Версиите за взривовете край Елин Пелин: Кълбовидна мълния, умишлен палеж, човешка грешка
Да се правят предположения към момента е рисковано, но това са възможните причини, коментираха експерти
От падане на кълбовидна мълния и умишлен палеж до нарушаване на правилата за безопасност през човешка или технологична грешка. Това са версиите за пожара в складове за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и село Гара Елин Пелин, според коментара на експерти.
"Има различни версии, но да се правят предположения към момента е рисковано. Сред тях са кълбовидна мълния, попаднала в склада, човешки фактор, престъпна небрежност или умишлено деяние. Държавата би трябвало да знае какво има в него, фирмата е задължена да го декларира", каза експертът по сигурност Милен Иванов пред NOVA.
Според него от такива инциденти остават достатъчно следи, за да се направи експертиза.
"Терминът два тона тротилов еквивалент звучи страшно, но така би било само ако всичкият експлодира едновременно. Взривните материали в склада не са бързогорящи. Черният или още наричан димен барут - това е основната суровина за производство на фойерверките. Той гори бавно, може да възпроизведе силен взрив само в затворено пространство. Ако и другият склад в района бъде засегнат, ще има сериозен взрив. Няма какво друго да се направи освен да се чака и да се надяваме да няма нови експлозии", заяви той.
По думите му законът не прави разлика между боеприпаси, взривни вещества и пиротехника - има определени правила на съхранение и работа.
"Абсолютно възможно е някой да е неглижирал правилата за безопасност. При такива бедствия първо се изолира района от външната граница, за да не станат домовете жертви на мародери. Съобщение "евакуирайте се'' не стига, трябва да има организация", поясни Иванов.
Според бившия директор на "Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Николов причината за взривовете край Елин Пелин е също човешка грешка. "Свързано е с човек, ако изключим някаква външна умишлена намеса", каза той пред БНТ.
По думите му се касае за грешка на хората, които са работили там.
До момента всичко показва, че всичко е законосъобразно по отношение на изграждането и въвеждането на експлоатация на склада за съхранение на пиротехника. Тепърва обаче предстои работа със следствените органи за събиране на веществени доказателства за установяване причините за този тежък инцидент, отбеляза Николов.
Възникват въпроси, свързани с построяването на склада за фойерверки и дали са спазени изискванията за безопасност. Той се намира и близко до населено място. Остава и въпросът какви са причините за взрива, коментира и експертът по сигурност Тихомир Безлов по NOVA.
"Около шестия склад, който не е гръмнал, няма горяща площ заради това и хеликоптерът ще обикаля над него, за да го залее в вода, ако е необходимо", каза Красимир Петров, полковник от запаса и експерт по боеприпаси. Той подчерта, че складовете, съдържащи боеприпаси са под същия контрол, под който са и складовете с фойерверки, а именно Служба контрол на общоопасните средства към МВР. "За военните складове, които са собственост на Българската армия, отговарят съответните служби", каза още той.
Безлов допълни, че КОС също имат отношение към безопасността на складовете.
Петров каза още: "Имам информация, че нещата за започнали, когато доцент от Минно-геоложкия университет е пристигнал с бус, за да вземе фойерверки, защото е имал да прави заря. Пристигнал е и синът на собственика, който е докарал момичето, доколкото разбрах, тя не работи там. В момента, в който са приготвени боеприпасите за зарята, е станал инцидентът. Това става в помещение, което не е склад. Тази информация имам от мой приятел, който е влязъл с "пустинната котка" и бронежилетка и каска вътре в района".
Безлов коментира, че на базата на информацията на Петров са нарушени правилата за безопасност. Той допълни, че камерите трябва да могат да дадат повече информация.
Складът наистина изглежда много модерен, но въпросът е, че имаше серия от взривове, включително, че има склад с два тона тротил, допълни Безлов. Той уточни, че разследването ще даде отговори.
Разследването може да продължи две години, допуска Красимир Петров.
Най-вероятно технологична грешка при подготовка на специално представление със заря е причина за взрива в склада край гара Елин Пелин, предаде БНТ. На този етап това се налага като основна версия по първоначални данни на свидетели, които са напуснали работните си места малко преди инцидента, както и такива, които са спасени при взрива.
Разследването се води от Националната следствена служба
Разследването за възникналите взривове и пожар край Елин Пелин се води под надзора на Софийската окръжна прокуратура, съобщиха от прокуратурата.
Досъдебното производство е образувано с първо действие по разследването - разпит на свидетел, за това, че в складова база на фирма "Е." ЕООД в село Гара Елин Пелин, при извършване на трудова дейност, представляваща източник на повишена опасност, е възникнал тежък инцидент с пострадали.
С постановление на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов разследването е възложено на Националната следствена служба (НСлС). Петима дежурни следователи веднага са изпратени на местопроизшествието. Извършени са разпити на свидетели.
Екип на НСлС има готовност да започне оглед, незабавно след като приключат действията на служителите от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - МВР, и няма опасност от нови взривове.
Тази сутрин е започнал оглед на логистичната база на голяма верига хранителни магазини, в която в четвъртък вечерта възникна последващ пожар.
По досъдебното производство предстои извършването на множество процесуално-следствени действия, при които ще се проверява и дали са спазени условията за съхранение и за работа с взривни вещества и други детайли. Обект на анализ и проверка ще са всички възможни версии, в т.ч. взривовете и пожара на складовете с пиротехника да са възникнали вследствие на умишлени действия.