Договорът за тези два блока от 1000 мегавата всеки, е подписан на 18 февруари 2008 година и е на стойност 3,997 млрд. евро. Към тази сума обаче трябва да се добави и коефициент за инфлацията, който е различен в отделните страни, където се произвежда оборудване за централата, подчерта Тепкян. Все още не договорено каква точно инфлация ще се пресмята - България не се съгласила с предложението на "Атомекспортстрой" цената на оборудването, правено в Русия да се оскъпява според инфлацията в руската федерация.
Компанията е готова да работи и според инфлация, обявена от ЕВРОСТАТ за 27-те страни на ЕС, каза Тепкян, но все още няма споразумение по въпроса. Всички дейности по обородуването на реакторите сега се финансират от "Атомекспортстрой". Забавянето на изграждането на централата към момента е 15 месеца, каза Генадий Тепкян, макар че има договор за дейностите за 2009 и 2010 година. Още през пролетта на тази година е трябвало да се налее бетонов фундамент на първия реактор.
Строежът на самия реактор ще продължи 59 месеца след поставянето на фундамента, каза Тепкян. Ако заради проблеми с финансирането проектът се забави с 2 години консервирането на площадката и отмяната на поръчките за различни детайли ще струва на компанията приблизително 300 млн. евро, каза Тепкян. Той не отговори на журналистически въпроси какви ще са компенсациите, които България ще трябва да плаща ако строежът на централата бъде спрян.
Сумата ще е голяма, но е необходимо да се изчислят щети на много различни страни и фирми, посочи той. Централата която ще строим в България няма аналог в целия свят - тя е от т. нар. "трето поколение" и може да работи поне 60 години, посочи Генадий Тепкян.