Тази година идват истинските чипове в нашите мозъци
Светът утре според футурологията (част 2)
Защо именно в Южна Корея 2000 души ще участват в експеримент тази година за внедряване в мозъците им на чипове от компанията на най-богатия човек на света Илон Мъск? Защо хората са по-силни от изкуствения интелект в предвижданията? Какви са целите на мозъчния тръст "Millennium Project"?
Това са част от посоките в този епизод на подкаста за новости и тенденции на Dir.bg - "Trendy".
В началото доц. д-р. Мариана Тодорова споделя кои са футуролозите, на които вярва. И припомня основната функция на тези учени - да алармират достатъчно рано за рисковете пред човечеството и да чертаят пътна карта на живота ни.
Иначе, чиповете на Илон Мъск и Neuralink имат потенциала да помагат на хора с Паркинсон, Алцхаймер или парализа. А в по-далечна перспектива - да трансферират данни между външни носители и нашите мозъци. Важен въпрос около това обаче е - ще може ли силициево хардуерно устройство да се свърже с белтъчното устройство на нашия мозък? Мариана припомня, че Илон Мъск и вече покойният Стивън Хокинг са едни от критиците на общия, генерален изкуствен интелект, който има опасност да бъде "последното изобретение на човека". Но позицията на Мъск относно връзката на човека и изкуствения интелект е "Ако не можеш да победиш нещо - присъедини се към него".
Друг важен проблем в този контекст е опасението, че заради улесненията от новите технологии, нашите човешка интелигентност и невропластичност деградират.
Мариана говори и за целите на глобалната инициатива "Millennium Project" - развитие и спасение на човечеството и осъществяване на оптимистичните сценарии. Тя припомня и за основни техни идеи, които да заменят сегашния измервател на човешкия живот и развитие - брутния вътрешен продукт, например грижата за природата или пък индекса на щастието.
Бъдещето, според футуроложката, ще бъде зависимо от взаимодействието между понятия като "капитализъм" и "съзнателност".
Въпроси към вас, които този подкаст повдига:
Бихте ли си инсталирали чип в мозъка, за да станете по-добри версии на себе си?
Как да запазим нашите човешки когнитивни способности?
Съгласни ли сте, че трябва да се намали силата на супер силните национални държави за сметка на общочовешко обединение по важните въпроси?
Чуйте и първа част на разговора с Мариана Тодорова.
Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic