Обиски срещу Огнян Донев, Любомир Павлов пак на прокурор за Общинска банка
МВР и прокуратурата са извършили в четвъртък обиски във фирми, свързани с бизнесмена Огнян Донев. Столичният общински съвет пък поиска от прокуратурата да възобнови делото срещу съдружника му Любомир Павлов за Общинска банка.
Обиските са извършени заради сигнала за пране на пари срещу него и съдружника му в "Медийна група България" Любомир Павлов и Огнян Донев, който бе подаден в началото на 2011 година от техните съдружници при покупката на "Медийна група България" Христо Грозев, Карл Хабсбург и Даниел Руц.
По информация на в. "Преса" чрез измами Донев и Павлов са спестили на хазната 67 млн. лева. Единият сигнал, който се проверява е за сделки, чрез които през 2006 година "Елфарма" е прехвърлила на свързани фирми 80% от акциите на "Софарма" на номинални цени, които са многократно под пазарните. В резултат държавата не е получила данъци за над 60 млн. лева. Повторно такава сделка била извършена две години по-късно, като тогава хазната е била ощетена със 7 млн. лв.
"Тези претърсвания целят да се внесе шум в системата. Документите, които се изземат, са отдавна предадени на прокуратурата", коментира пред "Труд" адвокат Даниела Доковска, която защитава Донев.
През юни на Любомир Павлов и Огнян Донев бяха повдигнати обвинения. Павлов бе обвинен за три престъпления - пране на пари, документна измама и документи с невярно съдържание, а Донев само за пране на пари. Двамата останаха на свобода срещу 50 000 лева гаранция за всеки.
Междувременно вчера Столичният общински съвет (СОС) реши делото срещу Любомир Павлов и Васил Пиралков за Общинска банка да бъде възобновено. Това стана единодушно и без дебати с гласовете на присъстващите 46-ма съветници от ГЕРБ, БСП, Синята коалиция и ВМРО. Събраните документи и информация от работата на временната комисия към СОС по случая ще бъде изпратена в Софийска градска прокуратура. Комисията е установила, че има достатъчно данни за възобновяване на водените наказателни производства срещу Павлов и Пиралков заради противозаконното завладяване контрола върху управлението на банката.
В края на 2005 г. двамата бяха обвинени за длъжностно престъпление, но няколко години по-късно делото беше прекратено с мотив липса на данни за извършено престъпление.
Преди няколко месеца Павлов дори успя да осъди прокуратурата за уронване на престижа му.