Обискирани са офисите на фирмите "Елфарма" и "Телсо", които са свързани с компанията на Донев "Софарма", съобщиха Mediapool и TV7. Информацията е потвърдена неофициално от Софийската градска прокуратура. 

Обиските са извършени заради сигнала за пране на пари срещу него и съдружника му в "Медийна група България" Любомир Павлов и Огнян Донев, който бе подаден в началото на 2011 година от техните съдружници при покупката на "Медийна група България" Христо Грозев, Карл Хабсбург и Даниел Руц.

По информация на в. "Преса" чрез измами Донев и Павлов са спестили на хазната 67 млн. лева. Единият сигнал, който се проверява е за сделки, чрез които през 2006 година "Елфарма" е прехвърлила на свързани фирми 80% от акциите на "Софарма" на номинални цени, които са многократно под пазарните. В резултат държавата не е получила данъци за над 60 млн. лева. Повторно такава сделка била извършена две години по-късно, като тогава хазната е била ощетена със 7 млн. лв.

"Тези претърсвания целят да се внесе шум в системата. Документите, които се изземат, са отдавна предадени на прокуратурата", коментира пред "Труд" адвокат Даниела Доковска, която защитава Донев.

През юни на Любомир Павлов и Огнян Донев бяха повдигнати обвинения. Павлов бе обвинен за три престъпления - пране на пари, документна измама и документи с невярно съдържание, а Донев само за пране на пари. Двамата останаха на свобода срещу 50 000 лева гаранция за всеки.

Междувременно вчера Столичният общински съвет (СОС) реши делото срещу Любомир Павлов и Васил Пиралков за Общинска банка да бъде възобновено. Това стана единодушно и без дебати с гласовете на присъстващите 46-ма съветници от ГЕРБ, БСП, Синята коалиция и ВМРО. Събраните документи и информация от работата на временната комисия към СОС по случая ще бъде изпратена в Софийска градска прокуратура. Комисията е установила, че има достатъчно данни за възобновяване на водените наказателни производства срещу Павлов и Пиралков заради противозаконното завладяване контрола върху управлението на банката.

В края на 2005 г. двамата бяха обвинени за длъжностно престъпление, но няколко години по-късно делото беше прекратено с мотив липса на данни за извършено престъпление.

Преди няколко месеца Павлов дори успя да осъди прокуратурата за уронване на престижа му.