Споделената икономика не е ново явление. Новото е, че все повече ни заобикаля - електрическите мотопеди, мобилните комуникационни услуги, споделянето на интернет, рент-а-кар, вещи под наем, Airbnb за настаняване, един много масов и все по-използван инструмент за краткосрочни пътувания, също за превоз на лица от едно до друго място. За липсата и необходимостта от регулирането ѝ в този подкаст от поредицата "Green Deal / Зелената сделка" говори Веселин Илиев от Българската стопанска камара. За споделените пътувания и за фейсбук групата "Пътуващи Видин-София (София-Видин) разказва създателят й Мирослав Джоканов, а за това как младите хора се възползват от формите на споделена икономика в момент на социална и икономическа криза - Мирослав Людмилов от Видин, който учи и работи в София.

Споделената икономика е споделяне на неизползвани или частично използвани ресурси, безвъзмездно или срещу печалба. Съвременните форми, които имат комерсиален елемент, използват онлайн платформи, където се срещат търсенето и предлагането, проверява се авторитетът на едната и другата страна. Според проучвания на международни институции преди пандемията очакванията са били, че делът на споделената икономика ще нараства и през 2025 година се очаква да заеме около 50% от световния вътрешен продукт. "Разцветът на икономиката на споделянето се дължи най-вече на почти пълната липса на регулации", е мнението на Веселин Илиев, главен директор "Международно икономическо сътрудничество" на Българската стопанска камара.

Водещите държави в този сектор на икономиката са в Азия. Допреди няколко години България беше в челната десетка. Регулациите са малко и това прави процесът привлекателен, заявява Веселин Илиев.

Чуйте подкаста!

В години на кризи, когато намаляват разполагаемите ресурси, се засилват позициите на различни форми на икономика на споделянето и обратното - когато обществото е по-богато, формите на икономика на споделянето са по-малко. Кризите засилват процеса, водят до по-икономично, по-рационално използване на ресурсите.

Транспортът е една от развитите области на споделената икономика у нас, независимо от това дали става дума за рент-а-кар или споделено пътуване. Пример е фейсбук групата "Пътуващи Видин-София (София-Видин), която създава преди няколко години Мирослав Джоканов от Видин.

Пътувайки до родния си град забелязва, че повечето от автомобилите са само със шофьор и си дава сметка, че в това пътуване има голяма неефективност. От една страна е налице екологичен ефект, защото автомобилите замърсяват природата, от друга страна и финансов ефект. При споделено пътуване, ако човек сподели своя автомобил с други спътници, пътуването може да му излезе и безплатно. Така чрез създаването на фейсбук групата се решава проблемът с неефективността.

Мирослав Джоканов е част от екипа на дигиталната платформа Школо.бг, а един от модулите, които предлага, е свързването на ученици с частни учители от цялата страна.

"Въпросът с регулациите е много щекотлив. Ако се залитне в крайност, в която не са измислени по олекотен начин, те просто убиват дадения бизнес или го правят толкова тромав и толкова скъп, защото за да мине през всичките тези бюрокрации, предприемачът ще трябва да вложи много време, което се измерва в пари, а в крайна сметка парите ги плаща крайният потребител", смята Мирослав Джоканов.

Младите хора използват възможностите на споделената икономика. Всеки търси най-оптималното управление на личните си финанси, заявява Мирослав Людмилов. Младият мъж е от Видин, работи в София и в момента завършва магистърска програма "Счетоводство и одит" в Софийски университет "Св. Климент Охридски".

Една такава форма на споделена икономика е споделянето на имуществото, млади хора като Мирослав делят дома си в столицата със съквартиранти. Особено в момент на социална и икономическа криза, каквато в момента наблюдаваме, както и на значителна младежка безработица, това е важен фактор.

За младите хора споделената икономика е предизвикателство. Тя има и своето социално присъствие, защото изгражда контакти, нови партньорства, предоставя възможности за работни начинания.

Икономиката на споделянето позволява по-добро използване на стоките, икономически печалби и в същото време е благоприятна за планетата.

Подкастите от поредицата "Green Deal Green Deal / Зелената сделка" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Apple Podcasts - Anchor - Pocket Casts - RadioPublic