Има ли коалиционно съгласие по повод приемането на еврото и прогнозната дата 1 януари 2024 година? Темата е широко дискутирана в последните дни. По нея разговаряме с председателя на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански от "Има такъв народ". Имено той беше народният представител, който повдигна в парламента въпроса, че в Министерски съвет е внесено предложение за разглеждане на доклада за еврозоната, без да са информирани партньорите в коалицията.

- Г-н Каримански, датата за приемане на еврото в България остава 1 януари 2024 г. Колко е сигурно това?
- Не може да се каже, че е сигурно. Причината е, че още не сме получили достатъчно задълбочен анализ на рисковете и ползите за това по какъв начин бихме изпълнили тези критерии, които cе изискват от нас за приемането ни в еврозоната. Това е едно от нещата. Второто е свързано с коалиционното споразумение, където много ясно са разписани нещата, които са свързани с България и въвеждането на еврото. И една от точките е точно това, че трябва да има анализ на ползите и рисковете.

- Какъв анализ очаквате и кога трябва да е готов?
- Този анализ трябва да даде оня обсег на всички онези рискове, които съществуват, както и на начина, по който те ще бъдат покрити. После трябва да знаем дали наистина страната ни може да постигне тази конвергенция и откъм цени, и откъм покупателна способност на доходите на хората. Важно е да се каже, че приемането на страната ни в еврозоната е един политически и икономически процес, който изисква, сам по себе си, фискална устойчивост на финансовата система. За да има такава устойчивост, е необходимо да се направят и нужните реформи - особено тези, свързани със социалната и осигурителната система, с пенсионната система, със здравната система. Също така виждате и пред какви предизвикателства в момента сме изправени и дали и доколко тези системи могат да отговорят на инфлацията - давам го като пример.

- Каква е готовността на банките?
- Към момента не сме имали възможност да се срещнем с Асоциацията на банките в България. Никой не ни е дал такъв подробен отчет затова банките до колко са готови. Аз планирам една такава среща, за да съм наясно дали на банките ще им стигне един такъв срок от 18 месеца. Дали изобщо ще могат да пренастроят системите си и всичко останало, с което е свързано.

- Факт е, че при банките има много организационна работа?
- В плана, който беше качен на Стратеджи бг, в първоначалната фаза се предвиждаше срок от 24 месеца за банките. Изведнъж стана на 18 месеца? Съгласувано ли е? Ако, да - с кого е съгласувано? Има ли потвърждение от страна на всички банки... Не получих отговор на тези въпроси.

- Промяната от 24 на 18 месеца кога е станала и кой я е направил?
- Промяната е станала в една точка 33 миналия четвъртък, когато Националният план за въвеждане на еврото беше разглеждан. И тук искам все пак да отбележа, че този Национален план не е стратегически документ в такъв вид, в какъвт би било добре да бъде. Той е технически и оперативен документ. Той не определя какви са онези приоритети на база на риска и по какъв начин ни приемаме еврото. Дали може да влияе положително или отрицателно на задлъжнялостта на страната. По какъв начин влияе на всеки един от рисковете. Например, в този план няма нито една дума как ще повлияе това на сигурността, особено на киберсигурността.

- Ваши колеги от "Демократична България" са скептични, че България ще може да отговори на условията към тази дата, тъй като едно от изискванията е инфлацията да е ниска, а към момента у нас се прогнозират 7% - към март, а се очаква да стигне 12%...

- В Маастрихтските критерии ясно е записано колко трябва да е инфлацията. Инфлацията, която имаме в момента, е толкова далече от това, което може да се приеме като някаква комулативност, че...

- А в Маастрихтските критерии колко е заложена?
- Важно е да се знае следното нещо. Маастрихтските критерии, които са заложени, не могат да бъдат делегирани от Европейската комисия. Те са приети от Съвета на Европа и точно в Съвета и страните, които са представени в Съвета, може да се приеме различно от тях или различно прилагане за определена страна. Нали не си представяме, че 27 държави ще могат да се съгласят и да имаме квалифицирано мнозинство за такава отстъпка от критерия за инфлацията, каквато за нас ще е добра. Според Маастрихтските критерии инфлацията трябва да бъде равна на най-ниската на трите държави в еврозоната плюс 1,5%.

