - Франция, Германия, Италия, Великобритания "тъй като всички ние продължаваме тясно да координираме усилията си за възпиране на по-нататъшната руска агресия срещу Украйна", написа тя в Twitter.
Шърман в схватка с китайците: какво става когато и двeте страни действат от позиция на силата
Уенди Шърман стана най-високопоставеният служител на администрацията на Байдън, посетил Китай досега.
По време на нейното посещение през юли 2021 г. заместник-министърът на външните работи Си Фен обвини Вашингтон, че "демонизира" Китай, че в лицето на Китай създава "въображаем враг" и това се превръща в национална цел на САЩ.
В интервю за National Public Radio (NPR) от 29 юли 2021 г. Шърман описва промяната при китайците през годините през очите на дългогодишен дипломат. "Преди, китайците всъщност бяха много резервирани и често трябваше да се връщат в Пекин, за да получат инструкции, за да могат да предприемат следващата стъпка във всяка дискусия. Но сега Китай чувства, че са много уверена и силна нация и наистина вървят по собствен път в много отношения. Те чувстват, че Съединените щати са в низходяща траектория, а те със възходяща траектория и в резултат на това са много яростни."
Заместник-секретарят на САЩ по политическите въпроси Уенди Шърман пристига на 3 април 2015 г. във военновъздушната база Андрюс в Мериленд, завърнала от участие в разговорите за иранска ядрена програма заедно с държавния секретар Джон Кери в Швейцария
Снимка: AP/БТА"Много хора говорят за китайците като воини вълци. Бих казала, че при сблъсъка ми с тях в Тиендзин имаше нещо от това. Но честно казано, ние проведохме важни и конструктивни разговори - много трудни, много взискателни и, очевидно, и двамата действахме от позиция на силата и увереността - но Съединените щати наистина бяха съвсем ясни относно необходимостта Китай да спазва правилата, базирани на международния ред, от който те са се възползвали много и са успели да развият своята страна."
"Както казах на китайците, не става дума за вътрешните им въпроси; става дума за Всеобщата декларация за правата на човека, която те са подписали и за която са отговорни."
Шърман е укорила Китай, че са подкопали споразумението с британците за Хонконг, което позволява автономия за 50 години и своя собствена система. Укорява ги за това, че "извършват зверства срещу уйгури и други етнически малцинства", че не зачитат Тибет и неговото културно и етническо наследство. "И те със сигурност предприемат агресивни действия срещу Тайван, за който настояват, че трябва да се обедини отново с Китай, приемайки китайските правила. Така че ние сме в много трудно положение с китайците."
Заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман, в центъра, води делегация по време на разговори с китайски представители, 26 юли 2021 г.
Снимка: AP/БТАОт друга страна, казва Шърман, няма да можем да се справим с климатичната криза, пред която всички сме изправени, без Китай да предприеме действия. Така че това е много сложна връзка с много нюанси и е необходим много изтънчен подход, за да се постигне известен успех", коментира заместник-държавният секретар на САЩ.
Шърман е подчертала пред външния министър Ван И, че Съединените щати приветстват силната конкуренция между двете страни - и че възнамеряват да продължат да укрепват конкурентоспособността си - но и че не търсят конфликт с КНР.
Ще постигне ли сделка с иранците или САЩ да чакат отмъщението
Както стана дума, като заместник-държавен секретар на САЩ по политическите въпроси, посланик Уенди Р. Шърман прекара четири години в посредничество при ядрените преговори с Иран.
Още преди две години - в интервю за The Harvard Gazette от 6 януари 2020 г., Шърман казва, че все още има място за дипломация, но в момента няма признаци на дипломация. Администрацията на Тръмп изглежда избра ескалиращ път, особено (със смъртта) на (командир) Касим Сюлеймани, "безмилостен убиец, и Иран наистина ще отговори". "Никой от нас не знае точно как и кога ще се случи това. Техеран ще бъде асиметричен в отговора си и се надяваме, че тогава администрацията ще се опита да отвори канал за дипломация, вместо да продължи ескалационен цикъл, който вероятно ще излезе извън контрол и ще ни вкара във война."
Заместник-държавният секретар по политическите въпроси Уенди Шърман пристига на закрита среща за Сирия само за членове за Конгреса на САЩ, 5 септември 2013 г.
Снимка: Getty ImagesПред MSNBC на 3 януари с.г. Уенди Шърман каза, че "еднократното действие" на администрацията на Тръмп за нанасяне на удар, който уби висшия командир на иранската революционна гвардия, може да има "невероятно ужасяващи последици" за Съединените щати.
Шърман се надява на дипломатически изход от задънената улица, тъй като по думите й иранците не са се оттеглили от сделката, поне официално. Разбира се, е неприемливо да казват, че вече няма да се съобразяват с границите по споразумението. Но позволяват на инспекторите на МААЕ да останат. Те заявиха, че всички стъпки, които предприемат, ще бъдат за технически нужди и че всички те са обратими и че биха били отворени за връщане към сделката, ако икономическите санкции бъдат отменени. САЩ пък очакват Техеран да отстъпи. Всъщност ситуацията с Иран е като Параграф 22, поне от американската гледна точка.
Още едно неизвестно пред Шърман - Северна Корея
Ще има ли успех Шърман с Пхенян? В разговори с колегите си - първия заместник-министър на външните работи на Република Корея Чой Джонг Кун и японския заместник-министър на външните работи Мори Такео на 1 февруари Шърман потвърди значението на тристранното сътрудничество за справяне с неотложните предизвикателства в региона и по целия свят. Тук главна опасност са продължаващите изстрелвания на балистични ракети от КНДР, които Шърман осъди като нарушаващи резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и дестабилизиращи региона. Целта на трите страни е постигане на пълна денуклеаризация на Корейския полуостров.
Уенди Шърман е готова да излезе и на този фронт - за "продължителна дипломация с КНДР, за постигане на осезаем напредък", както се казва в съобщението на Държания департамент.