Проф. Дронзина за Казахстан: Не знам дали стрелец-десантчик е най-новата миротворческа професия
Президентът Токаев се обърна към ОДКС, защото там "първа цигулка" свири Русия, казва политологът
Какво се случи в Казахстан? Какви интереси се преплетоха в тази страна, за да се стигне до размирици и убити по улиците. Защо Русия изпрати свой военен контингент? За отговор на тези и други въпроси потърсихме проф. Татяна Дронзина, преподавател по политология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
- Проф. Дронзина, какво се случи в Казахстан? Външна намеса ли имаше, от вътрешно преподреждане ли имаше нужда страната, за да се стигне до протести, сблъсъци, убити и т.н.
- Западен Казахстан, където избухнаха протестите, е най-богатата на енергоносители част на страната. Там е съсредоточен нефтодобивът. Но условията за живот са далеч от комфорта, а социалните услуги са ограничени. В същото време цените са високи, защото се предполага, че населението има голяма покупателна способност. Освен това, всички знаят, че газът в Казахстан се контролира от зетя на г-н Назарбаев - Тимур Кулибаев. От 1 януари беше решено да се премине към формиране на цените за втечнен газ чрез електронни платформи за търговия и борси. На борсата спекулантите започнаха да купуват газ, цената му се удвои. Това не беше либерализация на цените, а спекулативно повишаване. То дойде в повече на всички. И казахстанците го разбраха. Затова и други райони на страната се присъединиха към протеста.
- Вярвате ли, че терористи бяха внедрени в страната? Кои бяха терористите, коя е организацията?
- Готова съм да повярвам, когато бъдат представени доказателства. До този момент не съм видяла такива. Засега ни показаха само един киргиз, когото съсипаха от бой, а накрая се оказа, че е известен в Централна Азия музикант. Някои твърдят, че е замесена Ислямска държава. Когато става въпрос за преразпределяне на контрола върху страна, притежаваща почти половината уран в света, това едва ли е лъжица за нейната уста.
- Международната миротворческа мисия в Казахстан приключи само за 4 дни. Президентът Токаев поиска помощ от останалите 5 държави от Организацията на Договора за колективна отбрана и за пръв път в историята й тя бе изпратена под формата на руски елитни десантни части. Останалите държави изпратиха по няколко десетки свои участници. Русия ли влезе в Казахстан?
- Президентът на Казахстан се обърна към ОДКС, където "първа цигулка" свири Русия, не към ШОС, която е доминирана от Китай. Съмнявам се това решение да е било взето в Нур Султан. Токаев е умен човек и опитен дипломат и знае до къде може да доведе това. Вероятно не е имал друг изход. Решението вероятно е било одобрено и в Пекин, който мълчаливо ще го подкрепя, ако никой не нарушава икономическите му интереси. Да, Русия заздрави политическите си позиции в Казахстан. Но тя няма нито силата, нито амбицията да измести икономически други страни. Това е в основата на мълчанието на запада - от 14 големи инвеститори в Казахстан, 12 са западни страни, като най-големият инвеститор е Нидерландия.
- Какви военни изпрати Путин?
- Не знам дали стрелец-десантчик е най-новата миротворческа професия, но примерно. Не съм чувала ОДКС да обучава специално миротворческия си контингент. В една армия като австрийската, примерно, всеки път, когато войниците се връщат от миротворческа мисия, са обучавани отново - просто защото да си миротворец значи да пазиш мира и живота, а да си войник - значи да убиваш и умираш. Освен това, вижте биографията на командира им - генерал Андрей Сердюков. Участник в първата и втората чеченска война, в завземането на летището в Прищина през 1999 година. Сердюков оглави специална операция в Крим през пролетта на 2014 г., тоест осигури мирното връщане на Крим към Русия, както е прието да се нарича в тази страна незаконното анексиране на полуострова. За последно съм срещала името му в интернет като командващ на групата руски войски в Сирия.
- Всички световни медии писаха, че по време на размириците има обезглавени служители на полицията. Какво означава присъствието на такава новина в световния информационен поток?
