Правителството се отказва от национализацията?
Има голяма вероятност национализирането на лични пенсии от професионалните фондове да не се случи, но окончателното решение ще бъде взето до утре от премиера Бойко Борисов.
В сряда правителството ще трябва да приеме промените в Кодекса за социално осигуряване. Според предложението, се предвижда от началото на 2011 г. вноските на работещите в първа и във втора категория труд да се трупат в новосъздаден солидарен фонд към НОИ "Ранно пенсиониране".
Нашето предложение е през следващите три години категорийните работници да получават две пенсии - една от държавата и една от фондовете, каза Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на ПОД "Доверие", цитирана от БНР и БТА.
Категорийните работници не са съгласни да работят още три години, а ако на нас ни кажат сега да изплащаме пенсиите им, означава точно това, заяви тя.
По данни на асоциацията на пенсионните дружества, които по думите на Петкова се потвърждават и от данните на НОИ, в бюджета на НОИ има натрупан достатъчно ресурс за изплащане на пенсии на категорийните работници.
Имаме категорийни работници, които са осигурявани в пенсионните фондове, и те са внасяли вноски и в Държавното обществено осигуряване, тоест те имат право да получават по две пенсии, аргументира се Петкова.
По-рано днес експертите на МВФ препоръчаха да не се национализират личните партиди, а държавата да доплаща ранните пенсии на работниците от първа и втора категория, тъй като те са правили осигурителни вноски в НОИ и преди 2000 г., когато са основани професионалните фондове.
Прехвърлянето на професионални пенсионни фондове към НОИ е мярка, която е уязвима от конституционна гледна точка, коментира и президентът Георги Първанов във Велико Търново. "Аз имам съмнение в това, че подобна мярка може да донесе много сериозен финансов ресурс на правителството в близко време. Тази мярка е уязвима, от конституционна гледна точка. Пенсионна реформа трябва да има не защото го иска международният валутен фонд, защото такава е логиката. Това води анализът на демографската криза, в която се намираме, въпросът е как да се осъществи. Трябва да се намери най-разумното и най-работещото решение."
Междувременно с 14 гласа "за" и 6 "против" (на работодателите) Надзорният съвет на НОИ прие прокта за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Това обяви министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов пред журналисти след заседанието на съвета, предаде БТА.
Данните на НОИ показват, че за последните 10 години са събрани 200 млн. лв. именно от трите процента осигурителни вноски за категорийните работници, които са оставали за НОИ, каза още Даниела Петкова. От професионалните фондове НОИ са получили за последните 10 години 100 млн. лв. също за изплащане на пенсии от индивидуалните сметки на хората. По данни на НОИ общо изплатените средства за пенсии на категорийни работници за последните 10 години са 300 млн. лв., което означава, че балансът на НОИ е нула, заключи шефът на ПОД "Доверие".