Освободените командири на "Азов" се връщат на фронта (видео)
От церемонията по посрещането в Лвов Зеленски отиде в Луцк и посрещна полския президент Дуда - двамата почетоха жертвите на Волинското клане
Освободените вчера петима командири от батальон "Азов" се връщат на фронта. Това обявиха те по време на съвместна пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски в Лвов.
Зеленски успя да ги прибере от Турция след посещението си при Ердоган.
"Азовци" от Мариупол, които бяха пленени от руснаците през май, миналата година, от септември се намираха в Турция.
Уговорката между трите страни беше те да изчакат там края на войната. Чрез преговори обаче украинската страна успя да постигне предсрочното им освобождаване, като те се прибраха от Турция заедно със своя президент вчера.
На журналистически въпрос дали петимата планират да воюват след завръщането си у дома, командирът на "Азов" Денис Прокопенко заяви, че ще направят всичко възможно да приключи войната, информира УНИАН.
"Разбира се, заради това се върнахме в Украйна, това е нашата главна цел", отговори Прокопенко на въпроса дали се връщат на фронта. "Ние ще си кажем думата в боя", каза още той пред журналистите, информира украинската държавна агенция.
"От днес нататък ние ще продължим битката заедно с вас. Определено имаме какво още да кажем на бойното поле. Към днешна дата - най-важното е, че украинската армия владее стратегическата инициатива на фронта. И с всеки изминал ден ние напредваме, унищожаваме врага", заяви Денис Прокопенко.
Прокопенко, с позивна Редис, благодари на военните, които са защитавали страната си, докато той и другарите му от "Азовстал" са били в плен.
Именно той съобщи миналата година, че бойците, които се отбраняваха срещу руските сили в "Азовстал", се предават по решение на командването на украинската армия и лично на президента. Прокопенко беше от последните, които напуснаха подземията в стоманодобвиния завод в Мариупол.
Емоционалната церемония по посрещането беше в Лвов, където се състоя и молебен в името на Украйна. Командирите и бойците бяха посрещнати с аплодисменти, а Зеленски ги нарече герои.
"В 500-ния ден на войната върнахме у дома, в Украйна, петима наши герои, герои на Украйна. Командващите отбраната на Мариупол и Азовстал - Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергей Волински, Олег Хоменко, Денис Шлеха. Те се сражаваха за Украйна. Оцеляха в руски плен и прекараха повече от 300 дни в Турция, време им е да се приберат у дома", каза Зеленски, след като вчера стана известно, че ги е прибрал със самолета си на връщане от срещата с Ердоган.
Русия реагира с недоволство и изненада, като говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Турция е нарушила договорката "азовци" да бъдат пуснати след края на войната.
От Лвов, където е базата на Националната гвардия, Зеленски замина за Луцк, където изненадващо го посети президентът на Полша Анджей Дуда, съобщиха УНИАН и Ройтерс.
Зеленски и Дуда посетиха катедралата "Св. Петър и Павел", уточни Укринформ. Двамата президенти отбелязаха годишнината от клането на поляци, извършено от украински националисти през Втората световна война.
Убийствата бяха източник на напрежение между двете съюзнически държави, припомня Ройтерс. Варшава е един от най-важните поддръжници на Киев във войната, започната от Москва през 2022 г. Волинското клане обаче продължаваше да тегне над двустранните отношения, особено с наближаването на годишнината от събитието на 11 юли - тази година се навършват 80 г. от зверствата.
"Днес отдаваме почит на всички невинни жертви на Волиния! Споменът ни обединява!", заявиха от канцеларията на Дуда в Туитър. "Заедно сме по-силни". Същото изявление публикува в "Тутитър" и Зеленски, на украински и полски език.
Визитата на двамата лидери в северозападния украински град не беше обявена предварително, информира БТА.
Зеленски се среща с Дуда два дни преди да започне срещата на върха на НАТО. Във Вилнюс Украйна ще продължи да настоява за недвусмислен ангажимент, че ще бъде приета в западния отбранителен съюз, съобщи ДПА, като цитира украинския посланик в Германия Олексий Макеев.
"На срещата на върха във Вилнюс очакваме ясна и недвусмислена покана и насока за присъединяване към НАТО", заяви той. Дори и присъединяването да не стане за една нощ, Киев очаква НАТО да не допуска повече двусмислици, добави посланикът.