Майката на детето, спало в парник: Наказах я еднократно, тя много лъже
Жената отрича върху детето да е оказван тормоз
Миглена Иванова, майка на 7-годишното дете от село Крушовица, заради което започнаха проверки дали е подлагано на нечовешки условия, отрича над момичето да е имало тормоз. В деня, в който полицаите я намерили в парник, тя била еднократно наказана, защото вдигала шум и щяла да събуди по-малкото дете.
Още по темата
"Аз я наказах сутринта. Защото тропаше. И я наказах. Не съм се ядосала. Без агресия ѝ казах: "Хайде мамо, отиди навън!". И тя отишла отзад. Има гуми в помещението. Тя си е постлала и се е завила с одеялото. Но аз нямаше да я държа цял ден и цяла нощ. Щеше да остане там за малко да помисли", твърди жената пред NOVA.
В този момент дошли и полицаите. "Тъкмо щях да изляза и да я прибера - и виждам полицаите. Направо влезли вътре и я видели", посочва Иванова. Майката отрича и върху детето да е упражнявано насилие.
"Тя много лъже. Отива в детската градина, удря се в люлката и отива да каже, че я пребивам. А няма такова нещо".
Началникът на РУО-Враца Лорета Колева и директорът на училището в с.Крушовица Дарина Стоянова
Пред журналисти директорът на ОУ "Христо Боте в село Крушовица Дарина Стоянова коментира, че детето е жизнено и енергично и се справяло много добре с учебния материал.
Момичето се изявявало и като един от лидерите в класа, свободно общувало с учителите и нищо в поведението му не е сочело, че има проблеми у дома. В същото време детето е давало противоречиви обяснения за случващото се в къщата, говорейки за нещата спокойно, все едно е приказка, добавя Дарина Стоянова, цитирана от БТА.
"Според това, което имаме като психологически знания, нищо не ни даде сигнал, че това дете е подложено на тормоз. Едва след като видяхме синини по него, тогава вече решихме, че явно има нещо. То даваше доста противоречива информация, обяснявайки, че така си е говорело и в детската градина или пък казваше "Той като излъга, аз защо да не излъжа?", съвсем по детски реагираше", обясни Стоянова.
В училището се усъмнили за нередност след регулярен преглед за въшки от медицинско лице. "Видели са драскотини, синини. И детето е споделило, че всъщност е било удряно в семейството", добавя началникът на Регионалното управление на образованието във Враца Лорета Колева.
Директорката добавя, че детето казвало, че "спи там, има много паяци":
"В един от последните дни, в които пребиваваше при нас, я заведох в дирекцията и ѝ показах, обяснявайки, че лелите следобед в петък събират паяжините по коридора, в класните стаи и тук в дирекцията може да има паяжина. И тя каза: "Е, то тука няма толкова паяжини, колкото при мен", но ние вече бяхме подали сигнала и очаквахме да видим какво ще се случи".
В училището най-често идвал пастрокът, тъй като майката била заета с грижи за малкото им дете, но винаги показвал загриженост за детето, интересувайки се има ли нужда от нещо, има ли купони за обяд. В началото на учебната година от семейството са предупредили да не допускат никой друг до детето, освен тях.
В понеделник министърът на образованието и експерти ще обсъдят как биха могли да подпомогнат училището в Крушовица
На място в училището днес отиде и просветният министър Галин Цоков, който съобщи, че момичето "вече е в позитивна образователна среда". Пред него учителите обяснили, че е имало страх от семейството и пастрока на детето - както у тях, така и у другите хора в селото.
От вчера е в ход проверка на Регионалното управление на образованието на Враца, която да установи има ли пропуски от страна на училището и защо по-рано не са сигнализирали учителите отговорните институции.
"Колегите споделиха, че са виждали притеснителни сигнали, а класната е настоявала с детето да работи психолог", каза още проф. Цоков. По думите му обаче пастрокът е отказал, а съгласно действащото законодателство психологическа подкрепа не може да се предостави без съгласие на семейството. "Това поставя въпроса дали не са необходими законодателни промени, защото не трябва да забравяме, че в центъра на всичките ни политики трябва да бъде поставено детето", подчерта министърът.
"В днешния ден, отново в Област Враца, има случай на ударен учител от разгневен родител. Затова и трябва да дадем по-голяма подкрепа на учителите, защото в малките населени места те често се чувстват изоставени. Важно е с момичето да се работи последователно от специалисти, защото подобни травми остават трайни следи, които не винаги са лесно забележими на повърхността".
В понеделник министърът и експерти на образователното министерство ще обсъдят как биха могли да подпомогнат училището в с. Крушовица и други подобни училища и има ли нужда от промяна в Механизма за противодействие на проявите на агресия, допълниха от МОН.
Детето в момента е настанено при роднини в друго населено място, където отново посещава училище. За случая съобщиха преди два дни от Районната прокуратура във Враца. Проверка извършват и от регионалната структура на Агенция социално подпомагане.