ДКК сигнализира ДАНС за липсата на документи по търговски спор
Новото ръководство изчисли, че щетите за държавата могат да стигнат 50 милиона лева
Ръководството на Държавната консолидационна компания алармира за липса на оригиналниите документи по търговски спор, което може да ощети държавата с 50 милиона лева.
Още по темата
ДАНС е уведомена за случая. Това съобщи новият директор на ДКК Венцислав Димитров. Юристът представи резултатите от проверката за актуалното състояние на дружеството след смяната на ръководството.
"Единствената цел на днешната пресконференция е желанието да информираме обществото за наличието на този проблем", коментира пред медиите Димитров.
"Държа да подчертая, че дружеството е търговско и като такова, упражнява своята дейност в защита на нейните корпоративнии интереси, а не на политически интереси, както в последно време се лансира в медиите", каза той.
Венцислав Димитров описа корена на проблема - ДКК претендира за заплащане в размер на 75 милиона лева, като страна в търговски спор. Затова дружеството е платило приблизително 25 милиона, за да се води кредитор по съществуващия търговски спор, обясни той. "Купено е нещо през 2018 г. за 25 милиона с идеята, че при доброволно изпълнение на това задължение, ще получим 75 млн., което в случая е прекрасен бизнес план с 200% печалба", продължи юристът. Впоследствие се завежда осъдителен иск срещу длъжника през миналата година, за да се защити интересът на дружеството по най-адекватния начин.
При размяната на съдебните книжа длъжникът прави възражение за неналичието на тези договори и оспорва автентичността на документите. Така на 28 март съдът иска от ДКК да представи в оригинал документите си, което е нормална практика, и започват проблемите.
"А проблемите са, че от обема документи, липсват най-важните - това са анексите, на база на които дружеството може да претендира по безспорен начин сумата пред съда", обобщи юристът.
На тези факти новото ръководство се е натъкнало след направения анализ на търговските спорове на ДКК, уточни Венцислав Димитров. По думите му предишната директорка, назначена по времето на Корнелия Нинова - Смиляна Нитова, не е уведомила нито разследващите, нито принципала за проблема с документите в продължение на десет дни.
"Липсата на документи обрича изхода на търговския спор. Единственото решение е да бъдат намерени анексите", добави юристът начело на компанията. "Налагат се действия за максимално бързо оздравяване на компанията", обобщи още изпълнителният й директор.
Предишната шефка на ДКК Смиляна Нитова бе освободена заедно с другите членове на директорския борд през август от принципала - Министерство на икономиката и индустрията, "поради пълното саботиране на процесите и установените пропуски в работата до този момент".
Преди време наследникът й на поста Венцислав Димитров коментира, че "нищожни решения са вземани за избор на съвет на директорите, включително на дъщерните дружества - ВМЗ". "Следва единственият извод, че предходният министър е оставил дружеството да работи в нарушение на закона.", каза той тогава по адрес на Корнелия Нинова.