- Означава, че, както винаги, бойното поле след боя е на мародерите. Означава също така още няколко неща. Първо, към мирните протести се присъединиха криминални структури, които са доста устойчиви в Казахстан. Емблематична фигура в това отношение е Арман Бесния, който, разбира се, няма да се поколебае да отреже главата на когото и да било. Второ, не изключвам участие на радикално настроени ислямисти, но не виждам доказателства за присъствието на 20 000 обучени бойци. Повярвайте ми, 20 000 фанатици са страшна сила. Ако имаше такива, столицата отдавна да е паднала. Следователно, случилото се в Казахстан не може да се разглежда като атака от вън - до сега поне никой не е казал къде точно е това "вън". Радикалният ислям е заплаха за Казахстан, но не в непосредствен, а в средносрочен план. Ако няма легална светска политичска опозиция, протестните настроения ще отведат хората в нелегалната ислямистка такава - просто защото няма друг вариант.
- Очаквате ли дългосрочно успокоение на обстановката в Казахстан?
- Рано е да се правят прогнози. За сега правителството замрази повишаването на цените на комуналните разходи до юни. С това си купи спокойствие до лятото. Но това все още не е гаранция за дългосрочно умиротворяване в една страна, където тепърва ще се вземат и прилагат непопулярни мерки.
- Какво оставя след себе си президент като Нурсултан Назарбаев, който управлява близо 30 години. Колко сме далеч от думата тоталитаризъм в този период?
- Не смятам, че управлението на Назарбаев беше тоталитарно. То си беше класически централноазиатски авторитаризъм, оправдан с парадигмата, че народът още не е дорасъл за демокрация. Общественият договор между първия президент и народа включваше една основна кауза - аз ви създавам държава, която ще задоволява минималните ви нужди, а вие ме оставяте да реша как да го направя. За доста дълъг период от време това удовлетворяваше и двете страни. Освен това, конституцията от 1993 година ограничаваше силно пълномощията на президента. Въведените през 2010 година промени направиха първия президент и семейството му практически недосегаеми за финансов одит. Това доведе до разгръщането на небивала корупция, която започна да дразни казахстанците. Вярно е, че Назарбаев направи много за консолидирането на независим Казахстан. Той поддържаше една истинска многовекторна политика с Русия и Запада, запази мира в една страна, която е дом на 146 етнически групи. И най-сетне, се оттегли от политиката приживе - невиждан прецедент в най-новата история на Централна Азия. Но в същото време заложи основите и изгради един патерналистичен модел, който научи казахстанците за всичко да разчитат на държавата и да се държат като граждани на богата нефтена страна, каквато Казахстан за съжаление не е, въпреки че природните и богатства покриват цялата таблица на елементите на Менделеев. Не се справи с корупцията. В тъжната класация на Транспарънси Интернешанъл Казахстан е на 94 място от 180 страни. Страната не се справи с корупцията в собственото си семейство - твърди се, че то притежава около 7 милиарда долара.
- А всъщност как трябва да се управлява една централноазиатска държава като Казахстан, която е неразривно свързана с Русия?
- Казахстан граничи с двама опасни, огромни, мощни и реално или потенциално агресивни съседи - Русия и Китай. При това положение геополитическият му избор не е кой знае колко богат. Многовекторната политиката на Назарбаев беше насочена именно към балансирана външна политика. Дали ще успее новото ръководство на страната да запази тази архитектура, е въпрос, който за момента няма отговор. Колкото до това, какво управление трябва да има, това трябва да решат самите казахстанци.
- Бившата съветска република е 9-а по площ в света, богата на петрол и природен газ и разположена по т.нар. През нея минава пътят на коприната.
- Китайският проект "Един път-един пояс" е опит да се приласкае Казахстан. В страната обаче има силни антикитайски настроения, което се изля в рестриктивна миграционна политика, а през 2017 година - и в антикитайски протести по повод на поземлената реформа. Китай е сериозен инвеститор, въпреки че в последните години делът на китайските преки инвестиции пада - Китай е и огромен по размери съсед, чиито интереси няма как да бъдат пренебрегнати.
- Какво е характерно за устройството на Казахстан и как функционира държавният апарат?
- В рамките на това интервю няма да можем да изчерпим всички аспекти на въпроса. Затова ще се спра само на една част от политическата система на Казахстан, наречена Асамблея на народа на Казахстан (АНК). Повечето от западните експерти не я одобряват, тъй като смятат, че не гарантира истинско представителство на етническите групи. Аз обаче я харесвам, тъй като съм свидетел на това, как работи АНК по места и как мъдростта на различните етноси им помага да опазят основите на мирното си съвместно съществуване. В същото време мисля, че казахстанският етнически модел на обществено съгласие има нужда да бъде реформиран.