- Губи ли България суверенитета си, след като сменяме лева с евро. Анализатори твърдят, че това ни прави зависими от Франкфурт?
- Ние така или иначе сме в банковия съюз. И в момента работим в тясно сътрудничество с Европейската централна банка. Ние сме подписали като цяло в договора за присъединяването към Европейския съюз клаузи, които са разписани за страни, които ще приемат еврото - на какви критерии трябва да отговарят, и за страни, които не приемат еврото, които не са в системата на европейските централни банки, където важат тези правила. Всички други са така наречените дерогирани страни от еврозоната, каквато сме и ние в случая. Ние приехме валутния механизъм ИРМ 2, за да сме част от него, в банковия съюз сме. Всичко това как направи така, че държавата ни да няма суверенитет. Подобно твърдение не ми звучи точно.

- При държавите, приели еврото при свободен курс, се забелязва увеличение на цените. Това, че ние имаме фиксиран курс, колко е добре за нас? ЕЦБ определи базов курс за конвертирането на българския лев в евро от 1,95583 лв.
- Това за нас е доста по-добре от гледна точка на това, че нямаме допълнителна парична маса в обръщение, особено такава, която да е без покритие. Имаме доста по-рестриктивно регулиране на това да увеличаваме паричната маса. Паричният съвет ни ограничава именно от такъв тип разходи, които са абсолютно несмислени по някой път.

- Много финансисти призовават да не бързаме толкова много... Как ще им отговорите?
- Аз съм съгласен с тях. Трябва да се избере правилният икономически момент. А правилният икономически момент е тогава, когато постигнем така наречената конвергенция - говоря за всичко онова, което е изброено за факторите на стабилност и растеж, свързани с икономиката и финансовата система на страната. Отново казвам, че е изключително важно да се постигне конвергенцията за цените и за покупателната способност на хората. Това е от решаващо значение

- Може ли да излезете с предложение да се отложи датата 1 януари 2024 година?
-Нека да видим какви анализи ще ни представи Министерството на финансите съвместно с междуинституционалния съвет, който се занимава с приемането на еврото. Те имат за задача да изготвят анализ на стратегическите приоритети да се направи рамката и покрай тази рамка да се изпълни всичко останало вътре в нея.

- БСП и ДБ поставиха ултиматуми пред кабинета, а от ИТН все още не сте. Да очакваме ли?
- Ние никога не поставяме ултиматуми. Както и не заплашваме с излизане от коалицията. Аз казах няколко пъти вече, че компромисите са изчерпани. От тук нататък трябва да се работи, но по споразумението. Лично аз и моите колеги ще следим за изпълнението на всички онези предложения, които сме подписали в това споразумение. А и ще изискаме правителството да покаже изработена детайлна програма за всяка една от разписаните програмни области в коалиционното споразумение.

- На какво се крепи коалицията - остана ли доверие, или просто не искате избори?
- Мисля, че все още има доверие - не е изчерпано доверието. Компромисите са изчерпани. Двете неща са различни дотолкова, че би трябвало коалицията да си постави на дневен ред проблемите на гражданите, проблемите на хората. Това е най-силното нещо, което може да ни обедини в момента и да закрепи устоите коалицията. Но в момента, в който се нарушат тези баланси, особено след като са разписани в коалиционното споразумение, както в него е залегнал и проблемът, който се дискутира за Република Северна Македония. В този момент вече ясно сме казали, че от там нататък не може да се продължи. Ние искаме да се изпълнява Договорът от 2018 година и това е ясно.

- Ако се окаже, че има ясно поети ангажименти извън това коалиционно споразумение...
- Тогава ще бъде изчерпано и доверието.

- Продължавате ли да гледате към поста управител на БНБ?
- На този етап това не е на дневен ред за мен.