В ТЕЦ-а е извършено успешно експериментално изгаряне на кафяви въглища, добивани в Пернишкия регион. По този начин се осигурява допълнителна суровина за производство на електроенергия, след преустановяване на доставките от "Мини Марица-изток", предаде БТА.

В рамките на 4 часа в енергиен котел 12 на рехабилитирания блок 8 са били изгорени 200 000 кг въглища.
"Проследяването на технологичния процес показа оптимално изгаряне на природния ресурс. Пробите са установили, че показателите на този вид въглища отговарят на горивните уредби на котлите в централата и са добра алтернатива на досега използваните", се казва в съобщение на централата.

Мощността на енергоблок 8 е останала непроменена. Повишила се е ефективността на сероочистващата инсталация на съоръжението, тъй като този вид въглища са с доста по-ниско съдържание на сяра - под 1 процент.

Предвижда се приемането на 1000 т на ден, като поетапно количествата ще бъдат увеличавани и изгаряни във всички котли на "ТЕЦ Марица изток 2".

Добивът на въглища в "Мини Марица изток" беше прекратен в 20.00 ч. в неделя заради ефективна и безсрочна стачка на миньорите, които настояват всеки от около 7100 от тях да получи по 1000 лв. бонус за рекордното производство през миналата година.

Загубите в мините от началото на стачката от нереализирана продукция вече са достигнали 4 милиона лева, съобщи по-рано днес Евгени Стойков - изпълнителен директор на държавното въгледобивно дружество.
От общо 2960 миньори, които получиха назначение за дневната смяна тази сутрин, в протеста участват 2300 души, обяви той.

Ръководството на предприятието ще преговаря с миньорите единствено, ако те приемат бонус за добри резултати в размер на 150 лв. на човек. От синдикатите обаче са категорични, че няма да отстъпят от искането си за премии от по 1000 лв.

Ако стачката продължи дълго, износът на електроенергия може да спре. Протест, по-дълъг от седмица, ще обърка работата на централите, а това ще се отрази на цените на тока, твърдят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Според синдикатите обаче ефектът от стачката, ако има такъв, ще се калкулира в цената на тока едва догодина.

"Мини "Марица Изток" осигуряват въглища на три основни централи - ТЕЦ "Марица Изток 2", ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3", както и ТЕЦ АЕS. Централите имат запас от въглища за поне две-три седмици, но след това те трябва да намалят производството и евентуално да го спрат, ако не се осигуряват въглища", обясни вчера председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Енергията, произвеждана от топлоцентралите във Варна и Бобовдол, които могат да заместят спрените мощности, е с 50% по-скъпа, коментира днес пред БНТ Семерджиев.