Експерти по сигурността: Ако имаше превенция, убийството в Сотиря нямаше да се случи
Проверка в спешния център в Сливен заради убийството на 7-годишното момиче
Поредица от тежки криминални престъпления само в рамките на няколко дни се превърнаха в централна тема в дневен ред. Обществото беше ужасено от убийството на 7-годишно момиченце в сливенското село Сотиря.
Не съществува никаква система за превенция на такива престъпления. Това заявиха в студиото на "Тази сутрин" по bTV експертите по сигурност Тихомир Стойчев и професор Николай Радулов.
Според тях ужасяващото престъпление е можело да се предотврати, предвид че арестуваният за деянието e направил самопризнания Мартин Трифонов е имал криминална история и досие.
"Ако беше отделена една минимална част от средствата, които бяха хвърлени за неговото издирване, за да бъде наблюдаван този човек, нямаше да се стигне до убийството", категоричен е Николай Радулов, според когото в последно време сме свидетели на много показни акции с малко ефект.
Всички големи криминални случаи, които са приковавали вниманието на обществото през последните години са извършени от хора, които са били осъждани и е трябвало да бъдат наблюдавани след излизането им от затвора, заяви Радулов.
Всичко това се случва заради "неправилно управление на МВР", смята професорът.
"Криминализацията на обществото се задълбочава", заяви Тихомир Стойчев и отбеляза, че на това се обръща малко внимание, а има увеличение на сексуалните престъпления.
"За последен път при министър Валентин Радев се показа скока с 10% на сексуалната престъпност", каза Стойчев, който заяви, че едва сега в България е започнало да се говори за някои варианти за справяне с този род престъпления като химическата кастрация, която отдавна се ползва в много държави."
Стойчев отбеляза, че блокадата в Сотиря е била неефективна, предвид че Мартин се е прибирал вкъщи.
Междувременно се извършва вътрешна проверка в спешния център в Сливен заради убийството на 7-годишното момиче
Тя ще покаже дали екипът на линейката е действал адекватно при транспортирането на малката Криси до болницата.
Роднини на момиченцето обвиниха лекар от "Спешна помощ" в немарливост.
Д-р Мариета Божидарова, която е завеждащ ЦСМП - Сливен обясни, че в момента се събират обяснения на екипа, извършил спешното повикване.
За "Тази сутрин" тя заяви, че при установени нарушения ще бъдат взети мерки според Кодекса на труда.
След обвинения, че не е присъствала медицинска сестра в линейката при транспортирането на малката Криси, лекарят подчерта, че по стандарт екипа трябва да е при пациента и за момента отказа коментар, тъй като предстои изслушване.
По думите на д-р Божидарова бабата на детето е била "вкопчена" в детето и е отказала тя да бъде приета в болница, преди да дойдат родителите ѝ.
Също така обясни, че от момента на приемане на повикване за дете в тежко състояние, до приемането му в спешното отделение са изминали 26 мин.
Очаква се да има резултати от изслушванията в рамките на утрешния ден.