Le Temps: Задава ли се Балканска пролет?
Протестите в Сърбия, Черна гора и Албания набират сила, хората не искат повече корупцията на авторитарното управление
Безпрецедентни вълни на протест обхващат Балканите. Навсякъде хората излизат на протест срещу корупцията на авторитарните режими, без при това да демонстрират нарастващо доверие към партиите, намиращи се в опозиция.
Това пише швейцарският вестник Le Temps, анализирайки протестите в Сърбия, Черна гора и Албания.
"Мило, крадец, оставка" с такива лозунги в събота вечер няколко хиляди души протестираха по улиците на столицата на Черна гора Подгорица. За трети път хората се организират и протестират срещу управлението на президента Мило Джуканович.
"Хората повече не могат да живеят така, сред корупция и връзкарство. Младите хора не могат да си анмерят работа без да имат партиен билет", казва Милена, учителка от Черна гора.
Дванадесет съботи подред вървят и протестите в столицата на Сърбия Белград и в други сръбски градове. Протестиращите спряха движението в столицата, обвинявайки със скандирания и плакати Александър Вучич в лъжа. те окупираха тунел в центъра на града и за дълго блокираха преминаването на автомобили. Започналото на 8 декември миналата година движение на протест обхваща вече 60-70 градове в страната, дори малки и такива, които за последен път протестираха по време на свалянето от власт на Слободан Милошевич.
В Албания на улиците излязоха студенти, които обявиха ,че не изпитват симпатии към нито една от албанските партии, управлявали подред страната в последните години.
"Когато някоя от двете партии - Демократическата или Социалистическата - вземе властта, тя провежда същата неолиберална политика, както своята предшественичка", казва албански социолог.
Според него, случващото се в страната е "въстание на поколението, израснало след падането на комунизма в условията на безкраен преход.
Едно нещо обединява протестиращите в трите балкански държави - те носят плакати "Аз не искам да емигрирам!" Очевидно Брюксел е изненадан от случващото се на Балканите и не е готов да реагира адекватно. Европейската комисия поддържаше години наред "стабилността" на региона, даже с цената на компромис с недемократични режими, но днес хората в тези страни предизвикват статуквото и управляващите елити.