Руски, френски и американски лидери кръстосват Африка, за да спечелят подкрепа за позициите си по отношение на войната в Украйна, водейки, според някои, най-интензивната борба за влияние на континента от времето на Студената война насам, пише в обзорна статия АП.

Руският министър на външните работи Сергей Лавров и френският президент Еманюел Макрон посетиха по няколко африкански държави тази седмица. Ръководителката на Американската агенция за международно развитие Саманта Пауър посети Кения и Сомалия миналата седмица. Постоянният представител на САЩ в ООН Линда Томас Грийнфийлд ще отиде в Гана и Уганда следващата седмица.

"В Африка сякаш се води нова Студена война, в която враждуващите страни се опитват да спечелят влияние", казва Уилям Гумеде, директор на фондация Democracy Works, която насърчава доброто управление.

По време на пътуванията си из континента, засегнат от суша и глад, Лавров се опитва да представи Запада като злодей, обвинявайки го за повишаването на цените на храните, докато западните лидери обвиняват Кремъл, че цинично използва храната като оръжие и води завоевателна война в имперски стил - думи, изчислени така, че да се харесат на слушателите в постколониална Африка.

Под ръководството на президента Владимир Путин от няколко години Русия работи за спечелване на подкрепа в Африка, като съживява приятелства, датиращи от половин век, когато Съветският съюз подкрепяше много африкански движения, борещи се за прекратяване на колониалното управление.

"Сега тази кампания премина на висока скорост", каза Гумеде.

Влиянието на Москва в Африка беше демонстрирано през март по време на гласуването в ООН за осъждане на руската инвазия в Украйна. Докато 28 африкански държави гласуваха в подкрепа на резолюцията, доста от държавите на континента - 25, се въздържаха или изобщо не гласуваха.

Тази седмица руският първи дипломат посети Египет, Конго, Уганда и Етиопия, като обеща приятелство и обвини САЩ и европейските страни, че повишават цените на храните, провеждайки "безразсъдни" екологични политики. Той също така ги обвини, че са складирали храна по време на пандемията COVID-19.

Снимка: БТА/AP

"Ситуацията в Украйна се отрази допълнително негативно на пазарите на храни, но не заради руската специална операция, а по-скоро заради абсолютно неадекватната реакция на Запада, който обяви санкции", заяви Лавров в Адис Абеба, столицата на Етиопия.

При обиколката си Лавров обещава и военнотехническо сътрудничество. След преговорите си с колегата си от Етиопия Демеке Меконен той заяви: "Имаме добри традиции във военнотехническото сътрудничество. Днес потвърдихме готовността си да реализираме нови планове в тази сфера, включително предвид интересите на нашите етиопски приятели да гарантират своята отбранителна способност", каза първият дипломат на Русия.

Лавров беше топло посрещнат в Уганда от президента Йовери Мусевени, който от години е съюзник на САЩ, но отказва да критикува Русия заради инвазията. В началото на войната Мусевени дори предположи, че действията на Путин може да са разбираеми, тъй като Украйна е в руската сфера на влияние.

Лавров изрази подкрепа за реформа на Съвета за сигурност на ООН, която да даде на африканските страни постоянни места и по-голямо влияние.

Появявайки се заедно с Лавров, угандийският лидер говори с любов за старите връзки с Русия, като попита как може да отблъсне Москва, когато има добри отношения със страни, участвали в робството.

Мусевени, лидер на общественото мнение на континента, който държи властта от три десетилетия, е очевиден избор за Русия като човек, с когото да засили връзките си, смята угандийският политически анализатор Асуман Бисика.

"Уганда е центърът на тежестта в Източна Африка", казва Бисика.

77-годишният Мусевени стриктно носи маска на обществени места след избухването на епидемията от COVID-19. Но той не беше сложил такава, когато поздравяваше Лавров пред фотографите, очевидно искайки да покаже топлина на руснака. При следващата си публична поява ден по-късно Мусевени отново беше с маска.

Русия ухажва африканското обществено мнение и чрез държавната си телевизионна мрежа RT, известна като Russia Today. RT обяви, че ще открие ново бюро в Йоханесбург.

През март RT беше внезапно премахната от най-голямата африканска платформа за платена телевизия в Африка, базираната в Йоханесбург Multichoice, след като Европейският съюз и Великобритания наложиха санкции срещу Русия. Не е ясно дали създаването на новото бюро ще позволи на RT да възобнови излъчването си в Африка чрез Multichoice, която твърди, че има близо 22 милиона абонати на континента.

"За Русия битката е да бъде чута в Африка. Това не е важно за сегашните военни действия, а за дългосрочното им политическо влияние", казва Антон Харбер, професор по журналистика в Университета Витватерсранд в Южна Африка. "Те виждат в нея плодородна почва, за да развиват влиянието си, и, разбира се, гласовете в ООН са важни", допълва той.

По време на обиколката си в Африка френският президент Макрон обвини Кремъл, че използва телевизионни канали като RT, за да разпространява пропаганда в подкрепа на войната. И обвини Кремъл, че изнудва света, като осуетява износа на зърно от Украйна.

Снимка: БТА/AP

"Те изнудват, защото те са тези, които блокираха износа на зърнени храни в Украйна. Те са тези, които регулират своите зърнени култури", заяви той в Бенин. Маршрутът му включваше също Камерун и Гвинея-Бисау.

Макрон се обърна към африканците с призив да заемат позиция срещу Русия.

"Казвам ви това тук, в Африка, континент, който е пострадал от колониалния империализъм: Русия е една от последните колониални, имперски сили. Тя решава да нахлуе в съседна държава, за да защити интересите си", каза той. "Това е реалността."

Саманта Пауър, най-високопоставеният служител на Американската агенция за международно развитие, беше в Източна Африка, за да обещае помощ за подпомагане на борбата на региона с глада в условията на опустошителна многогодишна суша. Тя не си спести критиките към Русия.

"С блокирането на износа на зърно от Украйна и ограничаването на търговията с торове от самата Русия, действията на Путин доведоха до причиняване на болка на народа на Кения и на други страни по света", заяви Пауър в Найроби. "Той причинява болка на народа на Кения, за да се облагодетелства от собственото си положение", допълни тя.