Наталия Киселова е едва четвъртата жена председател на Народното събрание в Третата българска държава. Юристката събра за кандидатурата си одобрението на 140 депутати и повдигна самочувствието на БСП да има отново председател на парламента след 11 години пауза, при това от незавидната позиция на пета парламентарна сила.

47-годишната казанлъчанка обаче е безпартийна и има един началник - правото и Конституцията. Възпитаничка на най-престижния юридически факултет - този в Софийския университет, доц. д-р Киселова преподава конституционно право от 2005 г. Експерт по конституционно право и права на човека. Автор е на монографията "Политически права на българските граждани".

Има специализации и на Изток, и на Запад - в Московския държавен университет "Ломоносов" и в Университета Кеймбридж.

Галерията вижте ТУК>>

Успоредно с преподавателската дейност конституционалистката стана съветник по правните въпроси на двама президенти - започна при Росен Плевнелиев през 2012 г., а след това стана и президентски секретар, като продължи за кратко да работи и в екипа на президента Румен Радев - до 2017 г. Често онези, които я наричат "президентски човек", визират само отношенията й със сегашния държавен глава и забравят за предишния й юридически стаж на "Дондуков" 2. От първата им среща с Радев пък личи, че междуинституционалният диалог ще е на висота. 

Снимка: Президентство

През последната година Киселова стана все по-чест гост в медиите, канена като анализатор, особено по повод конституционните промени, които тя критикуваше спокойно, умерено, обективно, без да си позволи политизиране по темата. И имаше право да го прави, тъй като именно основният закон е нейната специалност.

Сгъстените й появи в публичното пространство загатнаха и за евентуална политическа кариера, която не закъсня. Социалистите от софийската организация я издигнаха за депутат от гражданската квота и тя не само че беше избрана, но и събра рекорден брой преференции, като от трето място се изкачи директно до влизане в парламента, при това в силно редуцираната група на "БСП - Обединена левица".

Снимка: БТА

После успя да спечели и следващата битка - да стане кандидатът на БСП за председател на Народното събрание. Пленумът на партията гласува мощно за нея, въпреки че Изпълнителното бюро предложи левицата да номинира Петър Кънев. Все пак ръководството подложи на гласуване в киносалона на "Позитано" 20 и двете кандидатури без да налага своето предпочитание.

Оттам нататък партията застана плътно зад нея и до последно не я предаде, включително часове преди избора й, когато вкупом им беше лепнат етикетът - на Киселова - "човек на Пеевски", а на социалистите - "БСП - Ново начало".

От формацията на основния й опонент Силви Кирилов се опитаха да я уязвят с факта, че е била член на Българската социалистическа младеж, но тя никога не е крила привързаността си към левите идеи и социалната справедливост. А БСМ, съществувала до 2007 г., която е предшественикът на днешното Младежко обединение в БСП, беше самостоятелна организация извън структурите на БСП. По тази причина и тогава Киселова не е била партиен член. Спътникът й в живота също е от средите в левицата - политологът Мирослав Попов, един от най-добрите политически анализатори, беше доскоро член на Националния съвет на БСП. Нейни съратници от годините й в БСМ, когато е била студентка, разказват, че преподавателите от СУ още тогава са я определяли като самороден талант в правото. "Талантлива юристка, която няма нужда да учи, а самата тя задава посоката".

Снимка: БТА

Близостта й до лявото обаче не й пречи да бъде обективна. Именно Наталия Киселова беше първият човек, който публично обяви ареста на Бойко Борисов за незаконен.

Когато преди дни, при един от поредните опити за избор на председател, Киселова го напомни от трибуната, от място лидерът на ГЕРБ кимаше в съгласие. 

Тя не замълча и за ареста по време на кампанията на Джейхан Ибрямов. "Личното ми мнение е, че арестът и след това задържането с мярка за неотклонение "задържане под стража" се проведоха неправилно и незаконосъобразно. За "задържането под стража" следваше председателката на Народното събрание да свика Народното събрание или да откаже задържането. В мотивите към Тълкувателно решение №10 от 1992 г. Конституционният съд казва, че "когато разрешението е дадено от председателя на Народното събрание, той трябва да внесе искането в Народното събрание за разглеждане", каза в интервю за Dir.bg Киселова.

