Животът е енергия, а енергията - движение!

Няма измислено от човека устройство или приспособление, което да извършва дейност без да се задвижи посредством енергия. Извън природните енергоизточници, всичко друго работи чрез електричество - от машините до човека. Когато електричеството спре, и животът спира. Без значение колко "скъпо" ни излиза, ние трябва да поддържаме енергията в телата си, за да запазим физиката и психиката си здрави.

Здравият човек е енергичен. Днес повече от всякога адаптационните ни механизми и психика са изправени пред изпитание, защото сме под постоянен стрес. Изключително важно за рационалната ни устойчивост и емоционална пластичност (резилианс) е физическото укрепване.

Движението е фундаментално средство за постигане на телесно и психично здраве, защото ни енергизира и елиминира стреса. Но преди да се задвижим активно, трябва да предоставим на клетките си нужния ресурс, за да работят правилно и да отговорят на очакванията ни. В противен случай движението ще се превърне за нас в източник на умора, може да причини травми и така ще добави допълнително стрес в организма ни, вместо да го отнеме.

Мислете за клетките си като умалени модели на самите нас. За да ги впрегнем на работа, те трябва да са напоени, нахранени и заредени с енергия.

Клетките ни са електроцентрали

Без значение дали сте привърженик на квантовата физика, духовната философия на Изтока или вярвате само на това, което има форма и може да се измери, по въпроса за човешката виталност винаги ще стигнете до енергията.

Нашите клетки са електропроводими, но могат и да генерират енергия. Циркулиращи в кръвта ни електролити (натрий, калий, калций, фосфор, магнезий, хлор) притежават специфичен електрически заряд, който влиза в клетката през разположени на повърхността й йонни канали и я "зареждат". Импулсът, който се отделя (потенциал на действие) е комуникативна връзка и прави клетката жива и функционална.

Електролитите не могат да осъществят предназначението си, ако не се намират в течна среда - извънклетъчна и вътреклетъчна. Нивото им обикновено се балансира от бъбреците и някои хормони, но храната и течностите, които приемаме, могат да окажат решаваща роля за тяхното изчерпване или пренасищане. И двата случая водят до патологични промени на клетъчно ниво, които се превръщат в неразположения от различен характер, а по-късно - и в заболявания.

Как да храним клетките с електролити?

  1. Не позволявайте организмът ви да се дехидратира! Добре е да започнете сутринта си с чаша вода с малко изцеден лимон, който ще помогне да се алкализира средата в стомаха. Така ще се намали киселинността за първия хранителен прием и ще сте сигурни, че денят ви започва с хидратация.
  2. Пийте необходимото количество вода за теглото си. На ден човек губи средно 1,5л течности. Това количество трябва да бъде възстановено, в противен случай се проявяват всички симптоми, налични при дехидратация.
  3. Ако сте дехидратирани след епизод на диария или повръщане, добре е да възстановите електролитния си баланс чрез готови смеси, които се продават в аптеките или чрез напитки, които са с богато съдържание на соли, като супи и бульони. Те съдържат необходимите електролити, които ще захранят клетките ви с нужните йони.
  4. В дневната ви диета трябва да присъстват храни с богато съдържание на електролити, стига да нямате противопоказания за някои от тях. Например, ако имате високо артериално налягане, трябва да избягвате храни, богати на натрий (сол, мляко, целина...), но от друга страна, често пъти ритъмни нарушения, като екстрасистоли, могат да бъдат породени от недостиг на калий. Тях можете да си ги набавите от сушените кайсии, бананите и доматите.
  5. Фосфорът, калцият, калият и магнезият подпомагат костите и скелетната мускулатура. При крампи много често помага втриването на магнезиев гел. Тези електролити можете да намерите също в ядките и зелените листни зеленчуци. Калцият е богато представен при млечните продукти, а фосфорът се намира в изобилие в месата.
  6. Разнообразното хранене е от изключително значение за балансирания прием на електролити. Ако сте привърженик на хранителен режим, който изключва цяла група хранителни вещества, добре е да си набавите необходимите микроелементи чрез хранителни добавки.

Лъжичка мед за нашите неврони

Мозъкът в черепната ни кутия е командния център на цялото ни тяло. Средството за информация, което ползва, е нервен импулс, състоящ се от електрически импулс и химични молекули (невротрансмитери), които потенцират или инхибират потенциала на действие. Тъй като работата на мозъка е циклична и непрекъсната, той е зависим от обратната връзка, която получава. Обикновено ленивото тяло възпитава ленив мозък.

