"Сглобката плюс БСП-Ново начало" и "кордонът в действие": Реакциите след избора на Киселова
Пеевски призова по-бързо да се отива на нови избори, а от ГЕРБ разчетоха доказателство на това, че без техните гласове не може да има мнозинство
С гласовете на БСП, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и АПС 25 дни след полагането на клетва депутатите от 51-ото Народно събрание успяха да изберат председател на парламента - експертът по конституционно право Наталия Киселова.
Сега работата на народните избраници може да започне по същество. Как обаче силите в парламента разчетоха гласуването за кандидата на левицата?
Според ГЕРБ изводът от днешния вот е, че се е видяло, че без техните гласове не може да бъде избран председател и да има мнозинство. От ПП-ДБ пък разчетоха сработване на искания от тях кордон около Делян Пеевски. АПС обясниха вота си в полза на Киселова още преди да са го направили - "подкрепяме всички кандидати на партиите, споделили "санитарния кордон" около Пеевски".
Т. нар. опозиционни партии - тези, които не подкрепиха Киселова, пък са на мнение, че тя е била кандидат на Пеевски, както я определиха от МЕЧ, и че се повтаря сглобката между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС заедно с БСП, които "Възраждане" и ИТН нарекоха "частна собственост на Пеевски" и "четвърто колело на коалицията". От своя страна лидерът на ДПС-Ново начало призова по-бързо да се отива на нови избори, "за да свърши този срам".
Реакциите на неподкрепилите Киселова
Сред неподкрепилитите кандидата на левицата този път, за разлика от вчера, бяха "ДПС-Ново начало". Лидерът на партията Делян Пеевски призова народните избраници "да работят бързо, да тръгва рулетката и да отиваме на избори и този срам вътре в залата да свърши". Неговият прочит за днешния избор е:
"Сговориха се по кабинетчетата кой какво ще краде и граби. Жалка гледка! Ако решат и по кабинетите сговорят как да разграбят България - аз, Делян Пеевски, ще ги спра. България има нужда от ново начало".
За Киселова подкрепа очаквано не дадоха и от ИТН, които до последно държаха на Силви Кирилов. Станислав Балабанов, депутат от партията на Слави Трифонов, коментира след избора ѝ, че "се повтаря старата сглобка - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, плюс частната собственост на Пеевски - БСП-Ново начало".
Според Балабанов държавата си отива всеки следващ ден все повече и повече. Той изрази очакване като последствие на днешния избор и Борислав Сарафов да бъде избран за нов главен прокурор.
"Куклите на конци на БСП са мъртви политически на следващите избори. Вчера бе ясна прегръдката на г-н Пеевски. Вчера г-н Пеевски показа ясно собствеността си", каза още Балабанов, визирайки вчерашното гласуване на "ДПС-Ново начало", които подкрепиха Наталия Киселова. Депутатът от ИТН е убеден, че оттук нататък въпроси като антикорупционна реформа, Плана за възстановяване и устойчивост ще зависят от Пеевски.
Освен това по думите на Балабанов днес Бойко Борисов е нарушил няколко от собствените си принципи и тези на партията си. "Първо, за него нали нямаше добро ДПС, пък гласува с ДПС днес. Второ - за него и националните съвети на партията му - нали с БСП не трябваше по никакъв начин да се влиза в никаква договорка и никакво гласуване. Днес и това наруши. Така че, г-н Борисов също направи услуга на г-н Пеевски. Изпаднали сме в тежък тупик, начело с Делян Пеевски", коментира още Балабанов.
Депутатът смята, че на президента Румен Радев ще му е все по-трудно при евентуално назначаване на нов служебен премиер, тъй като "ще трябва да избира между настоящия, който е собственост на Пеевски, и Киселова, която е другата собственост на Пеевски".
Относно преговорите за правителство или нови избори, Балабанов посочи, че ИТН не е мандатоносител и първо иска да види как въобще ще стартират разговорите по отношение на сформирането на мнозинство в парламента.
"Видимо нямат желание за мнозинство. Имат желание да съхраняват собствените си страхове, притеснения, зависимости. Оттук нататък отговорен за мнозинство е Бойко Борисов, ако той се провали, а той до момента се е провалил в това НС, втората политическа сила също ще приеме мандат за съставяне на правителство. Много дълга е процедурата, докато всички тези възможности се изчерпат", коментира депутатът. Според него, "като наблюдаваме реакциите на останалите партии, по-скоро отиваме на избори, които Пеевски отново ще контролира".
Според лидера на "Възраждане" всички зависимости са станали ясни за пореден път. Гласуването за председател Костадин Костадинов вижда така:
"Отвратен съм от това, което видях. За пореден път има хора, които говорят едно, а правят друго. Големите антикомунисти от "Демократична България" гласуваха за кандидат на БСП, тези от "Продължаваме промяната", които се бориха срещу ГЕРБ, подкрепиха кандидат на ДПС заедно с ГЕРБ, АПС, които обясняваха, че в никакъв случай няма да подкрепят кандидат за председател заедно с ГЕРБ, а всички заедно подкрепиха. Реално погледнато, виждаме една повторена сглобка между ГЕРБ, ДПС на Доган, Продължаваме промяната - Демократична България" и новото, четвърто колело на коалицията - БСП. Отвратителна история!"
