Облекчават изискванията за жилищни сгради - платформа вместо асансьор и балкон с размер на душ кабина
Промените за достъпност на жилищните сгради целят да не товарят бранша с допълнителни разходи, както и да улеснят хората със затруднено придвижване
Новите жилищни сгради трябва да разполагат със стълби и асансьор, а ако сградата е до пет етажа, е възможно вместо асансьор да бъде инсталирана вертикална подемна платформа. Това предвиждат промени в наредбата за достъпна среда, които влизат в сила от 23 май тази година и ще важат за новостроящи се сгради.
От Министерството на регионалното развитие и благоустройството уточняват, че с промените не се въвеждат нови изисквания за достъпност на сградите, а се дават технически варианти за бранша, така че да не се натоварва с допълнителни разходи за ново строителство.
Така например отпада изискването всеки балкон или тераса в едно жилище да е с минимални размери 150 на 150 см. Новото условие е поне един от балконите да има такава дължина и такава ширина. Предвижда се възможност за по-малък балкон, но да се осигури 150 см ширина във вътрешното пространство на помещението и при всички случаи в него да може да се движи инвалидна количка.
Според промените новите жилища трябва да имат възможност за лесно адаптиране към специфични нужди на хора с постоянни или временни затруднения в придвижването, като хора с увреждания, възрастни хора, малки деца.
Въвежда се изискване в жилищата да няма прагове или неравности по-големи от 2 см, включително на монтираните дограми.
За да бъде безопасно преминаването на деца по стълбищата в новите многофамилни жилищни сгради, парапетите им не трябва да имат хоризонтални елементи, а само вертикални. Разстоянието между тези елементи не може да бъде повече от 9 см.
Промените въвеждат и дефиниция за многофамилна жилищна сграда - сграда с повече от 3 жилища в нея.
Предвижда се проектните решения за достъпна среда да се представят във всяка фаза на проектирането на новите жилищни сгради. Досега преценката за представяне на тези решения във фазите на проектиране беше без конкретни срокове и се случваше по преценка на проектанта.