В ежедневната си работа мозъкът изразходва 20% от цялата енергия на организма. За да може да функционира правилно, той има нужда от енергийно гориво и кислород. Енергийното гориво на мозъка е глюкозата. Под въздействието на окислителния процес клетката на мозъка, невронът, освобождава аденозин трифосфат, който произвежда електрически импулс и прави възможна комуникацията между отделните неврони и изгражда мозъчните вълни.

Когато мозъкът ни е гладен за енергия, той изпраща сигнализация чрез рецептори, които създават и у нас чувство за глад. Ако решим да гладуваме на наша глава, то главата ни ще ни отвърне със състояние, наречено хипогликемия, тъй като ще приеме глюкозата от кръвната ни захар. Въпреки, че самият той изгражда нашите мисли, мозъкът ни няма никакво доверие и не се влияе от модни тенденции. За да не го погубим от суета, автономният му акт на самоизхранване ще намали нивото на кръвна захар, след което, за да компенсира, ще направи поръчка за нова доставка, но не през метаболизираните от червата ни вещества, тъй като и този орган ще къркори гладен, а чрез хормонален процес, който да я продуцира. Част от тези хормони, които ще ни облеят като със студен душ, са стресовите хормони адреналин и кортизол. Сега разбирате защо като сме гладни сме толкова нервни.

Как да храним мозъка си?

  1. За да зареждате редовно мозъка си с енергия, не гладувайте! Яжте толкова начесто, колкото позиви за глад имате, но в малки количество и добре балансирано.
  2. Не пропускайте закуската си. Хубаво е в нея да присъства глюкоза, за да сте сигурни, че сте заредили мозъка си с гориво от сутринта. Ако организмът ви го позволява, изяждайте по лъжичка мед. Другите въглехидрати също се превръщат в глюкоза, но по-важната им функция е да се събират в мастни депа и да развалят фигурата ни.
  3. Глюкозата се съдържа във всички плодове, но отново се въздържайте от прекомерни количества. Соковете са опция, само ако в тях има няколко капки зехтин, защото липсата на фибри в тях ще позволи да се усвоят бързо и това ще покачи рязко гликемичния индекс (състояние, познато като хипергликемия) и после бързо ще го свали, което може да ви накара да задремете на работното си място.
  4. Енергия се набавя и от белтъчините и мазнините, но при аеробни процеси като физическо натоварване, за което ще стане дума в следваща статия.

Да извием гръб като котка

След като се погрижихме за клетъчната и мозъчната енергия, е редно да обърнем внимание на физическия си тонус, с който не само трябва да стартираме деня, но да го поддържаме докато си легнем.

За да станем от леглото трябва да раздвижим ръцете и краката си, и да изправим цялото си тяло. Това става с помощта на скелетната мускулатура и периферната ни нервна система.

Затворен в гръбначния ни стълб, гръбначния мозък предава сигнализацията от командния център в черепната ни кутия на гръбначномозъчните нерви, които излизат от междупрешленните отвори. За да можем да доставим достатъчно добра инервация на мускулите си, трябва да сме сигурни, че нервите, които достигат до тях не са възпрепятствани от натиска на прешлените. В противен случай получаваме усещания като тръпнене, болка и намален обем на движение.

Как да пораснем с 2см и това да ни радва?

Под бремето на тежкия ни ден и гравитацията прешлените ни скъсяват разстоянието помежду си и вечер обикновено сме с по 2см по-ниски. За да освободим нервите си, да сме гъвкави и по-високи, можем да правим следното:

  1. Повечето животни като станат от сън се протягат. Този рефлекс у нас е изместен от будилника. Сутрин не ставайте рязко, а изпънете тялото си по гръб и се опитайте да го обтегнете, все едно са ви вързали за краката и главата, и ви дърпат. Това ще освободи междупрешленното пространство и ще насити тази област от тялото ви с кислород.
  2. Йога стречингът на гладен стомах е най-подходящият старт за деня, стига да имате време.
  3. Огъвкавяване на гръбнака трябва да правите на всеки час, ако работите седнали. Протягането в стоеж, висенето секунди на касата на вратата (проверете предварително!) със свити в коленете крака или лягането по гръб с разтягане, ще повдигнат тонуса ви, ще се погрижат за по-добрата оксигенация на мозъка и ще послужат за превенция на схващания и скованост в различни области на тялото.

Когато клетките са пълни с енергия и са добре хидратирани, а мозъкът и нервите са захранени и освободени, организмът е тонизиран. Когато имаме тонус, имаме желание и енергия да променим и фигурата си, както и да се справим с ежедневния стрес, за да станем по-устойчиви.

За физическата активност и стреса четете в следващия материал по темата Резилианс и физическо укрепване. А до тогава: Наздраве с чаша вода с мед и лимон!