Това е заявила изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Калина Илиева пред народните представители от Комисията по земеделие и гори и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в парламента, съобщиха от фонда, цитирани от БТА. За целта от бенефициентите се очаква да предоставят в посочения от фонда срок необходимите документи за изплащане на субсидията. Двете комисии са били запознати с перспективите за успешното приключване на САПАРД в България, след като преди седмица Брюксел разреши европейските плащания по програмата. В Агенция САПАРД е създадена спешна организация, така че седмично да могат да се обработват между 15 и 20 проекта по частните мерки 1, 2, 3 и 5 на програмата, по които бяха възстановени евросубсидиите, е посочила още Калина Илиева. Срокът, в който агенцията следва да заяви за финансиране към Дирекция "Национален фонд" към Министерство на финансите, е 30 ноември. За разплащане на проектите по публичните мерки на програмата отделна експертна група също работи с ускорено темпо, която приключва проверките на проведените от кандидатствалите общини процедури по ЗОП. За 50 от общинските проекти проверките вече са приключили и се изчислява размерът на субсидията. По други 30 са констатирани несъответствия при прилагането на ЗОП и се очаква общините да предоставят допълнителни документи, според които да бъде определена допустимостта им за финансиране. За оставащите 26 текат документални проверки. Към днешна дата неизплатените проекти по САПАРД са общо 301 със субсидия на стойност 150 164 971, 82 лв. От тях 106 са проектите на общините, субсидията за които е 68 662 170, 42 лв. Останалите 195 проекта са частни, от които 168 са по мерки 1,2,3 и 5 със субсидия за 81 105 565, 40 лв. Останалите 27 от частните проекти са по мярка "Агроекология", за които ще бъдат изплатени 259 590 лв. европейски субсидии.
Междувременно министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов коментира пред журналисти, че в Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) трябва да се направят промени чрез Закона за подпомагане на земеделските производители. Според Найденов обаче предложенията на депутата от Коалиция за България Меглена Плугчиева са недобре обмислени. По думите му въпреки, че има много негативни коментари по отношение на изпълнителния директор на ДФЗ Калина Илиева, която е на 29 години, младостта не може да бъде порок. Меглена Плугчиева предлага на поста на Илиева да бъде назначаван професионалист със поне 10 години стаж, предаде "Фокус".
Найденов коментира, че е най-важно за хората на такива постове е да не са обвързани с различни кръгове и без съмнения за конфликт на интереси.
На въпрос дали ще подкрепи предлаганите от Плугчиева промени в закона за подпомагане на земеделските производители, Найденов експертите от ДФЗ да станат държавни служители каза: „Практиката с държавните служители в момента не дава дори резултати, защото Разплащателната агенция е вид банка, а няма търговска банка, която да има държавни служители. Ние трябва да сме по-гъвкави и да имаме спрямо тези, които не работят. Не мисля, че формата за държавни служители е най-добра.”.