Престъпна схема за фиктивни сделки с гориво, освободено от акциз по споразумение със САЩ е била разкрита при съвместна акция на МВР, Агенция "Митници" и НАП под надзора на Окръжна прокуратура-Пловдив, съобщават от обвинението и уточняват, че наблюдават досъдебно производство по случая за данъчни престъпления, извършени чрез използване на неистински документи.

Нанесените щети на държавния бюджет са за милиони левове, засегнати са и чужди интереси, обясни на съвместен брифинг на прокуратурата, МВР, НАП и Агенция "Митници" окръжният прокурор на Пловдив Ваня Христева, цитирана от БТА.

Акцията е осъществена и със съдействието на американските служби, за което разследващите органи и институции получиха благодарствено писмо от посолството на САЩ в България.

"Днешните действия показаха високото ниво на съдействие между правоприлагащите органи на Съединените щати и българските партньори при идентифицирането на престъпления, които вредят на гражданите на нашите две държави, включително и при измамите с ДДС и акцизи. Това разследване подчертава непоколебимия ангажимент на федералното правоприлагане на САЩ в работата с международни партньори при борбата с транснационални престъпления", се посочва в писмото.

От прокуратурата посочват, че по досъдебното производство е установено, че за времето от 2019 г. до 2024 г. българско дружество е декларирало, че е доставяло гориво на американската база на НАТО - Учебен полигон "Ново село", обл. Сливен, което е освободено от акциз и ДДС съгласно Споразумение между България и САЩ.

Българското дружество - доставчик на горивото, е представило в Централно митническо управление множество документи с невярно съдържание, въз основа на които да получи неследващо се данъчно облекчение. Сред документите има и такива, в които са замесени имената на швейцарско дружество и на американски военнослужещи в НАТО, които не са имали представа за престъпната схема.

За целия период дружеството не е извършило нито една доставка, нито е било в договорни отношения с Учебен полигон "Ново село".

Установено е, че държавният бюджет е ощетен с 9,5 милиона лв., вследствие на неплащането на дължим акциз. Българското дружество е следвало да декларира извършените доставки пред Териториална агенция на Дирекция "Митници", гр. Пловдив.

Националната агенция по приходите (НАП) е започнала производства по установяване на дължимия данък добавена стойност.

Не е установено към момента да има участие на американски военни или други служители в схемата, посочи наблюдаващият прокурор Гинка Лазарова от Окръжна прокуратура - Пловдив, цитирана от БТА.

Тя обясни, че основната дейност на дружеството, извършвало престъпната дейност, е свързана с гориво, както и че става дума за голяма фирма.

Сигналът по случая е постъпил преди седмица от митническите власти. Това се е случило, след като преди това от агенция "Митници" са се обърнали към посолството на САЩ, откъдето са потвърдили техните съмнения, че използваните документи за сделките са неистински и неверни.

Директорът на агенцията Георги Димов посочи, че случаят е добър пример за внедрен нов технологичен модел с изкуствен интелект за предотвратяване, контролиране, превенция и борба с престъпления. По случая са възложени ревизионни производства, добави той.

По думите на Димов замесеното дружество има безспорна репутация. Избегнатото е плащане на акциз за над 9.5 млн. лв., като това е законовият период, в който те могат да извършват такава проверка, посочи той.

Прокурор Лазарова обясни още, че дружеството е декларирало, че има право да бъде освободено от акциз на база неистински документи, като автори за част от тях се сочат американски генерали, които не са действащи, не работят в България и никога не са работили.

По случая има замесено чуждестранно дружество със седалище във Вашингтон и Бургас, чийто собственик е българин. Плащанията за освобождаване на горивото от българската фирма са се правили за сметка на швейцарско дружество, като разследващите предполагат, че то не подозира да е страна по договор.

Прокурорите уточниха още, че свързани със схемата за доставка на гориво са трима българи, двама собственици на дружества и един служител. Прокурор Лазарова допълни, че все още се установява горивото за какво е било използвано и дали е било продавано на бензиностанции в страната.

Днес на територията на 6 областни дирекции на МВР, се извършват претърсвания и изземвания в данъчни складове, жилища, бензиностанции и база на транспортна фирма, добавят от Окръжната прокуратура в Пловдив.

По делото предстои да бъдат задържани лица и да бъдат повдигнати обвинения.