Загиналият под връх Вихрен Пламен Христов е бивш хокеист и треньор на деца
Опелото ще е на 10 януари на Централните софийски гробища
Обратно в новинатаКоментари - Загиналият под връх Вихрен Пламен Христов е бивш хокеист и треньор на деца | Днес.dir.bg
Коментари
Мир на праха им... но хората трябва да имат уважение към природата и климата и не трябва да се правят на Рамбовци!
Умен, човекът го познвах лично, с него съм изкчвл точно Вихрен по Джмджиев ръб 2020 г. - ако ти говори нещо това, та нямш гаарнция че и в банята няма да се хлъзнеш и там да си останеш.
Не оспорвам, че е умен... но за да му се случи това... явно е бил самонадеян... а вие пишете изключително неграмотно!
Като човек който ходи често в планината за така нареченият "hiking" и познавайки много планински спасители и хора които се занимават професионално с алпинизъм и с това си изкарват хляба, мога да кажа че в случая няма общо самонадеяността. Дори на тротоара когато цял живот ходиш, може да се спънеш и да паднеш, за съжаление в даденият случай (някои от нас знаят какъв е терена в подножието на Вихрен), това е малшанс с летални последици. Единствената грешка в момента на голяма част от хората е че не осъзнават че поради високите температури и измамните представи за "добри" условия, че планината във високите си части е най-опасна поради тези "петна" лед, образувани от топящият се сняг и заледявани с падането на ноща. Не е гаранция че дори да си добре екипиран с котки и пикел че ще успееш да се задържиш, тъй като както някои планинари знаят, при падане в такива условия, ако не спреш първите 3-5 секунди, няма да спреш благополучно благодарение на екипировката си ....
Покорил, поколрил- каквото и да е покорил- не е покорил егото си и чувството за безнаказност! Дяволът е бил провокиран и тогава често няма връщане назад.
стига сте се произнасяли бе мързеливци , по цял ден лежите пред компютрите ръсите "умнотии" при вас е егото безполезната суета при него е друго - потребност е да търси да се качи нагоре да действа да движи в няква посока да е активен да пребори и себе си на път за върха , точно той си побеждава егото а Ти НЕ!
Затова не трябва да се "разхождаш" сам по такива места, капиш?! Самонадеяност и то каква?! На 69 години, опитен ... и тръгнал сам към Вихрен?!
Някой разбра ли защо втория загинал е също там? Опитвал се е да помогне или злощастно съвпадение?
То че може, може и на тротоара да се спънеш ясно ама като дърпаш гявола за опашката вероятността се увеличава в пъти ,че и даже става спъването неизбежно
Сравнението с тротоара би било адекватно ако се спънеш на него пиян като кирка с и равни обувки на лед. Защото този "опитен" човек е тръгнал да изкачва Вухрен по тъмно през зимата.... Ще ме извиняваш, ама това е висша форма на глупост и самонадеяност. Никой не го спира да се самоубие, но заради него рискуват живота си доста хора.
...аууу чак ми хареса как я нареди!!! хехех ....любопитно ми е няма ли да ти върне "диваннният умен философ"
До него не е на метър и петдесет, а на няколко десетки метра... Най-вероятно е имало доста опасен отрязък от трасето и двамата са се подхъзланли/паднали в точно този участък и съответно телата са финиширали сравнително близо едно до друго.
Планината не търпи самонадеяни и самозабравили се хора. Човек може да се убие на най-обикновенно хълмче, ако се мисли за Господ и че камъните ще му правят път. Няма значение, опитът, уменията и знанията. Пример: На Анапурна се уби Ванда Руткевич - първата жена изкачила всичките 8 хилядници. Тръгнала следобед да качва върха. И дотам На същото място замина по същия начин племенницата на Христо Проданов Най-опасният момент в планината е себеобожествяването и подценяването на риска. Аз самият щях да си оставя кокалите на рилски езера след една "разходка", въпреки предупрежденията на хижарите, че идва буря. Отървах се с куп синини и измръзвания но останах жив. Оттогава и през ум не ми е минавала да се правя на гъзар в планината.
такива хора са от друго тесто,с друго мислене и друг мироглед ние простите ора не го разбираме и нема да го разберем,жалко че не се му е получило изкачването
Аз съм умерен мързеливец и съм се качвала веднъж на Вихрен през лятото, но ми се видя неразумно да си близо до върха през зимата, сам и около 18 часа. Бог да го прости. Никой не е безгрешен.