Китайският лидер Си Дзинпин и руският президент Владимир Путин завършиха вчера двудневните си разговори с топли думи за приятелството между Китай и Русия и съвместни критики към Запада, но без признаци за дипломатически пробив по въпроса за Украйна, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Тази сутрин Си Дзинпин приключи държавното си посещение в Москва, а самолетът му излетя от московското летище "Внуково-2".

Посещението на Си в Москва, което Кремъл отдавна рекламира като демонстрация на подкрепа от страна на най-могъщия приятел на Русия, се отличаваше с много демонстративна сърдечност. Двамата лидери се наричаха един-друг "скъп приятел", обещаха икономическо сътрудничество и окачествиха отношенията на страните си като най-добрите, които някога са били.

Ето пет ключови момента, с които ще бъде запомнена срещата:

Украйна

Що се отнася до Украйна, Путин приветства Си за мирния план, предложен от него миналия месец, и обвини Киев и Запада, че са го отхвърлили.

"Смятаме, че много от точките на мирния план, предложен от Китай, са в съзвучие с руските възгледи и могат да бъдат взети за основа на мирно уреждане, когато на Запад и в Киев са готови за това. Засега обаче не виждаме такава готовност от тяхна страна", заяви Путин.

Си обаче почти не спомена конфликта, като заяви, че Китай има "безпристрастна позиция" по него. Китайският президент, който иска да се наложи като посредник, заяви, че Пекин търси "мирно уреждане", но не представи конкретен план за напредък по въпроса, отбеляза Франс прес.

В отговор на срещата Белият дом заяви, че позицията на Китай не е безпристрастна, и призова Пекин да окаже натиск върху Русия да се изтегли от суверенната територия на Украйна, за да се сложи край на войната.

Вниманието от срещата на върха - най-голямата дипломатическа проява на Путин, откакто преди година нареди нахлуването в Украйна - беше отчасти отклонено заради неочакваната визита в Киев на японския министър-председател Фумио Кишида, който се срещна с президента Володимир Зеленски.

Единен фронт срещу Вашингтон

Двамата ръководители, представящи се за противовес на американската мощ, обвиниха Вашингтон, че "подкопава" международната сигурност, за да запази "военното си преимущество".

В съвместно изявление, подписано след разговорите, те посочиха като пример, че САЩ се стремят да разположат "противоракетна отбрана" в някои части на света и "ракети със среден и малък обсег" в Азиатско-тихоокеанския регион и Европа. В изявлението те заявиха, че са "силно обезпокоени" от "нарастващото укрепване на връзките между НАТО и страните" от Азиатско-тихоокеанския регион.

Руската и китайската армия ще провеждат "редовни съвместни патрули по море и във въздуха" и "съвместни учения" с цел "задълбочаване на взаимното доверие", подчертават още Путин и Си в текста.

Нов газопровод

Путин и Си се споразумяха да започнат строежа на гигантския газопровод "Силата на Сибир 2", който ще свърже сибирските газови находища през Монголия със Северозападен Китай.

"Когато бъде пуснат в експлоатация", заяви Владимир Путин, "по този 2600-километров газопровод ще преминават 50 милиарда кубични метра газ".

Този проект е символ на икономическия завой към Азия, на който се надява Москва, в условията на международните санкции, довели до затваряне на доходоносни западни пазари.

Руският президент обаче не посочи срокове за изграждането на газопровода, който трябва да допълни съществуващата тръба "Силата на Сибир". Вчера руският газов гигант "Газпром" обяви, че предишния ден е счупил рекорда си за дневни доставки за Китай по този тръбопровод.

Приоритет е икономиката

"Търговското и икономическото сътрудничество е приоритет в руско-китайските отношения", каза Путин и заяви, че очаква през 2023 г. търговският стокообмен да надхвърли 200 милиарда долара, което би било нов рекорд.

Путин увери, че Москва може да увеличи доставките си на петрол и селскостопански продукти за Китай. Той също така заяви, че е "готов да създаде съвместна работна структура" за разработване на "Северния морски път" в Арктика, който е по-лесно проходим поради топенето на ледовете и по който Москва се надява да увеличи износа си на въглеводороди.

Путин също така заяви, че подкрепя "използването на китайския юан в разплащанията между Русия и страните от Азия, Африка и Латинска Америка", което е още един начин да се ускори дедоларизацията на нейната икономика.

Експерти обаче посочват, че Пекин може да не е толкова ентусиазиран да разширява неограничено икономическите си отношения с Москва, тъй като се опасява да не стане обект на западни санкции.

Голяма помпозност

Русия и Китай демонстрираха вчера своето "безгранично приятелство" с пищна церемония в Кремъл, имаща за цел още повече да заздрави връзките между тях на фона на сраженията в Украйна, предаде Асошиейтед прес.

Руският президент посрещна китайския си колега в Големия Кремълски дворец, където двамата проведоха разговори, на които присъстваха и висши служители от двете страни.

Си се изкачи бавно по застланото с червен килим стълбище на стария имперски дворец, по което бяха наредени гвардейци в парадни униформи в стила на 19-и век. Путин чакаше да поздрави китайския президент в Георгиевската зала.

Двамата лидери, облечени с черни костюми и с тъмночервени вратовръзки, влязоха в огромната зала с полилеи от противоположни страни и се ръкуваха в средата ù, а през това време звучаха националните химни на Русия и Китай. Бляскавата церемония отразяваше важността на тридневното посещение на Си в Русия.