Прокуратурата подкани потърпевшите от пирамидата BETL да ѝ пращат мейли
В електронните писма гражданите, които са били измамени, трябва да посочват данните си и да опишат как са били ощетени
Прокуратурата призова пострадалите от BETL да пишат на разследващите по електронна поща. Това става известно от съобщение на държавното обвинение.
Още по темата
От прокуратурата посочват, че по разследване на Националната следствена служба българските граждани, които са ощетени от дейността на компанията BETL, могат да изпратят мейл с данни за себе си и за измамата.
Пострадалите могат да обявяват и паричната равностойност на вложените от тях в BETL средства в щатски долари или USDT, съобщава БТА.
Преди дни служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков заяви, че по случая са подадени 34 сигнала. Според илков първата проверка по случая е направена през август. Тогава е имало данни, че става дума за пирамида. След това са постъпили още няколко сигнала за подобна дейност, но никой не се е оплакал за нанесена материална щета.
Измамените посочват двама българи, които, според тях, са най-високо в схемата у нас - Калин и Калина. По време на групови разговори с потърпевши в затворени групи те твърдят, че също са били подведени.
Въпросните двама - Калин Георгиев и Калина Николова, на този етап се крият поради съображения за сигурността си. Те са под непрестанна атака на заплахи. От чужбина, където се укриват по съвет на властите, двамата говориха пред БНТ, за да изложат своята версия за измамната схема.
Разказаха, че цялата комуникация е била писмена и на български език. Доверили са се, защото всяко нещо, което е било казано от страна на мениджърите е било спазено. "Всеки получаваше парите си навреме - бонуси. До петък, Никулден, когато сами се разкриха с тези 99 долара да инвестираме", допълват двамата мениджъри "в изгнание".
Двамата казаха още, че сами са отишли в ГДБОП и са дали нужните доказателства. И продължават да съдействат с всякакъв материал, в помощ на тези, които са били излъгани. "Постоянно получаваме заплахи", оплакаха се те. Затова и изпълняват препоръките на органите на реда да се укрият и не се намират на територията на страната.
Дни след като BETL гръмна и хиляди българи загубиха парите си, се оказва, че понци схемата продължава да съществува, но под други имена, сигнализираха междувременно граждани в социалните мрежи и призовават - всички да подават сигнали, за да няма повече ужилени.
Страниците не бяха изтрити или свалени, а преименувани, съобщи бТВ, след като до медията са постъпили сигнали от граждани.
"В момента следваща пирамида, идентична с BETL, върви и в България. Портфейлите са ѝ същите като на BETL, което означава, че измамници си действат безнаказано", разказва потребителка на социалната мрежа на екипа на телевизията.