Руската система за противовъздушна отбрана е свалила две британски крилати ракети

(Storm Shadow) и 6 американски ХАЙМАРС, както и 67 безпилотни летателни апарата от самолетен тип, съобщиха от Министерството на отбраната на Русия в днешната си сводка за събитията през последните 24 часа, предаде Ройтерс.

Ракетата "Сторм Шадоу" е разработена основно като част от англо-френско сътрудничество, но тъй като част от компонентите й се доставят от САЩ, е нужно съгласието на Белия дом за използването й на руска територия. Тя има максимален обсег около 250 километра. Французите я наричат ​​"скалп".

"Сторм Шадоу" се изстрелват от самолет и след това летят със скоростта на звука, внимателно следвайки терена, преди да се спуснат и да детонират високоексплозивна бойна глава. Тази британска ракета се смята за идеално оръжие за удар по укрепени бункери и складове за боеприпаси, като тези, използвани от Русия във войната й срещу Украйна. Всяка ракета струва близо 1 милион долара, така че те обикновено се използват като част от внимателно планирани удари от много по-евтините дронове. 

Досега Вашингтон отказваше на Киев да използва ракетите на руска територия, опасявайки се от ескалация на конфликта. На 17 ноември обаче президентът на САЩ Джо Байдън за първи път даде зелена светлина Украйна да използва доставените от САЩ ракети с голям обсег ATACMS за нанасяне на удари по територията на Русия.

На 19 ноември руските военни съобщиха, че Украйна е използвала ATACMS за поразяване на цели в руската Брянска област.

Вчера Украйна е използвала и ракети "Сторм Шадоу" за удари по руска територия - в района на Курск, съобщиха "Блумбърг" и Института за изследване на войната. Предполага се, че целта е бил подземен команден пункт на руските въоръжени сили, разположен под селището Марино в района на Курск. Твърди се, че там са базирани и севернокорейски военни.

 

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи като нова ескалация използването на ракети "Сторм Шадоу".

"Има нова ескалация. Това е много безотговорна позиция, която отиващата си администрация (на президента на САЩ Джо Байдън) заема", каза на брифинг днес Песков в отговор на въпрос на журналисти по повод съобщението в "Блумбърг".

Атаката идва и два дни, след като руският президент Владимир Путин подписа обновена ядрена доктрина, която официално сваля прага за употреба на ядрени оръжия.

"Подчертахме в контекста на нашата ядрена доктрина, че Русия заема отговорна позиция по отношение на полагането на всички усилия за предотвратяване на такъв конфликт", коментира говорителят на Кремъл изявлението на Пентагона за готовността на САЩ за размяна на ядрени удари. "Очакваме, че други страни ще заемат същата отговорна позиция и няма да участват в провокативни действия", добави Песков, цитиран от ТАСС.

По-рано представителят на Стратегическото командване (STRATCOM), контраадмирал Томас Бюканън, направи изявление, че САЩ, въпреки че не се стремят към размяна на ядрени удари, са готови за такъв сценарий "при най-приемливи условия". Това са условията, които той нарече лидерството на Вашингтон в света.