Висшето образование няма нужда от лесни, а от умни решения

Данъкоплатецът ще плаща изцяло услугата, без гаранции за ефективност, адекватност, постижения и умения, а студентът ще има по-слаб стимул да следи и търси по-добро качество, да прави разумен и добре обмислен избор за професия

Обратно в новината

Коментари - Висшето образование няма нужда от лесни, а от умни решения | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Държава, в която МЕСТАТА за ПРИЕМ на студенти са ПОВЕЧЕ от ЗАВЪРШВАЩИТЕ средно образование, е ОБРЕЧЕНА ИЗНАЧАЛНО на ВИСШИСТИ произведени на КОНВЕЙЕР.

30 години хората бяха умишлено опростачавани, издигнаха в култ малоумните богаташи, властта завзеха нагли, а следователно ниско интелигентни бабуини... Тези изроди сега запълват сегмента между 20 и 50 годишните - дейните хора. От кого очаквате да взема УМНИ решения за каквото и да било?

Не мисля, че е имало нужда от кой знае какво усилие и умисъл за опростачаването на народа в БГ.

Дядото

Всъщност не. Просто беше снет психологическия натиск над тъпанарите да си купуват библиотеки и да ги пълнят с книги съобразно цвета на тапетите.

Чували ли сте за аналог на виаграта, който е 3 пъти по-ефективен и напълно безопасен на всяка възраст, а и лекува мъжки болести. Аз лично го пробвах и сега го препоръчвам на всички, това подобри секса ни и спаси брака ни. Ето какво може да направи тя:---- https://do.my/biox

Трябва да се плащат от студентите. Накрая, ако имаш висок успех, ти се връщат всички накуп от държавата. Пак е някакъв стимул да учиш. Пък и така ще имаш и някой лев при завършването.

Мда, и преподавателят казва на студента, "дай 10% или няма заверка" :)

Дори при социализма бяхме длъжни да работим 3 години на места, които трудно се заемат! Например лекарите пращаха да обсужват села. А сега какво хем данъкоплатеца да плаща образованието на някой дет го мързи, хем да страда после от некадърните специалисти. Не може да има безплатно обучение ако не е обвързано със задължение да работи на места недолюбвани или ако не заплати. Сумата наистина е смешно малка. Отделно трябва да се затворят половината Вузове защото са в пъти повече отколкото при соца когато бяхме 9 милиона. Сега всеки е с диплома но за да следваш не са нужни знания нито старание, само плати за изпитите. Когато станат 2-3 пъти по-малко университетите, ще се вдигнат и заплатите на преподавателите и качеството на висшистите, защото няма да влизат с 3,50 да следват

От всекиму според способностите. На всекиму според нуждите. В парковете и градинките. И покрай пътищата. По голяма нужда в храстите.

Всеки старши икономист. Тухла в строителството на икономиката.

-Сър, как ще осигурят умните решения във висшето образование? -Джон, ще го дадат на Искуствения Интелект!

Неслучайно се нарича държавна поръчка ! Защото държавата го плаща ! Крайно време да забранят в държавните университети да има други освен държавна поръчка !

Както и частния бизнес на Киро, денков и жена му, а и ортаците им под покрива на СУ и за сметка на работещите там.

Е жалко и нещастно. Всеки родител със средни дори възможности би пратил детето си в Холандия - меката на евтиното и качествено образование сега.

От дърти професори от нашите университети.

В частните университети няма как таксите да отпаднат. А в държавните университети таксите са толкова ниски, че реално обучението е базплатно. Така че цялата дискусия няма смисъл.

Финтът е затова държавните университети изцяло да минат под линчнич контрол на Денков. КаквотоТой реши и за каквото, на кого точно колко да се дава - само според неговия КЕФ. Както с парите от НПВУ.

Поне частичното заплашане на обучението, кара получаващите го да държат повече на това какво качесто и колко получават срещу парите си. Тове бе довод и на самият Денков допреди няколко месеца поне. Смешно е обаче как използва министъра Цоков като някакъв клоун-говорител!

Тоз всеки път ми краде курвите?! На кой да се оплача?

Много ме кефят защитниците на тази идея да се махнат таксите. Не че е грешно и не че не трябва, но го правят с мотива, че повече хора щели да имат достъп, да си изкарат една диплома и после да взимат големите пари... ся как да им обясня, че бай Иван плочкаджията, който ми е съсед, си изкарва спокойно 10 бона на месец без дори да е помирисвал университет. Примери много. Много мои познати със сосбтвени фирми нямат висше образование, а дават работа на пишман висшисти, учили неатрактивни специалности. Висшето образование е важно, но не и за да живееш добре. Трябва да се наблегне на средното образование. Децата да излизат от училищата с професия и най-вече да са функционално грамотни. Да са наясно, че стандартът на живот е пряко свързан с изборите. които правим за професия, а не с една диплома, която често няма особена стойност.

Дай го този бай Иван ! Да видим какво може !

