"Наскоро чествахме тъжна годишнина от трагедията в Чернобил, но днес ние работим за съживяването на района. Първата стъпка е построяването на соларна централа“, е написал Гройсман във „Фейсбук”.

На 26 април 1986 г. взрив разруши четвърти реактор на Чернобилската атомна електроцентрала и доведе до най-голямата ядрена катастрофа. Оттогава зона от няколкодесетки километра около централата е необитаема.

Проектът за соларната централа ще бъде реализиран в 10-километровата зона южно от авариралия реактор на чернобилската АЕЦ, като ще използва запазените пътища, електропреносна мрежа и жп линии.

На 26 април министърът на екологията и природните ресурси Остап Семерак е съобщил, че строежът е за сметка на украински инвеститори, предаде бТВ, позовавайки се на ТАСС.

Пускането в експлоатация на първата „зелена“ централа в Чернобил вероятно ще се случи още през първата половина на 2018 г. Семерак подчертава, че става въпрос за производство на електроенергия в рамките на 2500 мегавата. „Стойност, която е сравнима с два енергоблока на атомни електроцентрали“, посочва той.