Снимка: Булфото

Тя беше и човекът, за когото идеологическият опонент от ДБ Атанас Славов каза, че е един от най-добрите конституционалисти, които познава. Двамата са лични приятели от 20 години и колеги в Юридическия факултет в СУ. Често фоторепортерите ги улавяха да разговарят оживено в пленарната зала, независимо че Славов беше верен на партийната дисциплина и до днес твърдо гласуваше против нейната номинация.

Хората, които работят с нея, я описват като колективен играч, много прям човек и дисциплиниран изпълнител на задачи. Първата сред равните не е страдала от амбициозната суета на всяка цена да остане кандидатура на левицата до последно. Все повтаряла: "Както кажете. Както реши групата", разказаха социалисти. В същото време, още преди да стане депутат, Киселова не е пестяла забележките си към някой не особено издържан техен парламентарен ход.

Снимка: БТА

Тя е конституционалистът, който още преди да стане депутат, обеща, че БСП ще направи възможното, за да потърси силно мнозинство за коригиране на грешките с последните промени в Конституцията.

"Промените в Конституцията от 2023 г. и последвалото конституционно решение към момента не решават нито един проблем, но създадоха нови - "домовата книга", която ограничи президента да формира служебно правителство, разделянето, а сега възстановяването на Висшия съдебен съвет запазиха едно неприемливо статукво на ГЕРБ и ДПС в изпълнителната и в съдебната власт. Ще положим усилия, за да търсим подкрепа", обеща тя по време на кампанията и социалистите го направиха, като сезираха КС и очакваме развоя на делото.

Още през октомври, доста преди да стане председател, Киселова застана зад идеята за експертен подход по темата и лансира намерението си да предложи временна комисия в НС, която да обсъди отделните идеи на парламентарно представените формации и едва тогава да бъде внесен проект за нови промени в Конституцията, разбира се, след като съдът се произнесе.

Снимка: БТА

Можем да бъдем сигурни, че вече от позицията на шеф на парламента, това й намерение ще придобие още по-голяма тежест.

Председателката на Народното събрание изповядва убеждението си на правист и че: "Не са легитимни изборните членове на ВСС", защото мандатът им е изтекъл преди две години.

"Да кажем, че мандатът няма значение, означава да оправдаваме поведението на Народното събрание да бездейства и да не изпълнява Конституцията и Закона за съдебната власт", каза пред Dir юристката още когато беше кандидат-депутат. А през последните дни в пленарната зала защитаваше именно нуждата парламентът да се отпуши, за да спре по законов път избора на Борислав Сарафов от съдебен съвет с изтекли правомощия.

Снимка: Булфото

Тя е наясно още, че ако отидем на нови избори и Конституцията все още не е променена, именно на нея ще се наложи да приеме или да откаже поста на служебния премиер. И даде да се разбере, че няма да избяга от задачата, но също и че това не й е самоцел.

Само преди дни в телевизионно интервю й беше зададен въпросът: "Ако правилата ви отведат към позицията министър-председател на Република България, ще приемете ли", а тя отвърна: "Никога не съм бягала от отговорност". После обаче добави, че ние все още не стоим пред подобна дилема. Но също така призова: "Нека не хвърляме България в нови предсрочни избори. Заслужава да положим всички усилия да предотвратим това".

Снимка: Булфото

Засега парламентарната председателка обеща да се потруди за това "държавата да се върне в нормалното русло на управление". "Няма да бъде лесно, усилията трябва да си струват, защото българските граждани искат една държава, която да мисли за тях", каза в първата си реч от трибуната Наталия Киселова.

Вчера университетски преподавател и президентски съветник. Днес вече председател на Народното събрание. А утре може би служебен премиер. Знае ли човек дали бившият Партиен дом няма да е само кратка спирка към прекрачване в кабинета на съседната сграда на "Дондуков" 1? Единственото сигурно, което обеща Наталия Киселова на депутатите, беше "пот и сълзи". И още с идването си ги спеши - насрочи първото им извънредно заседание. Поне засега изглежда, че на най-високата трибуна седна твърда и решителна жена, със собствено мнение и с Конституцията в ръка.

Снимка: Булфото