Държавата ще плаща 60% от заплатата на застрашени от съкращения заради коронавируса
Няма как да похарчим натрупаните пари за два месеца, ще съкратим средствата за въоръжаване, обяви финансовият министър Владислав Горанов
Вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на труда и социалната политика Деница Сачева и министърът на икономиката Емил Караниколов дадоха брифинг в Министерския съвет, на който представиха възможните социалноикономически мерки, които предлагат за първия етап на кризата с коронавируса.
Чуват се много гласове от страна на представители на бизнеса за възможните мерки от страна на правителството за смекчаване на влиянето на кризата. Най-засегнати са търговските обекти, ресторантите, дискотеките и баровете. Ще предложим няколко бързи мерки в контекста на едномесечния срок на извънредно положение. Те биха могли да смекчат натиска върху засегнатите бизнеси. С Българската банка за развитие ще предложим мерки за осигуряване на ликвидна подкрепа", заяви финансовият министър Владислав Горанов.
Днес се проведе първа среща между представителите на отделни политически партии във връзка с кризата. За съжаление, някои от тях не можаха да присъстват. Утре при министър Караниколов ще заседава Икономическият съвет, в който са включени и представители на работодателите. Добрата новина е, че имаме резерви, които при една стагнация могат да бъдат изчерпани. Коментирахме всички проекти, които са по-дългосрочни и могат да изчакат. Това, което искам да предложа, е тези, които са засегнати и имат намерение да съкращават служители - да не го правят, а да кандидатстват пред Агенцията по заетостта", посочи Горанов.
"Нека обобщим - ликвидна подкрепа през Българската банка за развитие и даване на възможност на засегнатите да кандидатстват за субсидиране на 60 % от възнагражденията на техните служители за период от 1 месец", каза още финансовия министър.
Държавата е готова през Националния осигурителен институт да поеме 60% от заплатата на работници, които се налага да бъдат съкратени заради затруднения на бизнеса покрай ограничителните мерки заради коронавируса. Помощта ще е в срок на един месец, колкото НОИ така или иначе ще плати при съкращение на работника, повтори Горанов.
Предлагаме на бизнеса, вместо да уволняват хора, да си поделим цената на тези временни затруднения, обясни Владислав Горанов. Ако един ресторант е решил утре да съкрати персонала си, ние ще му предложим да ги съхрани, а ние да платим 60% от тази сметка, обясни Горанов. Така или иначе той след месец пак ще трябва да търси тези хора, за да ги наеме, добави той.
"Ще предложим две краткосрочни мерки - удължаване на срока за годишното счетоводно приключване и представянето на годишните финансови отчети и декларации по Закона за корпоративното подоходно облагане. Предлагаме този срок да бъде удължен до средата на годината - 30 юни. Ще предложим и удължаване на срока за плащане на местни данъци и такси с отстъпка, тъй като той изтича в края на месеца и това е предпоставка за струпване на много хора на място", каза още Горанов.
"В следващите дни и седмици ще преоценим приоритетите си за големите инвестиционни проекти, в това число и такива, свързани с модернизацията на въоръжените сили. Апелирам към всички да не се изкушават от това да се възползват от кризата и да трупат бързи печалби, защото това се вижда лесно", коментира Горанов.
Категорично има налични храна и стоки от първа необходимост. В Министерство на икономиката проведохме среща с представители на почти всички големи вериги магазини за храни. Потвърдиха, е натискът върху магазините определено е спаднал. В складовете и магазините стоки са налични, каза министърът на икономиката Емил Караниколов.
Той обясни, че фирми, които в момента измъкват позитиви от ситуацията, са готови да помогнат на служителите, които временно са останали без работа в други сектори.
"Обмислят да направят предложение да се наемат работници от други фирми, които в момента изпитват трудности временно с граждански или трудови договори", обясни министърът на икономиката.
"От утре ще бъдат заделени 20 милиона лева, които ще бъдат използвани за допълнително възнаграждение на медицинския персонал. Средствата, които са заделени, ще се използват и за осигуряване на безопасни условия на труд, транспорт до болничните заведения на хората, които са под карантина", добави социалният министър Деница Сачева.
"Ще подсигурим и общините. Към момента патронажната грижа обхваща 43 000 жители. Към момента социалните работници в цялата страна разнасят храна и дезинфектанти. Преди няколко часа доставихме храна в комплекса за слепи в жк. "Люлин" в София. Утре ще обявим всички документи, чиито срок на валидност ще бъде удължен. Ще представим и законодалента промяна - пенсиите да бъдат преизчислени служебно. Молим хората да не ходят до офисите на НОИ. Имаме телефон за справки", каза още Сачева.
Създаваме логистично-координационен център към Националния оперативен щаб за подпомагане на усилията по обезпечаване със защитни облекла. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев.
Звеното ще бъде оглавено от директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов.
България е коридор между Европа и Близкия изток, така че ние ще гарантираме нормалното преминаване на стоки през нашите граници. Камионите ще бъдат групирани и ескортирани. Целта е за определен период те да напуснат пределите на страната ни. Става въпрос за транзитния трафик. При необходимост и желание ще зареждат на конкретно определени места. Няма български камиони на словенско-италианската граница. На този етап нямаме камиони в Италия. Транзитът през Сърбия е осигурен", обясни министърът на транспорта Росен Желязков.
"По отношение на въздушния транспорт въвеждаме ограничение от 00:00 вторник за полети от Италия и Испания. Даваме възможност на наши сънародници в понеделник и вторник да се приберат с ясното съзнание, че ще бъдат поставени под карантина", съобщи Желязков.
"Ако някой не иска да остане вкъщи, да не пътува. Имаме създадена организация с "България ер" да осигурим полети до Италия и Испания за наши сънародници, които искат да се приберат. Хората да не пътуват в Европа, ако не е наложително. Днес се обсъдиха мерките, които ще се вземат в БДЖ. На този етап няма да има редуциране на влаковете. Ще наблюдаваме и какъв е интензитетът на пътуващите. По отношение на автобусния транспорт ще направим преценка дали да редуцираме определни линии", допълни Росен Желязков.