- Назарбаев създаде прецедент, тъй като е първият ръководител, президент на централноазиатска страна, който се оттегли от властта сам? Но това не го направи по-слаба политическа фигура, защото запази много правомощия, включително като председател на Съвета по сигурността, който има и конституционни функции от години. Какво значи този пост в Казахстан?
- Преди време смятах, че Назарбаев ще бъде принуден от семейството си да остане на поста си до последния си дъх - това е единствената възможност, за да могат да се обогатяват за сметка на невижданата корупция, в която потънаха. Но той стана свидетел на смъртта на Каримов, който именно, защото остана до края на поста си, не успя да защити семейството си - едната му дъщеря с мъжа си е в изгнание в Европа, след като и бяха отнети всички финансови придобивки, а другата излежава присъда в Узбекистан. Мисля, че именно тогава Назарбаев е започнал да организира планираното си оттегляне - срещу обещанието наследникът му да не закача нито него, нито неговия клан. Всъщност, този сценарий веднъж беше игран от Елцин и Путин. Така ли е, или не е така, ще разберем, след като стане ясно къде е първият президент и неговото семейство. До тогава всичките ни разсъждения ще са в условно наклонение. Колкото да поста председател на Съвета за сигурност, той разполага с огромен властен ресурс, тъй като има право да налага вето на президента. Освен това, той е пожизнено запазен за първия президент. Освен ако Назърбаев не си е отишъл от живота, Токаев в момента заема този пост незаконно, поне от гледна точка на формалното тълкуване на конституцията.
- Настоящият президент Касъм-Жомарт Токаев има политически опит, защото е бил председател на горната камара на парламента, но показа ли сега умения да има твърда позиция и характер като политик в криза?
- Има политически опит, но тъй като е прекарал голяма част от живота си като дипломат извън Казахстан, не знам дали разполага с достатъчно предани съратници. Вероятно намирането им през последните две години е било едно от основните му занимания. Той е умен, интелигентен и образован човек, но не го оценявам високо като мениджър на кризи и конфликти - освен че не се справи самостоятелно с тези протести, той не се справи и с най-сериозният конфликт, довел до етничеса мобилизация в страната - този между местните казахи и дунганите в Кордайския район (февруари 2020), довел до смъртта на 10 човека, раняването на 170, и насилствената емиграция на повече от 13 000 жени и деца към съседен Киргизстан. Но вината не е изцяло негова - казахстаците имат изключително ниска култура на протести, защото никога не са имали възможността да ги практикуват. До голяма степен от него зависи дали това ще се промени.
- Преход, разбиване на комунизма, корупция, политически интереси... Кое доминира в страната?
- Най-сериозният проблем на Казахстан в момента е корупцията.
- Според Конституцията Назарбаев и семейството му остават недосегаеми за финансов одит и следователно запазват всичко. Защо е така?
- До това доведоха промените в конституцията от 2010 година.
- Има ли дума населението, обикновените хора в Казахстан, когато става дума за реформи в годините на т.н. преход?
- Както видяхме, все по-често се стремят да я вземат. Следващата крачка трябва да бъде създаването на легална светска политическа парламентарно представена опозиция. Съществуващата до момента си беше чисто екзотично украшение за управляващите.
- Малко е известно, че в Казахстан има 12-хилядна българска общност - етнически българи. Кои са, къде са, събрани ли са в даден район като общност, или са пръснати из страната?
- Българите са дошли на три вълни, да го кажем така. Първата е свързана с поземлената реформа на Столипинов, която мотивира хиляди българи да изминат пеша или на каруци с животинска тяга огромни разстояния. Българите са дошли не като завоеватели, а като хора, които желаят да работят за собственото си добруване и за добруването на местното общество. Затова на медала, който Асамлеята на народа на казахстан учреди, е написана годината 1907 и е изобразено рало - символ на мирните намерения на прадедите. По време на сталинския режим там също биват изпратени някои наши сънародници и третата вълна е вълната на младежкия ентусиазим от разораването на целината. Днес българите се ползват с всички права, които имат останалите казахстански граждани, но смятам, че заслужават повече грижа и внимание от страна на историческата си родина.
---------
Проф. Татяна Дронзина е преподавател по политология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя е била директор на института за мир и медиация, Казахстан, (2012-2015), гост-изследовател в университета в Гранада, Испания, гост-преподавател в Университет "Карлос Терсеро да Мадрид", от 2011-а е член на Обществото за изследване на тероризма.