Тя присъства на съвещание с директорите на софийските училища заедно с кмета на София Йорданка Фандъкова и началника на Регионалния инспекторат по образованието Ваня Кастрева, предаде БТА.

На 30 август министър Сергей Игнатов съобщи, че около 61 000 са записаните първокласници за новата учебна година, но големият проблем бил, че имало повече родени деца, които трябва да са в първи клас, но не са се записали около 2000 от тях.
"Тези около 2000 деца, не бих могла да кажа, че това са деца, които се "губят", а са такива, които не са се били записали за първи клас към юни 2011 г.", коментира Дамянова.
По думите й причините са различни  - някои семейства се премествали в страната, а имало и родители, които не са спазили сроковете за записване. Тя  уточни, че въпросните деца не са само от ромски произход.

Продължават записванията на първокласниците, броят им ще се знае с точност след 15 септември, а училищата подават официалната документация до 30 септември, уточни Дамянова.
Тя изрази съжаление, че има родители, които в стремежа си да се презастраховат са записали децата си в няколко училища.

По повод на националната кампания "Училище без тежест" за олекотяване на ученическите раници, организирана от сдружението на настоящите и бъдещите майки и подкрепена от министерството, Дамянова посочи, че инициативата включва множество дейности, като в отделните области училищата са взели различни мерки.
Кампанията предвижда учениците да използват два комплекта с учебници, като вторият - ще са стари учебници, с изтекъл срок на ползване, които да стоят в клас. Използването на втори комплект от учебници не е задължително за всички училища, а и родителите ще решат дали децата им да използват в клас старите учебници или ще си носят новите от вкъщи, уточни зам.-министърът.
По думите й може на един чин две деца да учат по един учебник.

Училищните настоятелства и педагогическите съвети са взели решения за купуване на шкафчета за учебниците, като например в област Ловеч - в някои училища ще се използва по една тетрадка за работа в клас и за домашна работа, каза Дамянова.

Тя съобщи още, че на 15 септември тази година всяко училище ще може само да прецени дали откриването да бъде в 9.00 ч., тъй като няма заповед на министър Сергей Игнатов, както в предишни години, в цялата страна то да започва по едно и също време.
"Не е редно това, има много училища в страната, които учат на две смени и например във Втора английска гимназия в София, която ще е в нова сграда, церемонията ще е в 10.00 часа", посочи Милена Дамянова.
Тя уточни, че за първия учебен ден във всички училища ще бъдат спазени ритуалите с националния химн и с издигането на националното знаме.