Докладът с предложението до общинските съветници е публикуван на интернет-страницата на Столичния общински съвет, предаде БТА. 

Въпреки заричанията на кмета Йорданка Фандъкова, че София няма да вдига данъци и такси през 2011 г.  новото зониране реално вдига данъка и таксата за живеещите в съседните на центъра квартали и на луксозните квартали от покрайнините на града с между 18 и 48%.  За тях със същите проценти ще поскъпне и такса смет, която се изчислява на база данъчната оценка на имотите.

В предложението на Герджиков се посочва, че сегашните граници на зоните в град София са определени през 1998 г. (те са общо пет и една междинна - бел. ред.), но заради бързо променящата се инфраструктура на града, разширяване на центъра, оформянето на престижни квартали с особено големи и луксозни къщи, се предлага да бъдат разширени 1 и 2 зони, и променени зоните на кварталите "Бояна", "Драгалевци", към по-високи. По сега действащото зониране южните луксозни квартали се водят вилни зони и данъчната им оценка е по-ниска, съответно плащат по-ниски данъци и такса смет.

Освен сега съществуващите имоти към Първа зона да се включат и кварталите "Банишора", "Зона Б-5", "Зона Б-18". ж.к. "Сердика", ж.к. "Иван Вазов", кв. "Кривата река", участъка между Централна гара, Централна автогара и Сточна гара и други, предлага заместник-кметът.
Към Втора зона да се включат кварталите "Драгалевци", "Симеоново-север", вилна зона "Малинова долина", вилна зона "Малинова долина-Герена", кв. "Княжево", вилна зона "Киноцентъра - Трета част".

Базисната данъчна стойност на един кв.м. застроена площ, определена в Закона за местни данъци и такси в зависимост от конструкцията на сградата, варира от 17.00 лв. за масивна конструкция до 4.40 лв. за паянтова сграда. Базисната стойност се умножава с коефициент за местоположение на имота, съгласно местонахождението му в различните зони на града. За първа зона коефициентът е 93,6, за втора - 74,9, за трета - 63,2, за четвърта - 42,1 и за пета - 28,1.

За имотите, преминаващи от втора в първа зона, данъчната оценка ще се увеличи средно с 25%, данъчните оценки на имотите преминаващи от трета в първа зона ще се увеличи с около 45%, данъчните оценки на имотите в кварталите "Драгалевци", "Княжево" (район "Витоша"), които ще преминат от трета във втора зона ще се увеличат с 18 процента.

Определянето на нови граници на зоните на град София ще доведе до по-справедливо разпределение на данъчната тежест върху собствениците на имоти в столицата - в централните и престижни райони ще се завиши данъчната оценка, съответно размерите на данък недвижим имот и такса битови отпадъци, за сметка на по-крайните квартали, където промени не се предлагат, посочва в писмените си мотиви към доклада заместник-кметът.

За ново зониране на града се заговори покрай проверките на Националната агенция по приходите в луксозните квартали на София и идеята да се въведе данък лукс. Тогава Герджиков обясни, че в момента собствениците на луксозни имоти в кварталите в полите на Витоша плащат колкото и столичани, живеещи в панелни апартаменти.

Междувременно депутатите увеличиха тавана на данък "сгради", които общините ще могат да налагат - от 2.5 на 4.5 промила.


Данък "сгради" се изчислява в промили върху данъчната оценка на имотите, като в София той е 1.875 промила от данъчната оценка. Такса смет също се изчислява като промил от данъчната оценка и за жилищни имоти в столицата се плащат по 1.6 промила, а за фирмите ставката е 12 промила. Ако промилът не бъде намален, това означава, че автоматично данъкът на живеещите в засегнатите от промените райони ще се увеличи с между 18 и 48%.