Коментари - Депутат внесе закон за чистия български език, пълен с грешки | dnes.dir.bg
назад

Депутат внесе закон за чистия български език, пълен с грешки

Проект за нов закон за чистотата на българския език е внесъл в парламента депутатът от ГЕРБ Кирил Добрев.

Обратно в новината

Коментари - Депутат внесе закон за чистия български език, пълен с грешки | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Казват,че Сащ била страната на неограничените възможности. Не е САЩ, българия е тази страна

Не позволявайте на Винету да пише дори SMS-и

Cheeseus

В заглавието Закон за съхранение, чистотата при употреба и развитие на българския език запетаята е поставена правилно.

а в тоя закон формулирани ли са псувните,че без тях няма чист български език

Не съм особенно ревностен патриот , но и мен ме дразни когато за щяло и нещяло се използват чужди думи.Особенно при фирмите английски думи написани на кирилица- просто е гротеска. А и много тук пишещите постоянно пишат "милЯрд" "италЯнец" " социЯлен" "вариЯнт"

Не е!

"Особенно"

в таз забравена от Бойко северна България на кой му пука за правопис бе депутатче смотано поне езика да е пълен с нещо щот джобовете празни....

Заглавието на закона би било вярно или така: Закон за съхранението, чистотата при употреба и развитието на Българския език или: Закон за съхранение, чистота при употреба и развитие на Българския език

Идеоти, а зашто просто не въведат закон че в всичките думи можем да ползвъмие взаимну заминими гласни: 'а' или 'ъ', 'е' или 'и', 'у' или 'о' да е все тази, пу този начин грежките ша намалеят, а не като сега сички ми пишите с грежки немога да повярвам.

Това новина ли е???след като ги чуваме ежедневно по няколко пъти простотиите на гербавите толкова време...Дейност да отчитат са тези там срещу големите мангизи дето крадът ама не спират да казват как хем нямало пари за належащи а не капризни нужди хем какъв голям ''приход'' имало ама май съдейки по техните джобове

Една моя колежка е решила вечния въпрос с пълния член като го поставя навсякъде! В началото много ме дразнеше, но с времето ми стана страшно забавно да й чета дивотиите... и така ежедневният доклад за оборотът на магазинът стана най-изчерпателният, който е изготвен от работникът... :о)

по тилевизиите карат от край до край само с пълен член, така и не го научиха.

Аз се изпълних с ужас. Нашият език е гордост. Тоз депутат е срам. ДА СЕ МАХАТ! Не че по-добри ще дойдат. Или може би, Да, България?

Е, айде сега, те хората професори станаха с учебници, пълни с десетки и стотици грешки, та този ли... Значи е готов за професор и да бичи пари от продажба на пълни с грешки книжки на бедните учащи!

Добре поднесена новина . . . .Закон за езика имат всички "демократично развити страни, хеле пък старите демокрации" и е добре и България да има закон за езика. Съществена е и деята, която ще се прокава със закона. И все пак колкото и да е лош, ТРЯБВА да има закон за БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК. - зер се много се борят против такъв закон. Е, имало грешки, зависи според кой закон го четеш и не е важно колко грешки има в проекта - има комисии, Народносъбрания, гласуване - ще го изчистят - - - въпроса е да приемат закон за българския език.....

"Закон за съхранение чистотата..." - няма причина да има запетая тук. Ако не знаеш това, то ти си неграмотен.

Всичко това е прекрасно, но кога Дир.БГ ще започне да използва правилен български език, питам аз?! Във вашия уебсайт виждаме системни правописни и стилистични грешки, част от редакторите ви, особено тези, пишещи по хай-тек теми (нарочно не цитирам имена), не са наясно с основни правила в български език.

gonzales

по телевизиите незнаят кога свършва изречението за да понижат тона, кога могат да спрат да четат и да си поемат въздух. а пък за Юки от бтв-то някои думи са висш пилотаж. ама не мож им се сърдим - материала е лош дори и в телевизиите.

gonzales

може да ви попадне в бука някоя даскалица да ви "нау4и как се пи6е" на правилен български.

Е, поне ПР-ите дето пускат статусите от името на Бойко са що-годе грамотни. Иначе доста хора вярват, че наистина ТОЙ ги пише публикациите "у фейсо".

Чисто етимологически, съществува само пълен член. По-късно в разговорния език е отпаднало крайното -т в пълния член за мъжки род, в резултат на което вместо "градът" сме започнали да произнасяме "градъ". По-късно професори и академици са измислили правилото за пълен и непълен член. Т.е. пълния член идва от книжовната норма, а непълния от говоримата. В някои диалекти като македонския, крайното т се е запазило, затова съществува само членувана форма "градот", т.е. няма непълен член.

"Закон за съхранение чистотата" може да се напише без запетая в смисъл на "Закон за съхраняване на чистотата", но в заглавието смисълът е друг.

По телевизията редовно слушам за Германя, Италя, Испаня, намаленя, увеличеня, вйатър, и т.н.

Ме вЕрно си идиот, мо...

Аз пък се дразня много от двете ударения в думите, например кОнститУция, трАнсАкция и други подобни.

Само учителите по БЕЛ имат необходимата за педагог гпамотност.

