90% от храната ни идва от почвите. Но изключителен проблем е тяхното изтощаване от конвенционалното земеделие. Кои са решенията - чуйте в този подкаст.

Климатичните промени водят не просто до необичайни температури, топло, студено и разнообразни катаклизми в перспектива. Те са свързани с всеки аспект на живота ни. А проблемите с храната и почвите - имат надеждни решения, които вече се прилагат по света.

Каква е връзката между почвите и промените в климата? Как са се изтощили и "обеднели" почвите по света? Какво е състоянието им в България? Кои са новите тенденции отношението към земята, като например безорното - notill/регенеративно земеделие? Как се развиват те в България? Защо е толкова важно състоянието на почвата за качеството на храната и съответно здравето? За тази жизненоважна тема в подкаста на Dir.bg "Trendy" говори експертът Веселин Спасов.

Чуйте аудиото!

Спасов обяснява, че добивът на храна може да е дори по-висок от сегашното конвенционално земеделие, чрез безорния подход. И че биоразнообразието и облагородяването на почвите са от първостепенно значение за живота ни въобще.

В подкаста става дума и за мисионерското пътешествие на индийския духовен водач Садгуру на мотор. То продължава 100 дни, включва България и е част от инициативата "Съзнателна планета" под надслов "Спасете почвата". Движението има за цел да осведоми възможно най-много граждани и влиятелни личности за унищожаването на почвите. То, според самия Садгуру, е първата и най-неотложа грижа, която човечеството има и която е в основата на всички останали екологични проблеми (глобално затопляне, замърсяване, суша).

Снимка: iStock by Getty Images/Колаж: Петя Александрова, Dir.bg

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Apple Podcasts - Anchor - Pocket Casts - RadioPublic