Бедствено положение е обявено в община Струмяни, пожари бушуват в различни части на страната
Въвеждат и временни ограничения, с които се забранява влизането и движението на моторни превозни средства в района, освен тези на екипите от единната спасителна система и за и за продоволствено снабдяване
Със заповед на временно изпълняващия длъжността кмет на Община Струмяни Фиданка Котева от днес до 6 август на територията на общината е обявено бедствено положение, съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница. Причината е възникналият днес по обяд пожар на територията на общината, който се разрасна вследствие на силния вятър в района. В заповедта се посочва, че това е създало сложна обстановка за населените места, които са в близост до бедствието.
Със заповедта се обявява бедствено положение и се въвежда в изпълнение Плана за защита при бедствия на Община Струмяни, пише БТА. За овладяване на бедствието щабът за изпълнение на общинския план за защита при бедствия преминава на непрекъснат режим на работа. Информация за обстановката и неотложните аварийно - възстановителни работи следва да се предоставят през два часа.
С цел предотвратяване на по-нататъшни щети е необходимо да се предприемат спешни мерки в максимално кратък срок за привличане на максимален брой екипи и сили на единната спасителна система, както и да бъде поискана помощ на национално ниво чрез национален оперативен център на ГДПБЗН-МВР, се посочва още в заповедта. В нея е посочено още създаване на взаимодействие между екипите на различните служби, като се изисква и съдействие от електроразпределителното дружество при необходимост от изключване на електрозахранването и последващото му възстановяване в района.
Със заповедта се въвеждат и временни ограничения, с които се забранява влизането, пребиваването и движението на моторни превозни средства в района на бедствието, освен тези на екипите от единната спасителна система и за продоволствено снабдяване на населението.
Около 100 души бяха евакуирани във вторник привечер от две села заради големия пожар, който избухна между Микрево, Каменица и Кърпелево в община Струмяни. Обстановката там е сложна и динамична, огънят се разпространява на широк фронт и заради силния вятър напредва бързо.
Огънят започва минути след 12 часа в района между селата Каменица и Микрево. Заради силния вятър пожарът се разраства за минути и стига до още няколко села.
Главният секретар на МВР заяви, че няма засегнати къщи, но са засегнати 20 000 декара гори и площи.
23 екипа огнеборци от цялата страна са на мястото. Има много доброволци и горски служители, както и френските самолети, които се включиха в гасенето на пожара.
"Засегнати са селата Кърпелево и Цапарево. От село Цапарево са евакуирани около 80 души, а от Кърпелево 20 души. Всички са настанени в хотел и в спортния интернат в Сандански. Има верижна техника, която се придвижва към Цапарево, друга машина има над Кърпелево, правят се просеки с цел да не се разшири пожарът към населените места", заяви пред БНТ областният управител на Благоевград Георги Динев.
Хората, евакуирани от селата Цапарево и Кърпелево заради големия пожар, който бушува в община Струмяни, са настанени при роднини, а тези, които нямат близки в района, са настанени в Спортния интернат в Сандански, каза за БТА областният управител на Благоевград Георги Динев. За тях ще бъде осигурено и изхранване.
Тази вечер пожарът отново е тръгнал към Кърпелево, каза още Динев и допълни, че "вятърът е непредсказуем, а местността е пресечена". В района на двете села са направени просеки от верижни машини, с което да се намали вероятността огънят да достигне до къщите на хората, посочи областният управител.
Пожари бушуват в различни части на страната
Пожари бушуват и днес в различни части на страната.
От Министерството на труда и социалната политика изразиха готовност да евакуират заради пожар 56 жени, настанени в социални услуги в с. Каменица. Целта, която сме си поставили, е да опазим пътя между село Микрево и Цапарево и да не допускаме пожарът да отива в южна посока, каза пред журналисти в Микрево главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев. В гасенето на огъня участват и двата самолета, изпратени по линия на механизма за гражданска защита на Европейския съюз, които пристигнаха вчера в страната, за да подпомогнат гасенето на огъня на българо - гръцката граница в планината Славянка. Двата самолета се включиха днес в овладяване на пожара край Микрево, но разстоянието става голямо, тъй като зареждат от язовир Доспат и се получава по-дълго време, в което не обливат, посочи гл. комисар Кангалджиев. Той допълни, че обливането по въздух се извършва много прецизно.
Периметърът на пожара на българо-гръцката граница се е увеличил през нощта в понеделник срещу вторник. Огънят е преминал защитната просека, но точно там е овладян, казаха сутринта за БТА от Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП).
Военнослужещи участваха в гасенето на пожара в планина Славянка. Екип от 12 души от дирекция "Аварийна помощ и превенция" на Столичната община участва в гасенето на пожара на българо-гръцката граница край с. Петрово, съобщиха от общинската администрация на сайта си.
Във вторник е имало много сериозен гърмеж в така нареченото минно поле, това също много възпрепятства работата, каза пред журналисти главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев във връзка с пожара в планина Славянка на българо-гръцката граница. Ние там не знаем във всеки един момент какво може да очакваме, какво може да се случи на всеки един наш служител, коментира още той.
По-рано през деня гл. комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", посочи, че екипите, които гасят пожара по българо-гръцката граница, са изтеглени заради взривове на мини. Джартов обясни, че екипите се опитват да атакуват огъня от пътищата, когато е възможно, както и да се използва летателна техника.
От 2000 г. от българската страна на границата с Гърция няма противопехотни мини. Те са били поставени по време на Студената война, като в края на 1999 г. са премахнати от служители на "Гранична полиция", коментираха от Главна дирекция "Гранична полиция".
Сутринта областният управител на Благоевград Георги Динев каза, че на българска територия навлизането на огъня е около стотина метра. Също така обясни, че фронтът на пожара е около километър и все още е низов.
Двата френски самолета, изпратени по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС, работят на терен от понеделник. Днес продължи обливането по въздух на пожара, като е създаден периметър за безопасност за хората на терен.
Заради възникнал пожар в стърнища спряха движението по път III-641 (Баня - Васил Левски - Ведраре), съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив.
Пожар в сухи треви стигна на сто метра от къщите на доспатското село Бръщен, съобщи говорителят на Областна дирекция на МВР в Смолян Елена Стоилова.
Три деца бяха изведени от горящ апартамент в Бургас, няма опасност за живота им.
Овладян и локализиран беше пожар в "Седми" квартал в Самоков. Началникът на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) - Самоков главен инспектор Ивелина Дренска каза, че може би огънят е тръгнал от човешка небрежност и това е трети пожар за днес в този район. От пожарната няма данни за пострадали.
Локализиран беше и пожар между язовир "40-те извора" и село Козаново, община Асеновград.
Пожар е избухнал в къща в кв. "Чепино" във Велинград във вторник следобед, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР - Пазарджик Мирослав Стоянов. Къщата, в която е възникнал пожарът, е унищожена, но не е допуснато разрастването му върху съседни сгради, допълни още говорителят на пазарджишката полиция.
Пожар се бе запалил и в района на петричкото село Старчево. Горял е и друг пожар в близост до съседното село Кърналово.
Два пожара избухнаха край две старозагорски села.