Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев след проведените с комисията открито заседание и обществено обсъждане за разглеждане на новите цени за двете ВиК дружества, съобщи БТА.
По думите му така водата в София може да поскъпне от 1 февруари с близо 10 процента, а в Пловдив - с близо 5 на сто, предаде Дарик.

Новите цени трябва да влязат в сила от 1 февруари и окончателно решение колко ще бъде увеличението ДКЕВР ще вземе в края на януари.
"Софийска вода" поиска увеличение на цената на ВиК услугата с 25%, така че цената на водата в София от 1,16 лв. да стане 1,51 лева без ДДС, а предложението на работната група на ДКЕВР е 1,36 лева без ДДС.

От "Софийска вода" недоволстваха, че по-ниската цена поставя под заплаха инвестиционната им програма за 2011 г. и че регулаторът не е взел предвид ремонтни разходи на дружеството в пречиствателна станция "Кубратово".

Семерджиев заяви, че след като бъдат представени аргументи за извършването на тези разходи, комисията ще преосмисли новата цена на водата и тя ще бъде малко по-висока.

Според него корекция ще претърпи и предложението на комисията за повишение на водата в Пловдив заради разходите на дружеството за извозването на утайките от града.
Пловдивското ВиК дружество е поискало при сегашната цена от 1,18 лева, цената да стане 1,40 лева без ДДС, а предложението на комисията е цената да бъде 1,22 лева.

"Инвестиционната програма на дружеството "Софийска вода" се изпълнява много добре, тя ще бъде покрита почти на 100% за 2010 г. Това, че ДКЕВР ще постанови цена на водата доста по-ниска от поисканата от дружеството, няма да постави под заплаха инвестиционната програма за 2011 г.", смята Семерджиев.

В Пловдив ВиК дружеството има понижение на инвестициите си заради по-високите си разходи, но пък в града качеството на ВиК услугата било по-високо от София, според критериите за оценка. Все още няма трайна тенденция за намаляване на загубите на вода по мрежата и те остават твърде високи, отбеляза председателят на ДКЕВР.
За София загубите на вода са 60,26 процента, а за Пловдив - 60,32 процента.

Електроразпределителните дружества (ЕРП) имат основание да искат по-висока цена на тока от 1 юли 2011 г. заради натрупаната инфлация, коментира още шефът на ДКЕВР. Семерджиев посочи, че ако има промяна на цената на тока, тя ще е по цялата верига - производители, НЕК, разпределителни дружества.