Поколението Z срещу войната Z
Ще станем свидетели на най-модерното оръжие, и то не е ядреното, а информационното
Подкастите от поредицата "Generation Z / Поколение Z" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.
Броени дни след началото на войната в Украйна на 24 февруари 2022 г. латинската буква Z се превърна в основния символ на обществена подкрепа за Русия. Преди тази трагедия, обаче, буквата Z е знак за промяна, предприемчивост, дигитализация или пък креативност, думи които дефинират едно от най-младите поколения на планетата Земя - Поколението Z. В този епизод на подкаста от поредицата "Поколение Z" става ясно как децата на това поколение възприемат войната и каква е тяхната роля в нея според тях самите.
Латинската буква Z се превърна в основния символ на обществена подкрепа за Русия. Теориите за неговото значение са много, но самото руско министерство на отбраната не коментира нито една от тях. Вместо това публикува в своя канал в Instagram обяснение, че буквата Z, изрисувана на руската военна техника, означава "за победата".
Чуйте аудиото!
Преди тази трагедия обаче, буквата Z е знак за промяна, предприемчивост, дигитализация или пък креативност, думи, които дефинират едно от най-младите поколения на планетата Земя - поколението Z.
Виктор Харитон е представител на това поколение. Той е на 20 години и идва в България от Одеса, Украйна, за да учи журналистика в Американския университет. Той е и един от студентите, които се включват в протеста в университета дни след като новината за войната разтърси човечеството. Вечерта преди мирната им демонстрация прекарват в рисуване на постери с важни за тях слогани на хартия, но основната среда, в която споделят мнението си със света, е интернет пространството. То е и основната причина тази война да е различна, коментира Виктор:
"Ще станем свидетели на най-модерното оръжие, и то не е ядреното, а информационното. Именно това различава този конфликт от този да речем в Сирия, защото Украйна е европейска държава, в която всеки от 3-годишното дете до 80-годишната жена имат смартфон. Точно затова информацията е ключът в тази война".
Мохамад Ашам, на 19 години - студент по Политология и международни отношения от Ливан, разказва, че най-важното за тях е да бъдат чути:
"Поколението Z няма да мълчи. Имам приятели от Украйна, които всеки ден качват снимки, видеа и информация от първо лице в социалните мрежи. Всеки ден правят записи, в които разказват какво се случва. И когато някой диктатор се опита да заглуши хората от това поколение, ще се сблъска със суровата действителност. Ще разбере, че това няма да стане толкова лесно".
Андреа Малинова, на 20 години - студент по Политология и международни отношения споделя, че военния конфликт между Русия и Украйна е основна тема по време на лекциите им в университета. Тя вярва, че нейното поколение не би допуснало подобно нещо да се случи отново:
"Хората от поколението Z са по-отворени за комуникация и, според мен, ако бяха в такава ситуация, щяха да водят повече дипломатически преговори, вместо да се стигне до ескалация".
Какво още мисли поколението Z за войната Z, може да научите в Instagram, TikTok, или в това издание на подкаста Поколението Z.
Подкастите от поредицата "Generation Z / Поколение Z" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.