Пекин очаква трима евролидери: ЕС се мръщи на Китай, но го иска за партньор
Първата половина на годината ще предложи много чести взаимни посещения на високо ниво, заяви китайският посланик в ЕС
Въпреки различни позиции за войната в Украйна ЕС изглежда не се отказва от напредък в отношенията си с Пекин. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел може да посетят Китай до края на първата половина на тази година, съобщи китайският в. "Глобал таймс", като се позова на китайския посланик в ЕС Фу Цун.
Русия - Украйна
- Китай предложи план за мир в Украйна, ООН гръмко призова Русия да изтегли войските си
- Столтенберг за китайския план за мир: НАТО няма доверие на Китай - не осъди руската инвазия
- ЕК забранява на служителите си да използват китайското приложение "ТикТок" на служебните телефони
- Путин за китайско-руските отношения на среща с Ван И: Достигаме нови върхове (видео)
- Лукашенко ще посети Китай идната седмица
Френският президент Еманюел Макрон на свой ред обяви, че през април ще посети Китай.
Върви подготовката за посещението на Фон дер Лайен и Шарл Мишел и се очаква скоро да започнат "много чести взаимни посещения на високо ниво" между ЕС и Китай, казва Фу в интервю, публикувано в "Глобал таймс", цитирано от БТА.
Дипломатът изтъква, че гневът на ЕС по отношение на Китай във връзка с Украйна е "много ирационален" и че Китай не иска този въпрос да се отрази на развитието на връзките с ЕС.
След като е петък китайското външно министерство публикува документ, в който изложи визията си за това как може конфликтът в Украйна да бъде прекратен, посланикът на ЕС в Китай Хорхе Толедо изрази пред репортери в Пекин някои резерви на ЕС по отношение на части от този документ.
"Никъде не се говори за агресор, което е странно, защото е ясно, че има агресор и жертва на агресия", изтъкна Толедо.
Унгария обаче хареса плана. Външният министър Петер Сиярто каза, че още в началото на седмицата е обсъдил плана от 12 точки с най-високопоставения китайски дипломат Ван И. Това обсъждане се е състояло по време на визитата на Ван И в Будапеща.
"Напълно съм съгласен, че суверенитетът и териториалната цялост на всички страни в света трябва да се уважават", каза Сиярто, като по този начин изрази съгласието на Унгария с ключовите идеи, изложени в китайския план.
През декември Фу заяви, че войната е поставила Китай в много трудно положение, що се отнася до отношенията с ЕС, припомня Ройтерс.
Към Китай в началото на април ще поеме и Еманюел Макрон. Той призова Пекин да помогне на Запада за оказване на натиск върху Русия за "спиране на агресията" и "изграждане на мира".
Френският държавен глава заяви, че мир не е възможен без спиране на руската агресия и изтегляне на руските войски от Украйна.