Година преди да напусне "Дондуков" 2 след втория си мандат, той смята да направи критична равносметка на настоящото управление и да обяви нуждата от нова политическа алтернатива, която обаче да не идва от партиите, а от гражданското общество.

Гражданският проект ще се превърне в политически по-късно, вероятно за местните и президентски избори.

Най-значимият политически резерв на Първанов са червените кметове и общини. Намерението му е там, където БСП има силни позиции, да "извади“ най-доброто и така да се афишира като "единствената алтернатива“ на управляващата ГЕРБ. Държавният глава разчита на кметове с утвърдено влияние и "прилежащи" бизнес структури – като Славчо Атанасов в Пловдив и Костадин Паскалев в Благоевград, твърдят посветени.

Гражданският характер на проекта трябвало да се "гарантира" от творци и общественици с леви и патриотични убеждения като Иван Гранитски и компания, които вече са засвидетелствали лоялността си към Първанов, но също така са направили пробив и в общини, чието управление не е червено, но пък е спонсорирало техни лични творчески проекти.

Централен интелектуален субект в президентския проект е русофилската професорска партия "България за всички" с лидер Димитър Томов - писател и дългогодишен директор на университетското издателство "Св. Климент Охридски". В нейното ръководство участва политическият психолог Людмил Георгиев, до неотдавна доверен съветник на Ахмед Доган и член на националното ръководство на ДПС.

Отделен акцент е участието на жени в проекта "Първанов". Според запознати, президентът е предлагал на две от най-изявените жени в политиката да станат лице на новото формирование, но засега и двете се въздържат. Твърди се, че едната е бившият еврокомисар Меглена Кунева, която в момента развива успешна кариера в европейските структури, а другата е Меглена Плугчиева – депутат от БСП и бивш вицепремиер по еврофондовете. 

Към двете може да се добави и председателят на Единна народна партия Мария Капон. Тази сутрин пред Нова телевизия тя косвено потвърди, че ще участва в проекта на Първанов.
"Не уважавам политици, които често сменят политическите си партии. Не съм от тях", каза пък Меглена Кунева пред медията. Тя бе категорична, че принадлежи към НДСВ. „Не ме интересува пост. Не ме интересува власт", отсече бившата еврокомисарка и настоящ съветник на вицепрезидента на ЕК Сийм Калас.

Първанов ще разчита и на новия лидер на КНСБ Пламен Димитров. Той ще заложи и на формации от дясноцентритското пространство като движение "Гергьовден“ с лидер Петър Стоянович, земеделците на Стефан Личев, "алтернативното" ВМРО на Славчо Атанасов и др. Обмисляло се и начин, по който към новото движение да се привлече и шоуменът Слави Трифонов.

Според информирани източници в бъдещата формация ще има и националистическо крило, представлявано от хора като Велизар Енчев, което успешно да конкурира гравитиращата към ГЕРБ партия "Атака". Очаква се в проекта да участват и бившият депутат и лидер на ПД "Социалдимократи“ Николай Камов, журналистката Велислава Дърева и др.

Мнозина в БСП са на мнение, че Първанов би имал тяхната подкрепа, но само ако идеята не е разцепване на партията.
Той е поискал като привърженик да се афишира единствено Стефан Данаилов, преговарял с различни представители на БСП – евродепутатът и бивш външен министър Ивайло Калфин, депутатите Корнелия Нинова, Румен Овчаров, Андрей Пантев и т.н.

"Първанов може би е съсредоточен не толкова по оценката на това, което прави МВР по „Килърите” и „Октопода”, и по „Наглите”, а по неговия политически проект”, коментира междувременно вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов, който е зам.-шеф на ГЕРБ, цитиран от "Фокус".
Той обясни на репортерите, че е жалко, че са журналисти с опит, тъй като не са разбрали досега, че Първанов е политически гръб на Алексей Петров.