Стотици хора, сред които и много беларуси, живеещи в изгнание в Полша, преминаха в шествие вчера във Варшава, за да протестират срещу политическите репресии в съседна Беларус, предаде Асошиейтед прес. Агенцията отбелязва, че демонстрацията се е провела в навечерието на годишнината от президентските избори в Беларус миналия август, които протестиращите смятат за манипулирани.

Мнозина демонстранти носеха червено-бели знамена на беларуската опозиция, които са забранени в Беларус, и скандираха: "Да живее Беларус!".

Протестът имаше за цел да напомни за президентските избори в Беларус на 9 август 2020 г., на които президентът Александър Лукашенко спечели шести пореден мандат, а гласуването бе определено от опозицията и мнозина наблюдатели на Запад като съпроводено с нарушения.

Убеждението, че изборите са били откраднати предизвика масови протести в Беларус, потушени с жестоки репресии срещу протестиращи, дисиденти и независими медии. Над 35 000 души бяха арестувани, а хиляди бяха бити и хвърлени в затвора, отбелязва АП.

Снимка: БТА/АП

Годината след преизбирането на беларуския президент Александър Лукашенко в цифри  - това е темата на справка в руския в. "Комерсант" под обобщаващото заглавие "Санкции за 1,7 милиарда долара и 4600 криминални дела", съобщава БТА. Цитират се данни на местни и международни организации.

На 9 август 2020, веднага след обявяването на Лукашенко за победител в президентските избори, в страната започнаха масови протести, напомня изданието. Според руската ЦИК държавният лидер, управляващ над четвърт век, е спечелил 80,1 на сто от гласовете. Но според екзитполове на чуждестранни организации е получил едва 10,09 на сто, а главната му съперничка Светлана Тихановска - 71,28 процента.

На следващия ден лидерите на Китай, Русия и Казахстан първи поздравиха Лукашенко като преизбран държавен глава. Представители на САЩ и на ЕС едновременно нарекоха изборите несвободни и несправедливи. Самият Лукашенко заяви, че вотът е протекъл като празник, а пожелалите да го развалят са се злепоставили още повече.

В Беларус започнаха протести - за два дни сблъсъци между демонстранти и силови структури избухнаха в над 30 градове. Задържани бяха над 5000 души. По данни на НПО ACLED, от август 2020 до юли 2021 г. в страната е имало над 2700 протестни акции.

Най-масовият митинг на 16 август м. г. обедини близо 200 000 участници. В протестите загинаха по различни данни от 3 до 8 души. Задържани бяха от 17 000 до 35 000. За политически затворници са признати 603 души. Във връзка с протестите са образувани над 4600 наказателни дела.

Властите все още държат в изолатори и лагери най-малко 26 журналисти. През изтеклата година Беларуската асоциация на журналистите регистрира почти 500 ареста на медийни служители. През това време Беларус падна от 153 на 158 място от общо 180 в Световния индекс за свободата на печата.

Към края на август м. г. протестите добиха по-мирен характер, гражданите минаха към политически стачки по работните места, наречени от Главната прокуратура самоотлъчки. Лукашенко нареди всички стачкуващи предприятия да бъдат затворени.

Снимка: БТА/АП

През април 2021 г. САЩ наложиха санкции на 9 беларуски компании, а през лятото ЕС въведе секторни санкции срещу основните износни отрасли на Беларус. През май редица чуждестранни авиокомпании спряха полетите в беларуското въздушно пространство - според оценки пропуснатите ползи достигат 70 000 евро дневно.

Минск изчисли щетите от финансовите санкции на 982,6 милиона долара (1,7 на сто от БВП на страната), от търговските и другите санкции - на 697,4 милиона (1,2 на сто от БВП). Сумирано щетите са 1,68 милиарда долара, или 2,9 на сто от БВП на Беларус.

Политическата криза удари и дребния бизнес - правосъдното министерство съобщи, че през 2020 г. в страната рязко е намалял броят на новорегистрираните еднолични търговци и юридически лица (със 17 на сто спрямо 2019 г.). Скочи търсенето на чужда валута, започна спад на беларуската рубла - местните медии информираха за опашки пред чейндж бюрата.

Властите продаваха валута, за да поддържат беларуската рубла; главно заради това международните резерви на Беларус спаднаха миналата година с 1,92 милиарда долара (с около 20 на сто). Външният дълг нарасна на 70 процента от БВП в сравнение с 63 на сто година по-рано.

Няма официална статистика колко граждани на Беларус са се изселили в Европа. По данни на вътрешното министерство през септември и октомври м. г. за Полша, Украйна, Литва и Латвия са заминали близо 13 500 души; след това данни не бяха съобщавани, посочва вестникът.

Според анкета на берлинския Център за източноевропейски и международни изследвания от февруари сред жителите на беларуски градове с над 20-хилядно население, 45 на сто от гражданите с достъп до интернет са били по-скоро на страната на опозицията, добавя "Комерсант", който илюстрира справката с подробни диаграми.

Днес, в деня на годишнината, Александър Лукашенко дава голяма пресконференция, посочва "Независимая газета". Пресслужбата му заяви, че за проявата са акредитирани над 300 журналисти. Напомняме, че властите отнеха акредитациите почти на всички чуждестранни журналисти, работили по-рано в Беларус, добавя всекидневникът.