Въоръжени мъже запалиха коледна елха в Сирия, християните излязоха на протести
Протестиращите носеха огромни дървени кръстове и скандираха за защита на християнската общност в страната
Стотици в Сирия излязоха на протести в Дамаск и други градове на страната, след като в социалните медии бяха разпространени кадри, показващи как въоръжени мъже подпалват коледна елха в населения предимно с християни град Сукайлабия, близо до Хама, съобщиха "Гардиън" и ДПА.
Християните носеха огромни дървени кръстове по време на демонстрациите.
Протестиращите скандираха лозунги срещу враждите между религиозни общности, които целят да дестабилизират обществото, съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека.
"Всички скандираха с искане за защита на християните в Сирия", каза Самер Елиас, който снощи се е присъединил към протестите в Дамаск, съобщава БТА.
Източник от службите за сигурност в провинция Хама, където се намира Ас Сукайлабия, съобщи за ДПА че двама души са подпалили дървото, а единият от тях е бил арестуван.
Властите съобщиха, че двамата подпалвачи са чуждестранни бойци.
Гражданската война в Сирия избухна през 2011 г. след протести срещу режима на Башар Асад.
По-рано този месец бунтовниците, водени от ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ), започнаха мълниеносна офанзива, като постигнаха значителни успехи и превзеха Дамаск. След десетдневен мълниеносен поход на бунтовническите групировки в Сирия, на 8 декември беше свален властвалият от 17 юли 2000 г. до 8 декември 2024 г сирийски президент Башар Асад.
Сирийските бунтовници само за дни превзеха редица големи градове, сред които Алепо, Хомс и Хама, преди да достигнат до столицата Дамаск и без да срещнат съпротива успяха да установят контрол върху нея, припомня Ройтерс, цитиран от БТА.
Ключова сред опозиционните фракции се оказа ръководената от Ахмед аш Шараа групировка "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ), включена в списъците с терористични организации на САЩ и други западни държави.
Ахмед аш Шараа обеща умереност и зачитане на религиозните малцинства.
Мълниеносното настъпление принуди Асад да избяга в Русия след 13 години гражданска война и шест десетилетия авторитарно управление на неговото семейство. Самият той заяви, че не е искал да бяга, а е бил евакуиран със семейството му от руските части.
Внезапното му сваляне от власт от бунтовнически групировки, подкрепяни отчасти от Турция и имащи корени в джихадисткия сунитски ислям, ограничава възможността на Иран да изпраща оръжия на съюзниците си и може да коства на Русия военноморската ѝ база в Средиземно море. То може да проправи път към това милиони бежанци, разпръснати от повече от десетилетие в лагери в Турция, Ливан и Йордания, най-сетне да се завърнат по домовете си, отбеляза Ройтерс.
А Израел превзе буферната зона на Голанските възвишения и обяви, че тя завинаги остава израелска територия.