Управителят на "БДЖ-Товарни превози инж. Християн Кръстев и генералният директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" инж. Стоян Стоянов са подали оставка, а министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ги е приел, съобщиха от пресцентъра на ведомството пред БТА.

Чавдар Трендафилов временно поема ръководството на "БДЖ-Товарни превози", а Александър Вецков - на НКЖИ, до избора на ново ръководство, уточниха от министерството.

Причината за оставките е катастрофата между два товарни влака - единия от които собственост на БДЖ, а другия на частен превозвач, които се удариха челно край София във сряда. При инцидента загинаха машинистът на единия локомотив на националния превозвач и негов колега, а шестима бяха ранени. Още същия ден след инцидента бе освобеден от поста ресорния заместник-министър Бисер Минчев.

Така оставките заради влаковата катастрофа вече станаха три.

Транспортният министър Гроздан Караджов е изискал доклади, свързани с пропуските в системата за сигурност в железниците и конкретни мерки, с които да бъдат избегнати жп инциденти. Той съобщи, че в понеделник заедно с представители на БДЖ и Национална компания "Железопътна инфраструктура" ще обсъдят конкретни действия.

"Очевидна е нуждата да се обърне специално внимание и да се проведе много щателна реформа в системата за безопасност на БДЖ и на НКЖИ. С тази цел съм възложил изработването на два спешни доклада. Това са анализи на пропуските в системата за сигурност и в понеделник са на съвещание при мен, за да се изработят мерки за недопускане повече на каквито и да е катастрофи в жп транспорта", каза Караджов, цитиран от БНР.

От Националното бюро за разследване на произшествия в жп транспорта вече са сформирали комисия за установяване на обстоятелствата и причините, довели до инцидента. Проведени са интервюта с присъствалите по време на катастрофата, като няколко от служителите на "БДЖ-ТП" са отказали да говорят, позовавайки се на стреса, изживян по време на сблъсъка. "Въпреки това разполагаме с достатъчно информация по случая, за да можем да започнем разследването", каза началникът на бюрото инж. Бойчо Скробански пред "Телеграф".

Според него една от версиите за инцидента е свързана с човешка грешка на пряко замесения в движението на двата влака персонал. Другата версия е свързана с работата на системите за контрол и управлението на влаковото движение от централното диспечерско управление (ЦДУ) и хората, които управляват тези системи. "Възможно е в края на разследването да се установи, че грешки са допуснати и от двете страни", допусна Скробански.

Той обаче бе категоричен, че ЦДУ системата е била в изправност и към момента на инцидента диспечерите са имали техническата възможност да наблюдават и контролират движението на влаковете в него.

От своя страна собственикът на "Пимк Рейк" Илиян Филипов директно обвини диспечерите на Национална компания "ЖП Инфраструктура" и персонала на "БДЖ-ТП" за инцидента. Според него локомотивът на държавния превозвач е тръгнал без позволение, а вината е на машинистите, но и на диспечерите на НКЖИ, които са можели да предотвратят сблъсъка. "Те са били пияни или не са били на местата си. По гарите те не ходят да работят, а ходят да пият. Категоричен съм, защото съм го виждал с очите си", коментира директорът на ПИМК.