Призракът на ГДР витае не само в Източна Германия, дебне зад ъгъла и в Бавария
Немският Изток е оцветен изцяло в цвета на "Алтернатива за Германия" на картата на разпределението на гласовете, а Левите спечелиха в Берлин
В обединена Германия витае призракът на ГДР, а ако за някого това звучи странно, той трябва да си спомни, че тази тенденция се видя още на картата, публикувана от немските медии след последните избори за Европейски парламент миналата година. Сега това е още по-видно. Никоя друга партия в Германия не постигна толкова големи успехи на проведените през уикенда избори, колкото "Алтернатива за Германия". Най-повърхностен поглед към картата, показваща "оцветяването" след вота очевидно сочи, че тя (оцветеното в синьо) е особено силна в Източна Германия, но има и значителен ръст в Бавария. Изводът идва от само себе си - АзГ вече не е само протестна партия.
В деня след изборите двамата лидери на "Алтернатива за Германия" се надпреварваха да празнуват резултата за своята партия. Тино Хрупала нарече 20,8-те процента от гласовете "сензационен резултат". Съпартийката му не само по партия, но и по лидерство във формацията, както и кандидат за канцлер - Алис Вайдел пък бе удовлетворена от "най-добрия резултат в историята на партията" и заяви, че партията може и да не участва в управлението, но онези, които са на власт със сигурност ще започнат да се съобразяват с АЗГ, като визира гласуването на резолюцията за ограничаване на притока от мигранти в Бундестага, предложена непосредствено преди изборите от партията победител във вота ХДС/ХСС и последвалия след това скандал и масови протести по улиците на немските градове. И това е вярно - АзГ успя да удвои своя дял от гласовете в сравнение с предишните парламентарни избори преди три години и половина и постигна най-големия ръст от всички партии. От това Вайдел (а и до голяма степен статистиката) си прави извода: "Ние сме партията на народа".
Сега партията започва да се възприема като политическа сила, която иска да спечели хората със своята програма - във всички групи от населението, коментира в репортаж BR24. Анализите след изборите показват, че 39% от избирателите на АзГ са взели решението си, защото са били разочаровани от други партии, а това е по-малко, отколкото на предишните парламентарни избори през 2021 г.
Сега 54% от привържениците на АзГ гласуват за партията по убеждение.
Погледът към картата на Германия също е показателен. Източната част на страната сега в голяма степен е оцветена в синьо. С изключение на Берлин (където пък сензационно печели партията на Левите), АзГ се е превърнала в най-голямата сила там. В източните германски провинции това вече е популярна партия "в почти всички среди", твърдят местни политолози. Според социолозите пък АзГ се представя добре във всички възрастови групи - особено сред хората на средна възраст. Тя постига добри резултати и в различните професионални групи, но най-вече сред работниците и хората, които смятат икономическото си положение за лошо.
Важна причина за силните позиции на АзГ в източната част на Германия вероятно е, че много хора там възприемат партията като представител на тяхната част от страната. 24% от анкетираните смятат, че АзГ най-вероятно ще отстоява интересите на Източна Германия. Това поставя партията на челна позиция, като това пролича още след последните избори за Европарламент.
Федералните избори обаче показват също, че силата на АзГ вече не е чисто източногермански феномен. Партията успя да постигне значителен успех и в някои части на Западна Германия и особено в Бавария. В нито един друг западногермански избирателен район АзГ няма толкова висок дял на вторите гласове, както в баварския Дегендорф. Там 29,2 % от избирателите са предпочели частично крайнодясната партия. В класацията в Западна Германия следват още два баварски избирателни района: Швандорф и Щраубинг.
Темата с мигрантите е решаваща за много избиратели на АзГ
Като цяло политолозите обясняват успеха на "Алтернатива за Германия" със страховете сред работниците, свързани с глобализацията и притока на мигранти. Като цяло това бе и тема, която доминираше в предизборната кампания след атентатите в Магдебург, Ашафенбург и Мюнхен.
Все пак обаче не трябва да се забравя, че има и "ожесточена съпротива" срещу АзГ, поне в Западна Германия, припомнят немските медии, визирайки масовите протести срещу "Алтернатива за Германия" в редица градове, при това като се има предвид, че става дума за партия, която изобщо не е на власт и повечето "традиционни" партии декларират, че няма да си сътрудничат с нея.
Независимо от всичко обаче се натрапва изводът - "Алтернатива за Германия" се е превърнала в най-съществената сила в големи части от Източна Германия и може да печели силни резултати и в западната част на страната и особено в Бавария. И все повече хора гласуват за АзГ по убеждение - а не само от протест, пишат местните медии.
Мнозина определят резултатите на "Алтернатива за Германия" като "стряскащ успех" - особено в източните федерални провинции. В Тюрингия партията спечели почти 40 % от гласовете, а в Саксония - 37,3 %. В Саксония-Анхалт получи 37,1%, в Бранденбург - 32,5%, а в Мекленбург-Предна Померания - 35%. Източна Германия е оцветена в синьо на картата на разпределението на гласовете.
Засилването на позициите на АзГ е особено забележимо на фона на слабите резултати на традиционните партии. В същите провинции ХДС и ГСДП печелят по-малко от 20 %, докато Зелените показват катастрофално ниски резултати - до 4 % в Саксония.
В Берлин ситуацията е различна: тук АзГ получи 15,2 процента, като подкрепата ѝ е значително по-висока в източните квартали на града.
"Алтернатива за Германия" успя да привлече значителен брой избиратели от други партии - 830 000 от тях преди това са давали вота си за ХДС/ХСС, а стотици хиляди избиратели са дошли от тези на ГСДП и Свободната демократическа партия. Освен това повече от 1,8 млн. по-рано неактивни гласоподаватели са се върнаха пред урните и са дали гласа си за АзГ.
"Алтернатива за Германия" се оказва особено силна сред работническата класа и избирателите на възраст между 30 и 44 години, като според статистиката е най-популярната партия в тази категория. Най-слаб успех АзГ има сред хората над 60 години - 14% от гласовете.
Левицата спечели историческа победа на изборите в Берлин
Партията на Левите печели за първи път парламентарните избори в Берлин с 19,9% от гласовете в германската столица. Този успех е изненадващ, като се има предвид, че през 2021 г. партията получи едва 4,9 на сто.
В цяла Германия "Левите" са с резултат от 8,8 на сто и уверено се върнаха в Бундестага.
Партията получи особено силна подкрепа от младите хора: сред всички избиратели на възраст от 18 до 24 години тя зае първо място с 27%.
Тук не бива да се забравя що за партия е това - формация, чиито корени водят началото си от комунистическата партия на ГДР. През 90-те години Левите (Die Linke) успя да се ребрандира успешно и след това дълги години беше част от берлинското правителство.
Само допреди година изглеждаше, че с Левите е свършено - най-популярната й представителка Сара Вагенкнехт напусна партията и "издърпа" доста привърженици в новия си проект BSW (той на косъм не влиза в Бундестага, защото не преодоля 5-процентната граница - спечели 4,97% - и може да оспорва резултата).
Не бива да се забравя и фактът, че Левицата се обзаведе с някои свежи нови лица, като Хайди Райхинек, която разбира как работят социалните медии, има татуировка на Роза Люксембург на лявата си ръка и призовава от трибуната на Бундестага хората да излязат на барикадите, коментират немските медии.