Балонът, от който скочиха парашутистите, е без регистрация, собственикът му е задържан
Глобата за използване на балон без летателна годност е от 3000 лева до 10 000 лв., същата е за пилота, който не е лицензиран, заяви директорът на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация"
Балонът няма никакви документи и е без регистрация, няма летателна годност и пилотът не е лицензиран. Това каза на брифинг в Русе главният директор на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" Анелия Маринова във връзка с инцидента с парашутисти край Ботевград, предава БТА.
Още по темата
Балонът е собственост на физическо лице, уточни Маринова.
"Ние го знаем кое е, но на този етап не мога да назова името му. Получавали сме няколко сигнала за това лице, извършвали сме инспекции, като последната беше преди две седмици, а на 13 октомври т. г. е съставен констативен протокол за установяване на административно нарушение. В процес е издаване на наказателно постановление за глоби, като за съжаление това не можа да предотврати днешния инцидент. Това, което знаем по информация и от него, когато нашите инспектори съставиха протокол, е, че той е викан, включително и в полицията, защото очевидно е имало сигнали и към органите на реда", каза още тя.
Маринова коментира, че разрешение за подобен полет не е необходимо. По думите ѝ трябва балонът да има всички необходими документи и пилотът да бъде лицензиран.
Тя информира, че глобата, която се налага за използване на балон без летателна годност, е от 3000 лева до 10 000 лева, като същата е и санкцията за пилота, който не е лицензиран да изпълнява подобно полети.
"В страната има регистрирани само 11 балона, от които четири са с летателна годност", информира Маринова. Тя обясни, че покупката на такива балони няма как да бъде контролирана. "Всяко лице, което придобие подобно въздухоплавателно средство, има задължение да подаде документи при нас. Извършва се инспекция, като се издават съответните документи, ако всичко е наред", каза Маринова.
Тя коментира още, че няма изрични забрани от балона да скачат парашутисти. "За съжаление, хората, които са любители на екстремни спортове, са все по-изобретателни в търсенето на силни усещания. Най-вероятно ще потърсим законодателни изменения, ще потърсим съдействие и от Министерството на вътрешните работи, включително и от данъчна инспекция, защото това е обвързан процес, който трябва заедно да се опитаме да извървим, за да се спре всичко това", заяви Маринова.
"Опитваме се да овладеем процеса, но участниците в него стават все повече и затова са необходими някакви по-сериозни мерки. Необходими са законодателни инициативи - включително, ако трябва да се стигне до конфискация на тези въздухоплавателни средства, с които се извършват подобни полети в нарушение на нормативната уредба", заяви тя.
Малко по-късно NOVA, позовавайки се на информация от МВР, съобщи, че собственикът на балона Веселин Христов е вече задържан. Той е и човекът, който управлявал леталното средство без лиценз при фаталния скок.
Инцидентът стана малко след 9 часа тази сутрин, като единият от парашутистите загина, а друг е хоспитализиран с опасност за живота в столичната болница "Света Анна". От лечебното заведение съобщиха, че той е с травми на лумбални прешлени и е пренасочен към реанимацията.
Двамата парашутисти са цивилни, скочили са от балон, в който са били общо четирима души, сред които собственикът и един делтапланерист. Той също е скочил от балона, но не е пострадал.