Уроци по финансова грамотност в училище. Трябват ли?
Чуйте Podcast новините тази сутрин, 29 март 2021 г.
Обратно в новинатаКоментари - Уроци по финансова грамотност в училище. Трябват ли? | Днес.dir.bg
Коментари
Отлична идея, която ако върви успоредно и с общата грамотност (правопис и правоговор) ще е от голяма полза за днешните български ученици. Проблем ще е намирането на достатъчен брой наистина грамотни преподаватели сред мътния поток на 80%-вите.
Въвеждането на обучение по финансова грамотност е сериозно закъсняло. Дори и да се въведе то ще отразява отношения от 20-ти век, където сме все още ние, но голяма част от света вече е в 21-ви век. В богатите европейски държави се експериментира и се налагат особен тип парично-стокови взаимоотношения, каквито ние не познаваме. Дали са добри или не не мога да преценя, но се променя концепцията на управление на материалните блага. Имам предвид идеите за ББД, заплати под формата на услуги, отказът от инвестиране в недвижимо имущество, отказът от закупуване на автомобили и налагане на обществен транспорт, споделените обитаеми жилищни пространства, заплащането с алтернативни парични средства и постепенното отхвърляне на кеша... Някакъв нов (стар) призрак броди из Европа и ще видим докъде ще стигне.
Финансова култура със сигурност е необходима и вероятно най-добрият момент да се преподава такава е в средното образование. Тогава учениците все още не управляват повече от джобните си за деня и същевременно все още не са повлечени масово от "безсмисленото консуматорство". Проблемът обаче е друг. Каква финансова стратегия може да прилага семейство, чиито доходи са на жизнения минимум?! А такива са повечето семейства в държавата.
Точно за групата "семейство, чиито доходи са на жизнения минимум" е необходимо обучение по управление на приходите и разходите, защото тези хора обикновено нямат елементарна финансова култура, податливи са на внушения, теглят кредити, затъват и т.н.
Тея уроци по финансова грамотност мога да им ги дам и аз в къщи. НИКОГА НЕ ТЕГЛЕТЕ КРЕДИТИ!!!
Само че това е грешен съвет. Кредит се тегли за инвестиция, която има по-голяма доходност отколкото разходите по кредита.
А съседката ти може ли да научи на това детето си? А човекът, живеещ надолу по същата улица? А този, живеещ в друг град? Тук не става въпрос само за теб и за детето ти като индивиди и вашите индивидуални обстоятелства и преживявания. Тук става въпрос за ограмотяване на обществото - нещо, на което училището очевадно не те е научило, а е трябвало.
В Америка има часове по това как децата за в бъдеще да разпределят средствата, как да спестяват. Дали са глупави?
Първо - по грамотност, после и финансовата с времето...! А? Какво ще кажете? Но колкото и да си грамотен и експерт по финанси, като те сритат в ъгъла с по няколко банкноти да живуркаш, все тая от способностите ти.
Трябват уроци по финансова грамотност. За да управлява един човек разходите си трябва да може да си смята паричните потоци /доходите/. Много млади хора между 20 и 30г се подлъгват по бързи кредити и купуват на кредит скъпи телефони и на практика маса ненужни неща....
Точно това мислех, че не споменах в собствения си коментар. Много хора, не само млади хора, се подлъгват по абсолютно хищническите кредити, които банките предлагат с лъскави реклами, а после впиват нокти в тях за години напред, защото много хора не са наясно с дълготрайните последици от тях, понеже им липсва финансова грамотност.
В училищната програма по принцип отчайващо липсва преподаването на елементарни житейски практически умения. Ще се опитат да те научат как да смяташ сложни математически формули, но не и как да водиш семеен бюджет. Не че има нещо лошо в чистата теория, но тя няма да сложи храна на масата за огромното болшинство от хора. Не е те учат как да попълваш и какво е значението на елементарни банкови и други често срещани документи. Не те учат как се оказва първа помощ - един елементарен маневър на Хаймлих не можеш да научиш в училище, как се правят дребни домашни поправки, как се връзва вратовръзка и как се пише автобиография и т. н. Тези неща трябва да фигурират, защото при твърде много деца няма кой да ги научи у дома, по една или друга причина!
И на тях им липсва и елементарна грамотност.Изкупиха всичките дипломи от знайни и незнайни "университети" в България.Ама пак си остават прости и неуки.С купуване на дипломи не става,господа министри и депутати.
Не, не трябват никави уроци по финанси. Утре как ще ги включа във финансовата си пирамида. По-добре да учат за Черноризец Храбър и другите мухлясли произведения, дето ги забравят още докато им ги преподават.
Финансовата грамотност е от екзистенционално значение, а тези "мухлясали" произведения са за тези, които искат да се издигнат над екзистенционалния минимум и да станат хора.
Уроци по финансова грамотност трябват ама няма кой да ги води.
Такива уроци и сега има - в 19 гимназия в часовете по предприемачество .Вероятно има и в други училища.