Могат ли гражданската активност в съчетание с таланта на артистите да променят живота ни? Наградите Арт Акция дадоха няколко възможни отговора. А отчетлива тенденция е все повече хора да се ангажират с проблеми и важни обществени въпроси и то чрез творчески подходи. Във време, в което "сънят на разума ражда чудовища" изкуството може да бъде катализатор на ключови процеси.

"В днешната реалност единственото, което има смисъл е хората, които променят средата с таланта си - да бъдат показвани по всички медии. А ние решихме да направим празник за тях и да ги наградим." Това казва инициаторката на наградите Арт Акция Теа Денолюбова и защитава каузата си така: "Изкуството няма как да върне убитите в Украйна или да промени отношението към уязвимите хора в България. Но ако в ситуацията, в която дори небето ни натиска - подкрепим онези, които са граждански напримирими - може да има промяна".

"Тази микросистема от активни хора, умножена по много, може да направи разликата" - казва Теа и дава за пример Мария Василева, която ограмотява деца в ромските махали и е създател на електронната книга "Гласовете на нашето мълчание". Също, Емил Йорданов от "Лятно театро". Той доказва, че трансформация може да се постигне от долу нагоре. За целта "планината отива при Мохамед" и театър се играе пред хора, които никога не са го гледали. "Всеки човек да бъде хванат за ръка и да бъде заведен до изкуството".

Чуйте подкаста с участието на Теа, Емил Йорданов и Йордан Георгиев.

Вижте и прочетете повече за наградените и наградите "АртАкция" за изкуство с кауза в Impressio.bg

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Apple Podcasts - Anchor - Pocket Casts - RadioPublic