Коментари - Варна изгражда модерно улично осветление | dnes.dir.bg
назад

Варна изгражда модерно улично осветление

Системата намалява и въглеродните емисии

Обратно в новината
| Редактор : Лилия Чалева

Коментари - Варна изгражда модерно улично осветление | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ама сегашните мигащи лаби не са ли икономични. Таман да стъпиш с крак и о мрак. Най-интересно пред общината и къщата на кмета такива ламби не слагат. Ама тия от Пандора не се научиха, че в стълба има захранваща група запускаща ламбата с определена мощност и трябва а сложат ламба със същата мощност, а не да ги кръстосват както им дойде. Освен това има захранвания за натриеви и живачни ламби които пак се различават по параметри. Стига сте опропастявали ламбите без време.

Глупакът си е глупак за цял живот... Модернизацията на осветлението щяла да доведе до финансови икономии и намаление на въглеродните емисии?? А колко години е животът на новата система, колко струва поддръжката й и дали след десет години инвестицията ще се изплатила и при това още няколко години поне ще работи? А проблемите за околната среда с производството и утилизирането на фотоволтаиците как този всезнайко отчете в схемата си за гарантирана" печалба?... Защото всички знаем, че за ГЕРБ единствено е гарантирана само тяхната лична печалба!

Фотоволтаиците са по силициева технология. Силиций наоколо бол и на практика няма как да замърсиш с него. Това не са разни работи като серен телурид, галиев арсенид или кой знае какви други л@йн@. Има сигурно 30 вида силнпо замърсяващи фотоволтаици, но не са те.

А бе къде си видял син или черен силиций. Освен това силиция е изолатор и няма как да протече ток в него. Та за да се превърне във фотоволтаик се пече със стрити на прах коксови въглища. Така пясъка и въглищата образуват моно или поликристалин. А чети или гледай в тубата всъщност какъв е процеса.

Значи кога ще се очакват първите спестени 100 хиляди годишно при инвестицията от 1.3 милиона?

Алтернативата е за същия период да инвестират 700-800 хиляди в осветление, което не пести нищо, така че първите финансови ползи ще се очакват след 5-6 години. Поддръжката струва почти нула лева. Гаранцията на соларните панели е от порядъка на 20 години, а експлоатацията на светодиодите е поне толкова някъде. И започнат по някое време да изгарят, едно осветително тяло има по 100-200 броя и без 10% от тях пак ще свети достатъчно добре в следващите 30 години. Сегашните натриеви имат живот около 2 години, после вече им се просмуква достатъчно въздух, за да достигнат налягане, при което започват да работят на пресекулки или въобще да не светят.

Работят на пресекулки защото не слагат подходящата лампа към палещата група. Ама тия с вишката и снабдителя толкова разбират. В гаража ми що не светят на интервали и пред общината никога не светят на интервали.