Нищо не може, просто няма мераклии да редят плочки....

Когато Образованието и здравеопазването бяха безплатни, бяха на световно ниво, сега всеки гледа парите да вземе а качеството е нулево. Подкрепям безплатното образование, та ние плащаме за какви ли не глупости, по добре да плащаме за ученето на децата си от колкото за чертежи на самолетчета!!!!

Мноооого слабо изказване! През 60-те един голям преподавател казва, " като знам какви инжинери подготвяме и ме е страх да отида на лекар" !!!!!!!!! Чети кратуно чети! В България е имало нешо между освобождението и 44-та! След 44-та всичко що има малко акъл е мачкано и гонено и подменено с политкоректни, неграмотни и прости хора! А каквито и постижения да има те са постигнати със зубрене, кражби от запада и доста голяма помощ от големия брат! А наглостта се издига като идол, и за това все още има нагли хора като теб да твърдят подобни глупости!

В България не е имало нищо между Освобождението и 44-та, стига с тези глупости :) Една работилничка за овехтели дървени самолети стана "самолетна индустрия". 100 кожарски фабрики и тухларни ги изкарахте "петата промишленост в Европа" или някакви такива неясни опорки. Документацията е ясна - почти цяла България преди 9.09 е била с помийни ями и задлъжняла до шия.

Никога не са били безплатни.

висшето никога не е било безплатно при соца. Ако не си съгласен да работиш по разпределение години където те пратят, трябваше да платиш на държавата .

Всичко ни е умно / смарт вече. Само хората стават от тъпи, по-тъпи....

Какво висше образование? По мое време - 77-82-ра трябваше да имаш успех от средното образувание поне 5, от съответния предмет поне 5 и на изпита поне 4, за да се надяваш да влезеш. После по време на следването (основно първата година) отпадаха още 3-5% от студентите. Какво е било качеството на обучение не се наемам да оценявам, но това, че през него минаваха само най-много желаещите и можещите да учат беше факт. Сега който не е поискал, той на е взел вишу, че и по две, че и по три. Набляга се мощно на въздушни, абсолютно безполезни (за развитието на икономиката) специалности, като социология, политология, бизнес администрация, маркетинг, право.... В края на миналата година превеждах демографски доклад на България за ЕС, за икономически и социално изостаналите региони в България. Естествено основно беше засегнат пословичиния Северозапад. Шашна ме един от параметрите. В този силно изостанал регион процентът на висшистите сред хората на възраст между 25 и 40 години е 30!!! Какво тогава остава за този процент (не го знам, но би трябвало да е близо двоен) за Софийския регион? Може би ще излезе, че за него всеки втори е висшист!!! От превръщането на висшето образование от обучаваща в икономическа дейност, както и ниските доходи на преподавателите, предпоставка за сериозна корупция, какво можем да заключим за количеството и качеството на възприетото от студентите знание. И една бележка, която не е само мое мнение - получаването на две, още повече три висши образования говори за неориентираност на лицето и практическа липса на насоченост в определена област, което би било предпоставка за качествено развитие в тази област.

Така е дядо дори с успех 5,85 от диплома и средно 5,50 от 4 изпита бях в последните приети в списъка. Е извън наште хора, които и едно време и сега си следват

"Смисълът на таксите е да са независим от държавата източник на приход за университетите и косвено да влияят върху потреблението на услугата - като намаляват, поне до известна степен, участието в системата на по-ниско мотивирани студенти и такива" Участието на ниско мотивирани в системата се намалява с постепенното им отпадане в процеса на обучение - обикновено като ги късат на изпитите, вместо да им пишат тройки по милост. Така е в цяла Европа. Що се отнася до таксите - най-високо класираният университет в ЕС е Техническият в Мюнхен. Там такси за студенти от Германия и ЕС няма. Хубав ден!

Фемен беге работят здаво с лгбт и винаги в образовонието не е ли жалко? Някой ще каже че се заблуждавам, дали?

Много правилен анализ!

С това качество, само пилеят годините на младите. Може и точно това да му е целта.

Обучаемият прави груба грешка като омаловажава себе си в процеса на обучение. Той всъщност е активната страна - на него се пада да търси литература, да разширява знанията си, да се опитва да разбере каквото не му е ясно са .... идва момент в който се осъзнава, че нищо от това няма смисъл щото никой от никакъв професионализъм и знания не се интересува, а акредитацията на работниците върви по някакви тъмни и непонятни системи ....

Верният избор на професия е - военен, жалко че по мое време имаше катаклизъм в тази част, иначе артилерийски офицер и ранна пенсия с висока заплата, па ме влечеше - лекар или нещо свързано с медицината - донякъде учител ама там има навика входната бариера да се втвърдява до непробиваемост Всичко останало е да блъскаш живота с главата си, я стане я не, но главата си задължително ще я строшиш без значение учил или не, знаеш или не Естествено не обсъждаме професии, които се предават по наследство, примерно експерт в съдебната власт, държавен чиновник, полицай ....