17-годишната румънка Луана живее в едно село на 20 км от Букурещ. Един ден в двора на училището ѝ едно момче я попитало дали не иска да замине с него за Германия. Казал ѝ, че там е пълно с хора, готови да се омъжат за нея. Разбира се, ставало дума само за формална женитба. Луана обаче отказала, защото си имала приятел.

Румънската ученичка разказва, че в нейното училище момичетата редовно получават подобни предложения, макар че в сградата и на двора има охрана и видеокамери, които би трябвало да държат външните хора на разстояние.

Училищната психоложка разказва следното: "Предимно момичета от бедни семейства се хващат на въдицата. Предлагат им се малки подаръци, понякога и пари." Психоложката разказва също така, че при нея постоянно идват момичета, които говорят за хора, опитващи се да ги подмамят да опитат наркотици.

Веднъж хванали се на въдицата на сутеньорите, момичетата лесно се превръщат в жертви. Дан Попеску, който работи в букурещкото Дружество за борба срещу СПИН, разказва, че цената на момичетата е ниска - между 500 и 2000 евро.

"Това води дотам, че момичетата много често сменят сутеньорите си и рано или късно следите им се загубват. Днес може да са още в околностите на Букурещ, а два дни по-късно вече да са продадени в Германия", казва той.

Според наблюденията на Попеску, момичетата, които продават телата си по улиците, стават все по-млади. Той казва, че не са малко случаите, в които бедните семейства сами настояват малолетните им дъщери да се впуснат в този бизнес.

"Ако си на 16 и може би вече имаш дете, както и множество бедни роднини, няма как да подпомгнеш издръжката на семейството със заплата от 175 евро - това не би било достатъчно и за една седмица. Затова се получава така, че момичетата се жертват за спасението на семейството", обяснява социалният работник.

За сутеньорите сделката е даже много добра - търговията с хора носи отлични приходи. Според преценки на Европейската комисия, годишно престъпните банди в Европа си докарват по 25 милиарда евро.

Предположенията са, че проститутките в Европа, занимаващи се с тази дейност принудително, са около 270 000. Един румънски следовател, който иска да остане анонимен, назовава и кои са основните държави, към които те се насочват:

"Жертвите биват изпращани предимно в чужбина. И вече може да се говори за традиционни целеви дестинации в сферата на търговията с хора като Италия, Испания, Гърция, Германия. Напоследък получаваме все повече данни и за жертви, изпратени в скандинавските страни."