Попитан възможно ли е сформирането на редовно правителство, Костадинов посочи, че ако това мнозинство се запази, е напълно възможно. "Не бих бил изненадан, защото в тази ситуация, ако отидат на избори, не виждам как БСП ще влязат в парламента, какво ще обясняват на своите избиратели. До вчера обясняваха, че няма добро и лошо ДПС, същото нещо го казваха и ГЕРБ, и днес - заедно с ДПС на Доган".
Според Костадинов в момента е по-изгодно за БСП да направят правителство - "като се влезе във властта, има поръчки, крадат се милиарди, за да могат после да си купят гласове, за да влязат в парламента. Ако сега отидат на избори, БСП няма да влязат в парламента, собствените им избиратели няма да им го простят и това ще бъде последната им пирова победа".
Костадинов е категоричен, че това правителство, което евентуално би могло да се случи, не е добро за България. То ще повтори сглобката, плюс БСП. В момента сме в абсолютна безизходица. Новите избори обаче винаги са за предпочитане пред старото статукво. Статуквото продължава по същия начин", каза още лидерът на "Възраждане".
МЕЧ също видяха в Наталия Киселова "кандидата на Делян Пеевски". "Вчера Пеевски символно посочи кой трябва да е изборът и днес четири партии я избраха. Нямам обяснение за хората на Доган - всичко е едно цяло", коментира пред журналисти в кулоарите Кирил Веселински. По думите му МЕЧ няма да участва в преговори за управленско мнозинство с ГЕРБ-СДС и "ДПС-Ново начало". Те предлагат или общ фронт срещу Борисов и Пеевски, или нови избори.
Коментарите на подкрепилите Киселова
Според ГЕРБ изводът от днешния избор на председател на НС е, че се е доказало, че без техните гласове това не може да стане, докато от ПП-ДБ виждат сработване на искания от тях кордон около Пеевски".
"Всички негативни страсти от парламентарната криза ще бъдат туширани. Надявам се на мъдрост и успокоение преди коледните празници. Видя се, че без гласовете на най-голямата политическа сила ГЕРБ-СДС е невъзможно да бъде избран председател. Считам, че показахме достатъчно мъдрост и политически разум", коментира депутатът от ГЕРБ-СДС Росен Желязков след избора на Наталия Киселова.
Той допълни, че решението да оттеглят кандидатурата на Рая Назарян не е било лесно, но уточни, че единствено от "БСП-Обединена левица" са се обърнали към тях за подкрепа и с ангажимент за евентуално изграждане на коалиционно управление.
Желязков открои и естествените партньори на ГЕРБ за бъдещо управление на страната - ПП-ДБ, БСП и ИТН. "Ние до последно чакахме да бъдем потърсени за подкрепа от ПП-ДБ за кандидатурата на ген. Атанасов, но след като не бяхме потърсени, дадохме за трети път нашата подкрепа за Наталия Киселова", отбеляза Желязков.
Депутатът от ГЕРБ-СДС обясни, че е много важно оттук нататък какви ще бъдат заявките за следващата седмица и как ще бъдат конституирани отделните парламентарни комисии. "Това че има председател на Народното събрание вкарва всички процеси в коловоза на конституционните разпоредби и сега президентът ще може да връчи първия проучвателен мандат, което само по себе си е повод за започване на разговори за управляващо мнозинство", добави Желязков.
Според Асен Василев, съпредседател на от ПП-ДБ, "санитарният кордон около Делян Пеевски е сработил:
"Радвам се, че най-накрая имаме избран председател на Народното събрание, макар и трудно, макар и с много мъки, санитарният кордон всъщност сработи. Г-н Пеевски няма заместник-председател, което беше първата стъпка на санитарния кордон. Сега започваме ударна работа на парламента, за да може да се приемат всички закони и бюджетът до края на годината".
Николай Денков от ПП-ДБ добави, че това, което следва, е "бързо да наваксаме с времето, което изпуснахме през последните седмици". Затова от партията щели да предложат да се работи между Коледа и Нова година, включително ще се разгледа и възможността да се работи в събота и неделя. "Ако можем това време да го наваксаме, за да имаме бюджет навреме", изтъкна Денков.
Още сутринта от АПС обявиха, че подкрепят "всички кандидати за председател на Народното събрание, които са споделили "санитарния кордон" около Делян Пеевски. Председателят на "Алианс за права и свободи" Джевдет Чакъров коментира пред БНТ, призовавайки партиите в парламента да надскочат егото си:
"Още в първия ден в нашата декларация ние посочихме, че сме "за" избирането на председател на Народното събрание, също така апелирахме за избирането на редовно правителство. Най-важното е кандидатът за председател е да не е свързан с "ДПС-Ново начало", Делян Пеевски, както и с "Възраждане".