Туристи и бежанци вече съжителстват в хотели в Слънчев бряг
Проблем се оказва обаче неяснотата какво ще се случи с приютените украинци след изтичане на програмата за помощи за бранша
Туристи и бежанци вече съжителстват в хотели в Слънчев бряг. Все още не е ясно обаче къде точно ще бъдат настанени украинците след 31 май, когато изтича програмата на Министерството на туризма за подпомагане на хотелиерите.
Въпреки че в един от хотелите в Слънчев бряг има настанени близо 2 500 бежанци от Украйна, вчера е посрещнал и първите туристи за новия сезон от Великобритания, Полша и Румъния.
"Първоначалните ни разчети бяха да запазим едно от трите крила на хотела за настаняване на ваканционни туристи, а другите две крила отделихме за настаняване на бежанци. Нямаме абсолютно никакви проблеми със съжителството на туристи и бежанци. Вчера посрещнахме първите туристи 135 човека общо, предимно от Великобритания", каза управителят на хотела Христо Караилиев пред БНТ.
Очакванията му за летния сезон са добри, нещата да се подобрят още повече с късните резервации.
Проблем се оказва обаче неяснотата какво ще се случи с бежанците след изтичане на програмата за помощи за бранша.
"Очакванията за летния сезон бяха и си остават добри. Предвиждаме добър сезон и очакваме нещата да се подобрят още повече с късните резервации. Ние, като хотел, сме поели ангажимент да осигурим изхранване и настаняване на бежанците до 31 май по правилата, разписани по програмата. Какво ще се случи оттам нататък няма как да отговорим, защото не зависи от нас. А вече трябва да знаем какво се случва на 1 юни и съответно да информираме бежанците накъде да се насочат", казва той.
"Аз лично мога да отделя от хотелската си база за тях, за украинските бежанци, просто е изключително важно час по-скоро всички ние хотелиери и туроператори да бъдем информирани за това, защото сме на прага на летния сезон и просто ние трябва да знаем, за да предвидим част от хотелските си бази и за тях", казва Елена Андонова, собственик на хотел в Свети влас.
Около 30 000 бежанци от Украйна са настанени по хотели в българското Черноморие, сочат данните на Института за анализи и оценка в туризма. Оттат отчитат позитив от приютяването на бежанци в хотелите, тъй като базите са подготвени за настаняване много преди сезона.
"Голяма част от хотелиерите дори са назначили самите бежанци да работят в хотелите, което всъщност е една доста добра схема, в която хем се осигурява заетост на част от хората, които са на мястото на настаняване готвачи, сервитьори, рецепционисти, а хем същевременно успяваш и да напълниш базата, било то при една много символична цена", каза Константин Занков, експерт от Института за анализи и оценки в туризма.
Някои от хотелиерите обаче все още не са получили помощите за бежанци на 100% заради продължаващите проверки за дублирани имена на украинци в някои хотели.
Помощта от 40 лева обаче не осигурява печалба и много хотели няма да разчитат на нея за летния сезон.
"За мен е правилно да се използват държавните бази приоритетно, а ако хотелиери имат желание да продължат с тази мярка, да насочат бежанците към тях. Но тук би ставало въпрос за колеги, които имат трудности да привлекат туристи и да работят в тези условия. Защото с помощта по тази мярка може и да оцелееш, но със сигурност не можеш да излезеш на печалба", смята Занков.