Само в Dir.bg: Вижте горящия вагон на Централна гара, в който загинаха четирима (снимки/видео)
Ще се проверява дали след скандал един от бездомниците нарочно не е запалил вагона - за подобно престъпление законът предвижда лишаване от свобода от 5 до 15 години
Ексклузивни кадри на горящия вагон на Централна гара в София, в който загинаха четирима души, направи репортер на Dir.bg.
Още по темата
Инцидентът, при който живота си загубиха четирима бездомници, а други двама са в болница, се случи тази нощ около 2:30 ч. във вагон, който е бил последният в композиция, приготвена за пътуване по маршрут София - Петрич. "Хората са се задушили, когато пожарната установява, че са в пламъците", каза ст. инспектор Емил Симеонов.
Пострадалите са настанени в Клиниката по токсикология на "Пирогов" и са в тежко състояние, казаха от пресцентъра на лечебното заведение. Вследствие на пожара двамата вдишали пушечни газове, допълниха от Спешния институт.
Часове по-късно двама души бяха арестувани във връзка с пожара на Централна гара, съобщиха от пресцентъра на МВР. Те са криминално проявени. Единият от тях е осъждан и за палеж, обяви на брифинг началникът на Сектор "Разследване" в СДВР Николай Станчев. Единият задържан е осъждан три пъти, а другият - 11. Сред провиненията им са кражби, палеж, обири, закани за убийство и телесни повреди.
Двамата са задържани непосредствено пред горящия вагон. Предполага се, че единият е извършител, а другият свидетел.
По случая е образувано досъдебно производство за умишлен палеж, причинил щети и смърт на няколко лица, каза заместник градският прокурор в Софийската градска прокуратура Иво Илиев. Назначени са експертизи за причината на смъртта на жертвите, които ще установят дали леталният им край е бил в следствие на обгазяване, или от изгаряния. Ще се проверява дали след скандал един от бездомниците нарочно не е запалил вагона. За подобно престъпление законът предвижда наказание "лишаване от свобода" от 5 до 15 години.
"Умишлен палеж е първоначалната версия, по която се работи", съобщи заместник градският прокурор Иво Илиев.
Първоначалната версия е, че е възникнал спор между двама от хората във вагоните, който завършил с пламъци, казаха още от СДВР и прокуратурата.
"Първоначалните данни от разследването, включително доказателства, които са събрани, е, че е възможно да е възникнал конфликт между две от лицата, които пребивават в тези вагони. Това са лица, които водят скитнически начин на живот, бездомни и ползват вагоните за пренощуване. И след възникнал конфликт евентуално едно от лицата е запалило купето. Това трябва да бъде потвърдено и да бъдат събрани достатъчно доказателства в тази насока, а не да почива на предположения", коментира прокурор Илиев.
Предстои допълнителен разпит на свидетел, който дава такива показания, уточни той. "Ще бъде разпитан пред съдия и ако тези първи показания бъдат потвърдени, евентуално ще бъде преценено привличането в качество на обвиняем на извършителя и задържането му за 72 часа", каза още Илиев.
Пред bTV Димитър - един от хората, които също спят на гарата, разказва, че да преспиш във вагон през нощта се случва често. Той е бил на гарата и по време на пожара. "И се скараха за една цигара, единият иска на другия, другият не даде, запалили огън да се стоплят. Аз бях отвън и полицаите не ни пуска натам. Бързо дойдоха полицаите. Бях цяла вечер на гарата. Запалиха с пластмаса огъня", каза Димитър.
Въпреки, че има инструкция да се заключват вратите на композираните вагони, групата, която е проникнала неправомерно, е разполагала с устройства за отключване, обясни пред БНР Ивайло Харалампиев, който отговаря за вътрешната сигурност в БДЖ. Проведеното вътрешно разследване показва, че вратите на вагоните са били заключени, категоричен бе той. Около полунощ служителите, отговарящи за сигурността на гарата са направили последен оглед около влака. Предполага се, че малко след това 9 души, водещи скитнически начин на живот, са успели да проникнат в два вагона.
Информацията, че вагони, които се оставят на края на гарата, се ползват от бездомници и проститутки, не е от вчера, заяви обаче в предаването "12+4" Симеон Ананиев, преподавател и експерт с дългогодишен опит в БДЖ.
Според Димитринка Игнатова, която работи в магазин в подлеза на гарата, бездомните тук са много. "Полицията минава, те изчезват за малко и след това пак се появяват. Идваха от социални грижи да вземат мерки, предлагаха и общежития за зимата, където да нощуват, но те масово отказват. Трябва да се вземат някакви мерки, защото това все пак е лицето на България", каза тя пред bgonair.bg.
Министър Илков: БДЖ трябва да поеме отговорност и да увеличи охраната на уязвимите места
Ръководството на БДЖ да поеме тази отговорност и да си увеличи охраната на местата, където са уязвими и трябва да има по-засилено присъствие откъм охранители, каза служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков пред журналисти в Русе по повод инцидента на Централна гара - София.
Традиционно по коледните и новогодишните празници нашето присъствие на Централна гара е завишено, но ние охраняваме залите, подходите към гарата, но няма как ние да охраняваме цялото гарово пространство и вагоните, обясни още Илков.
Според него регулярно се провеждат специализирани полицейски операции на територията на София, на различни места, включително и на Централна гара.
Атанас Илков допълни, че в този район се документират престъпления като джебчийство, разпространение на наркотични вещества, както и телефонни измами, като на гарата се оставят сумите, които са придобити неправомерно от измамените лица.