Прекалено тъпо е Вашету предложение. Вероятно е продиктувано от диалекта на който разговаряте. В някои краища на България вашето "а" се изговаря като "ъ", така че редно е да има правило, ако изкаме да сме един народ, а не зборище.

грамотност,извинете!

Щом депутата, който го е внесъл е от герб - защо ли се чудим, че не знае правилен Български език ? В тази групировка образованието е грях, а послушанието е добродетел ! За пример - мутрата лидер с една прочетена книга през живота си, но говореше поучително на всички за ядрена физика, газови хъбове, макроикономика, строителство на магистрали и др. Гарантирано от герб ха ха

Тъпо изготвен проект, по тъп и от вносителя!

Време е и бат Сали да внесе някой закон.

Ами не се дразнете, защото няма такива думи. Търси в речника конституция.

На кой му пука за чистия български взик, като България може и да я няма след 20-30 години, но нито господина на снимката, нито аз ще го видим, за щастие !

Страната ни е районирана по етнографски области и във всяка от тях хората имат своя специфичен говор и начин на изразяване. Тогава как един говор от дадена етнографска област има преимущество и ще бъде литературен за целия народ, а другите се определят като диалекти?! Нима близкият до славянобългарската църковна книжнина говор е диалект?! Моля дайте отговор.

"Сегашният му вариант е работа на Съюза на българските писатели 1913, редактиран от проф. Банко Банков и с мое участие"... --- Боже опази от такива радетели за чист български език, които едно изречение без грешка не могат да напишат.

Закона е необходим и на време. Някой се е опитал да го превърне в граматически а не политически закон. С коментирането му. Запетаята в началният текст е точно на място.

Хайде сега! К'во сте се хванали за употребата на пълния член? Явно не слушате как говори почти 2/3 от населението, та дори и по телевизии и радия. Просто на тия хора им липсват часовете в училище по БЕЛ, за съжаление. Пък и в сегашното образование май малко се обръща внимание на правописа и правоговора. Едно време учителката ми по БЕЛ за ЕДНА грешна употреба на пълния член такава двойка ми завъртя, че още я помня, да не говорим, че ушите ми се червенееха цяла седмица от дърпането... Но пък забележете какви словотворци имаме в тоя парламент, а! "Входирам", "ваканцувам" и какви ли не други шедьоври се пръкнаха в парламентарната разговорна реч...

Нека ги видите черно на бяло тези нещастници! И това иска да ме яха и управлява!!! Какво се чудите, самата досегашна министърка поставяше ударението по няколко пъти без да се усети на последната сричка в думата "училища"! Пука им на тях! Ние с вас да му мислим. Иначе идеята за замяна на чуждиците където може е добра, макар и не оригинална и от сега. Ето ви едно изречение уж на български език: "Тате работи като мениджър в офис и сключва контракти." Иди, че го разтълкувай на някоя баба от село! Всъщност са искали да кажат "Тате работи като УПРАВИТЕЛ в една СЛУЖБА и сключва ДОГОВОРИ." Ужасно сложно беше да го кажат наистина на български, както се вижда.

А дали този радетел за чистотата на езика - няма някоя титличка, ей така да го уважават хората, нищо че пише грешно.

Едно време- преди 89г. се учехме литературен български- говорим и правопис. По телевизията, радиото, канцеларии и т.н. говореше се само литературен- разбира се не пиша тук за възрастните хора по това време. В къщи всеки можеше да говори този диалект който се е научил от областта където е роден. За съжаление сега се говори такъв български език, който направо кърти ушите.

И двете са с по едно ударение. Няколко ударения има при сложните думи "фОрсмажОрен", , "ГлАвБулгАрСтрОй", "велИкомъченИк", но в други е само на една гласна - "сричкопренАсяне", "нелицеприЯтен", "раннобУден", "транз(с)Акция".

Е те от ГЕРБ са такива. РабФак, помощно училище, училище за бавно развиващи се, техникум за обществено хранене, най-много спортно училище. Ето какви дебили се упражняват на гърба ни през последните десет години.

Имате късмет, че не съм го писал аз

А кога ще се възтановят осакатените българска азбука и правопис? 1Ъ-широко,2Е-двойно и Ъ-в края на някои думи......

като преписвахте чуждите закони, за да ги изкарате уж че са ваши, поне без грешки да бяхте го направили, или нямахте парици да платте хонорар на експерт? Хубава му работа, ама ганъовска.

с времето така, както се променят и хората. Ако не беше така нямаше да има езикови реформи и всеки народ щеше да говори езика на предците си от древните времена. Поставеният въпрос е свързан с определянето от Първото Велико народно събрание на централно, като основа и източнобългарския, като допълване, говор за книжовен език и с това е отхвърлено използването на църковната писменост и езикова форма. Това е истината. За да стане така заслугата е на участвалите в това събрание наши възрожденци и книжовни дейци, които произхождат предимно от тези региони. На по-късен етап е извършена нова езикова реформа и се изхвърлят от употреба определени звукови и писмени знаци и се създава съвременния ни книжовен (литературен) език. Колкото до използването на пълен и кратък член считам че с навлизането на все по-нови технически, обществени и други специфични термини ще отпадне и тази езикова форма така, както са отпаднали другите писмени и звукови форми.

абе то българи вече не останаха ,те решили да се грижат за езика им . това е държава-чудо .